Austrálie je stát s rozlohou 7 686 850 km2 nacházející se na stejnojmenném kontinentu, který leží na jižní polokouli. Na území Austrálie převládá tropický, subtropický i mírný pás, záleží tedy, v jaké části kontinentu se nacházíte. Úředním jazykem je v Austrálii angličtina a žije zde přibližně 21 560 000 obyvatel.
V Austrálii jsou oproti Evropě a celé severní polokouli roční období uspořádaná úplně jinak. Léto zde totiž začíná už v prosinci, podzim v březnu, zima v červnu a jaro v září. Můžete si tedy myslet, že to turisty přijíždějící do Austrálie může hodně překvapit, jenže teplotní rozdíly mezi jednotlivými obdobími, nejsou na většině australského území příliš velké a mrzne zde jen opravdu velice výjimečně, a když, tak jen na jihu země, kde jsou v zimě skvělé podmínky na lyžování, a tak se zde sjíždí turisté z celého světa. Největší teplo a sucho je pak ve vnitrozemí Austrálie.
Původně byla Austrálie britskou trestaneckou kolonií. 1. 1. 1901 zde však vznikl australský svaz, který tvoří šest menších států a dvě teritoria, které i nadále zůstávají členy britského Společenství národů. Státním zřízením je tady tedy konstituční monarchie, avšak s vlastní australskou ústavou.
Východní pobřeží Austrálie je mezi turisty známé především svými dlouhými písčitými plážemi, které mají přímo vynikající podmínky pro surfování. Ročně sem kvůli tomuto sportu přijíždí statisíce nadšenců z celého světa, aby zde na svém surfu chytli ty nejlepší a největší australské vlny. Surfování je mnohdy dokonce označováno za australský národní sport. Severní pobřeží Austrálie je pak známé spíše svými úžasnými podmínkami pro potápění. Je zde totiž krásné, průzračné moře, které Vám zajistí ten nejkrásnější pohled pod mořskou hladinu.
Historie Austrálie
První obyvatelé, kterým se dnes říká Australané či Aboridžinci, do Austrálie přijeli již před více jak 50 000 lety. Tito obyvatelé zde žili v původních kmenech a živili se jako lovci a sběrači. Nikdy však nevytvořili úplnou civilizaci, to se zde totiž podařilo až Evropanům.
Jako první Evropané, objevili v roce 1606 Austrálii Holanďané a Španělé. Původní název této země byl Nové Holandsko, z důvodu nehostinného vzhledu a umístění, však Austrálie dlouhou dobu nebyla kolonizována, protože na to žádný stát neměl dostatečné prostředky. V roce 1770 však připlul na východní pobřeží Austrálie James Cook. Ten zde vytvořil pečlivé mapy kontinentu a podrobně popsal zdejší rostlinnou říši, ale především prohlásil část Austrálie za součást Británie a dal jí název Nový Jižní Wales.
Anglie poté území Austrálie začala využívat jako trestaneckou kolonii. První transport s trestanými vězni sem dorazil v roce 1788. Ve stejném roce vzniklo také město Sydney. Britští trestanci byli na tento kontinent přiváženi po celých osmdesát let, postupně však nová území začala lákat i jiné kolonizátory, ostrovy Británie se totiž začaly velice rychle přelidňovat, a tak sem brzy přestaly transporty přijíždět.
Největší vlna přistěhovalců do Austrálie přišla v roce 1851, po objevu zlata. Rostoucí počet obyvatel měl ale bohužel velice negativní vliv na původní obyvatelstvo tohoto kontinentu. Původní obyvatelé totiž ztratili veškerá občanská práva a byli neustále vytlačováni na čím dál méně úrodnější území. (právo na svou půdu, získalo mimochodem toto obyvatelstvo až v roce 1992)
V roce 1901 byl na území Austrálie vytvořen tzv. Australský svaz, který získal statut britského dominia. Ve stejné době došlo také k založení zdejšího hlavního města Canberry. Austrálie se v obou světových válkách silně angažovala. Pomáhala nejen Britům, ale také Spojeným státům, pro které se stala jednou z nejdůležitějších základen v jihozápadní části Tichého oceánu. V roce 1951 zde pak vznikl tzv. obranný svaz ANZUS (Austrálie, Nový Zéland a Spojené Státy). Austrálie se v dnešní době velmi snaží angažovat ve věcech stability regionu a kontinentu a pomáhá jak se dá také na Šalamounových ostrovech i na Nové Guinei.
Památky
Pokud patříte mezi milovníky dobrodružné dovolené, ke které neodmyslitelně patří obdivování krásných památek a pozůstalostí našich předků, nejspíš Vás zklame fakt, že v Austrálii téměř žádné památky nenajdete. Austrálie totiž byla osídlena až v pozdějších dobách a zdejší domorodci se věnovali spíše obdivu krajiny, než stavění kamenných či masivních budov.
Nemusíte se však obávat, že v Austrálii není nic zajímavého k vidění, je zde totiž pár přírodních, ale také architektonických míst, které patří na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO, a tak zajisté stojí za to je navštívit. Tady je pár nejznámějších a turisticky nejoblíbenějších z nich:
BUDOVA OPERY V SYDNEY
Opera v Sydney byla navržená již v roce 1956 a dnes patří mezi jedny z nejkrásnějších budov na světě. Stavba této budovy však byla velice problematická, a to nejen z technického, ale také politického hlediska. Její původní architekt se dokonce v roce 1966 přestal na stavbě podílet a do rukou ji tedy dostali australští architekti. Stavba dál pokračovala a její původní rozpočet 7 000 000 australských dolarů se vyšplhal ve finále až na 102 000 000. Budova byla úspěšně dokončena v roce 1973. Dnes opera v Sydney patří mezi jedny ze světových kulturních památek UNESCO a ročně ji s oblibou navštíví milióny turistů.
KRÁLOVSKÁ BUDOVA PRO VÝSTAVY A ZAHRADY CARLTON
Tato výstavní budova s nádhernou zahradou, byla v Melbourne navržena pro mezinárodní výstavu, která se zde konala v roce 1880 a 1888. Výstava měla světu ukázat, průmyslový a technický pokrok lidstva. Celá stavba je postavená z cihel, trámů, oceli a břidlice. Svým vzhledem tedy kombinuje prvky byzantské, románské i italské renesance. Královská budova společně s rozlehlou zahradou, byla na seznam světového kulturního dědictví UNESCO slavnostně přidána v roce 2004.
ŽRALOČÍ ZÁTOKA
Jako Žraločí zátoka je označována podmořská říše divů, která leží v tom nejzápadnějším místě Austrálie. Zátoku poprvé objevil v roce 1629 holandský cestovatel Francois Pelsaert. Ten celou Žraločí zátoku svými slovy popsal jako pustou a prokletou krajinu bez jediné stopy zeleně. V pozdějších dobách jí cestovatelé označovali též za Beznadějné místo či Záliv zklamání. Dnes do Žraločí zátoky však ročně přijíždí více než 130 000 zvědavých turistů ze všech koutů světa. Tato odlehlá oblast je sice velice široká a mělká, ale velice pozoruhodná. V roce 1991 byla totiž dokonce zařazena na seznam UNESCO.
Zajímavosti
Austrálie je pro většinu evropských států zemí velice vzdálenou, a tak se do Austrálie většina z nás, za celý život ani nepodívá. Přicházíme však o hodně. Austrálie je zemí s krásnou a jedinečnou přírodou, mořem i celkovou atmosférou a návštěva tohoto kontinentu zajisté nikoho nezklame. Pokud Vás už tedy omrzelo jezdit na prázdniny na Balkán, zkuste se podívat o kousek dál a prozkoumat jižní polokouli.
KLOKANI A MEDVÍDCI KOALA
Když se řekne slovo Austrálie, jednou z prvních věcí, které člověka napadnou, jsou většinou právě tito dva živočichové. Klokan i koala jsou totiž zvířata pro Austrálii naprosto charakteristická. Tato zvířata se v Austrálii vyvíjela izolovaně, a tak je nikde jinde na světě ve volné přírodě nenajdete.
Medvídek koala je známý především svým šedým huňatým kožíškem, ale málokdo z nás ví, že koala prospí denně téměř 20 hodin. Je to tedy milé, ale velice líné zvíře, které většinu svého života tráví v korunách eukalyptových stromů.
Na rozdíl od medvídků koala se klokani v Austrálii vyskytují v opravdu velmi hojném počtu. Je proto nezbytně nutné dávat na místních silnicích pozor, aby Vám náhodou nějaký klokan neskočil před auto. V posledních letech se pro klokany v Austrálii stal člověk velkým nebezpečím. Klokani jsou zde totiž loveni pro maso a kůži a často se tak stávají obětí neomalených a necitlivých lovců.
V Austrálii se však kromě těchto roztomilých zvířátek vyskytují také lidožraví žraloci, krokodýli i velcí a nebezpeční, život ohrožující pavouci. V Austrálii dokonce žije i nejjedovatější had – tajpan, ten však žije na severu Austrálie v doposud neobydlené části kontinentu a dostat se tam, je velice obtížné a namáhavé, proto se ho při návštěvě Austrálie nemusíte vůbec obávat.
OSTRŮVKY V OKOLÍ AUSTRÁLIE
K Austrálii neodmyslitelně patří také mnoho blízkých i vzdálenějších ostrovů a ostrůvků. Mezi nejznámější z nich patří ostrovy Kokosové a Vánoční. V okolí Austrálie je jich ale daleko víc a každý je něčím naprosto výjimečný a originální. S nádhernou přírodou, množstvím zajímavých rostlinných i ohrožených živočišných druhů se tedy nesetkáte jen na australském kontinentu, ale také v jeho okolí.
EYROVO JEZERO
Eyrovo jezero je největším jezerem v Austrálii. Pyšní se rozlohou 9,500 km2 a jeho hladina je nejníže položeným místem celého kontinentu. Leží totiž v nadmořské výšce 16 metrů.
BUMERANG
Bumerang je jednoduchý dřevěný nástroj známý téměř po celém světě. Bumerangy, které se v dnešní době považují spíše jen za dětské hračky, byly vynalezeny v Austrálii, kde je původně používali domorodí obyvatelé jako zbraň při lovu. Běžný a kvalitní bumerang totiž dokáže uletět až 45 metrů, než se vrátí zpět do ruky toho, kdo ho hodil.
Australská kuchyně
Austrálie je velice exotická a rozmanitá země, a to samé platí také o australské kuchyni. Teplé zdejší podnebí a moře omývající australské břehy, totiž Australanům umožňují využívání těch nejlepších a nejzvláštnějších ingrediencí. Pokud se tedy do Austrálie chystáte, zajisté zde ochutnáte skutečně delikatesní pokrmy, o kterých se Vám ani nesnilo.
Australským národním jídlem je stejně jako ve Velké Británii Fish and chips (ryba a hranolky). Na první dojem se Vám může zdát, že je to jídlo vhodné spíše do rychlého občerstvení než do seriózních restaurací, zdejší vodstvo však Australanům poskytuje obrovský výběr nejrůznějších druhů ryb, a tak jsou hranolky často doplněny právě čerstvě vylovenou rybou, která ještě před chvílí plavala v moři. V přímořských oblastech však zkušení kuchaři připravují své speciality nejenom z ryb, ale také z jiných plodů moře, jakými jsou například krabi, ústřice, krevety, chobotničky nebo mušle. Pokud si chcete přípravu mořské pochoutky vyzkoušet sami, je zde i tato možnost. Zakoupit si čerstvé ryby a další suroviny, totiž můžete na zdejších trzích, které jsou na naše poměry dosti levné a tady značně výhodné.
Protože se nad územím Austrálie rozprostírá hned několik podnebných pásem, je zde velice lehké vypěstovat veliké množství zeleniny a ovoce. Na jihu se tedy pěstují například jablka a hrušky a na severu zase banány nebo kokosy. Výběr ovoce a zeleniny je tedy v Austrálii přímo ohromující.
Austrálie patří i ke světoznámým výrobcům a dodavatelům kvalitního vína. Nachází se totiž hned několik vyhlášených vinařských oblastí, které své víno vyvážejí i do těch nejvýznamnějších evropských vinařských krajů.
Obyvatelé Austrálie
I přesto, že byla Austrálie původně osidlována převážně zločinci a trestanci je zde v dnešní době po stránce krádeží a kriminality bezpečněji než v mnoha jiných státech. Obyvatelstvo je v Austrálii velice rozmanité, během 20. století tady totiž značně vzrostla imigrace, a tak dnes v Austrálii žije mnoho Asiatů, ale také Holanďanů, Němců a Čechů.
Australané jsou velice ochotní a přátelští lidé a nedělá jim žádné problémy dát se s cizím člověkem do řeči. Jsou tedy velice slušní, ale na druhou stranu také dostatečně troufalí. Může se Vám totiž stát, že Vás na ulici pozdraví nějaký Australan, kterého jste doposud nikdy neviděli. Pokud budete mít při Vašich cestách po Austrálii nějaký problém, nebojte se, vždy se totiž najde někdo, kdo Vám zde ochotně poradí a bude se Vám snažit pomoci.
Australané velice rádi cestují. Často vyráží na cesty a výlety po australském kontinentu, a tak ho většina z nich, už má skrz na skrz prozkoumaný.
Jak tedy poznáte pravého Australana? Velice jednoduše. Bude to totiž člověk s permanentním úsměvem na tváři a všechny ve svém okolí bude neustále překvapovat svým milým jednáním.
JAK SE S AUSTRALANY DOMLUVIT?
V Austrálii je národním jazykem angličtina. Australská angličtina je však velice specifická. Její původ pochází z londýnské lidové mluvy – tzv. cockney a cizincům, ale i rodilým Angličanům tedy nějakou dobu trvá, než začnou skutečně rozumět tomu, o čem Australan mluví. Tato zvláštní angličtina je rozšířená na celém australském kontinentu. Praví Australané si už zvykli, že jim cizinci většinou nerozumí, a tak Vám pro Vás naprosto nesrozumitelné věty rádi zopakují klidně tolikrát, kolikrát to bude potřeba, než se opravdu pochopíte a domluvíte.
Oblíbené destinace v Austrálii
Jižní Austrálie
Jižní Austrálie je velice rozmanitý australský stát, který zabírá přibližně osminu celé Austrálie. Na jihu tohoto státu se totiž nachází úrodné pobřeží s krásnými plážemi, útesy a malými ostrůvky v okolí a na severu pak naopak drsné a suché pouště. Nejvyšším bodem Jižní Austrálie je 1435 metrů vysoký Mount Woodroffe. V této části Austrálie se také nachází velké množství solných jezer. Nejznámějším z nich je Eyreovo jezero, které je zároveň také největším jezerem v Austrálii.
Známá je Jižní Austrálie především díky zdejším nalezištím vzácných opálů. 80% z celosvětové těžby těchto opálů totiž pochází právě z této části Austrálie. V Jižní Austrálii žije přibližně 1 584 000 obyvatel a většina z nich bydlí ve zdejším hlavním městě Adelaide a v okolí řeky Murray.
Jižní Austrálii objevili Holanďané, a to v roce 1627. Roku 1830 zde pak pod velením kapitána Charlese Sturta vznikla první kolonie. Na rozdíl od zbytku australského kontinentu nebyla Jižní Austrálie nikdy trestaneckou kolonií.
Podnebí Jižní Austrálie je především středozemského typu s panujícím středomořským klimatem. Tento stát je považován za nejsušší stát celé Austrálie. Jednotlivé části tohoto státu se od sebe totiž velmi liší, a to nejen svým povrchem, ale také teplotami. Výkyvy mezi denními a nočními teplotami tady totiž bývají často až překvapivě vysoké.
V Jižní Austrálii je velice důležitý zpracovatelský průmysl, a to pak především výroba aut, farmaceutických výrobků a IT technologií. V hospodářství pak zde zase převládá chov ovcí a výroba a dovoz kvalitního australského vína. Jižní Austrálie tvoří 15% HDP celé Austrálie.
Norfolk
Norfolk je australský ostrov vulkanického původu, s rozlohou 34km² nacházející se v Tichém oceánu mezi Austrálií a Novým Zélandem. K tomuto ostrovu přiléhají ještě další malé ostrůvky v okolí. Na Norfolku žijí přibližně jen 2000 obyvatel.
Podnebí převládající na ostrově je na mírné až subtropické, a tak se roční období na Norfolku nijak zásadně neliší od ročních období v evropských zemích. Průměrné denní teploty se zde v létě pohybují mezi 24-28°C a v a zimě obvykle mezi 15-17°C.
Pokud se na ostrov chystáte, měli byste o něm vědět pár informací, které se Vám při cestování určitě mohou hodit. Jednou z nich je například fakt, že na ostrově neexistuje hromadná doprava. A protože se na ostrov dá dostat pouze letadlem, je asi nejlepším způsobem jak se po Norfolku pohybovat pronájem auta. Na ostrově také nenajdete ani jeden přístav, takže pokud toužíte po romantické plavbě lodí, zde se Vám to nejspíš nepovede.
I tak má ale Norfolk svým návštěvníkům co nabídnout. Zhruba 10% celého ostrova totiž tvoří národní park, který se snaží chránit krásu zdejší přírody. Můžeme zde tedy nalézt nejrůznější druhy rostlin a živočichů, které jinde na světě zaručeně neuvidíte. Na ostrově se dochovaly dokonce i zbytky subtropických deštných lesů.
Specifickým symbolem tohoto ostrova je pak jehličnatý strom blahočet ztepilý neboli také norfolkská borovice, která může dosahovat až výšky 57 metrů a ve volné přírodě roste pouze na tomto ostrově. Jinde na světě se totiž tento strom pěstuje pouze jako pokojová rostlina. Blahočet je dokonce znázorněn i na státní vlajce Norfolku.
Nový Jižní Wales
Nový Jižní Wales neboli zkratkou také NSW je nejstarší australský stát, nacházející se na východě Austrálie. Se svou rozlohou 809 444 km² a přibližně 7 000 000 obyvatel, je Nový Jižní Wales vůbec nejhustěji zalidněným státem v Austrálii. Může za to především velice výhodná poloha tohoto státu, a také zdejší příjemné klima. Nový Jižní Wales se díky své velké rozloze, rozprostírá hned na několika podnebných pásech, a tak je celý stát velmi různorodý.
Hlavním městem Nového Jižního Walesu je největší město Austrálie – Sydney. Pod tímto názvem si většina z nás okamžitě představí zdejší budovu Opery nebo most Harbour Bridge, najdete zde však mnohem víc. Navštívit můžete například místní obchůdky a restaurace, muzea i galerie, vydat se na procházku po parku, po zdejších malebných přístavech či kouzelných písčitých plážích, obdivovat obrovské vlny a radující se surfaře, zastavit se na čaj nebo kávu v jedné z původních australských hospůdek a večer třeba vyrazit za zábavou do místních nočních klubů.
V Novém Jižním Walesu však není zajímavé jen jeho hlavní město. Na severu tohoto státu totiž můžete navštívit například Modré hory, které díky svým eukalyptovým lesům skutečně mají namodralý nádech a nedávno byly dokonce zařazeny na seznam světových přírodních a kulturních památek UNESCO nebo městečko Hunter Valley, kde se vyrábějí jedny z těch nejlepších australských vín. Jih Nového Jižního Walesu je pak dokonce považován za jeden z nejhezčích regionů v celé zemi. Pozornost turistů zde poutají především Sněžné hory, nádherné surfařské pláže a vysočina Sothern Highlands, ve které se nacházejí překrásné starobylé vesničky.
Queensland
Queensland je druhý největší australský stát, nacházející se v severovýchodní části Austrálie. Jeho hlavním městem je město Brisbane ležící na jihu tohoto státu. Město Brisbane je mezinárodně známé především díky svým písečným plážím a vlnám vhodným pro surfování i jiné vodní sporty, je to však také město umělecké. Naleznete zde totiž velké množství divadel, kin, koncertních hal, knihoven, galerií i muzeí. V celém Queenslandu dnes žije více než 4 000 000 obyvatel.
Queensland rozděluje na dvě poloviny Velké předělové pohoří. Teplé a vlhké klima pak převládá především na té severní polovině Queenslandu. Zde se také nachází velký korálový útes, který se táhne skoro po celém pobřeží. Tvoří ho tisíce výběžků a ostrůvků, na kterých je možné vidět nejrůznější mořské živočichy a pozorovat pestrobarevné korály.
Díky zdejšímu subtropickému i tropickému počasí se Queenslandu často říká také „Sluneční stát“. Ročně totiž tento stát navštíví statisíce turistů, a to nejenom kvůli počasí, ale také kvůli zdejší okouzlující a nezaměnitelné přírodě. Queensland dnes tedy patří mezi jedny z nejnavštěvovanějších míst celé Austrálie.
V Queensland najde snad každý to, co od dovolené opravdu očekává. Nachází se zde totiž téměř liduprázdné písčité pláže, křišťálově čisté moře, ty nejkrásnější korálové útesy, turistické stezky umístěné přímo v pralese či úchvatné vodopády zdejší nezkrotné divoké řeky, vhodné pro sjíždění na raftech nebo kanoích.
Pokud Vás příroda příliš neohromuje, nezoufejte, i tak se v Queenslandu zajisté nějak pobavíte. Najdete zde totiž také obrovské zábavní parky, kde najdete zábavu pro celou rodinu i noční kluby a bary pro chvíle, kdy se Vám nebude chtít tak brzy do postele. Asi jediný malý nedostatek tohoto velice rozmanitého a nápaditého státu, je pak nejspíš nedostatek kulturního dědictví a skvostných australských památek. Při tom všem co však Queensland svým návštěvníkům nabízí, lze tuto chybičku lehce přehlédnout.
Severní Austrálie
Severní Austrálie je obrovská část australského kontinentu, avšak s velice nehostinnou krajinou. Žije zde proto přibližně jen 200 000 obyvatel. Kromě pouští a polopouští se na severu vyskytují také lesy a jiná zeleň, která je však pro obyvatele nevyhovující stejně, jako vyprahlá krajina. Značná část tohoto úchvatného kontinentu je tak doposud neosídlena.
Mezi nejvýznamnější města Severní Austrálie dnes patří města Darwin a Alice Springs. Oba města jsou taktéž obklopena pouští, a tak je zdejší doprava velice náročná. Nejsnadněji se v Severní Austrálii tedy cestuje vlakem nebo letadlem, proto byla pro snadnější dopravu právě v těchto dvou velkých městech vystavěna letiště.
HISTORIE SEVERNÍ AUSTRÁLIE
Před příchodem kolonizátorů žily na území dnešní Severní Austrálie domorodé kmeny Anangu a Arrernte. Původní australští obyvatelé však dnes tvoří pouze 29% celkového zdejšího obyvatelstva. Spravedlivě ale toto obyvatelstvo vlastní téměř polovinu půdy Severní Austrálie, která jim byla státem navrácena v roce 1976. Domorodé obyvatelstvo tedy vlastní všechna místa Severní Austrálie, na kterých dnes najdete jejich původní rezervace a posvátná místa.
Kvůli mnoha neúspěšným pokusům osídlit Severní Austrálii, byla tato část kontinentu v historii dlouhou dobu spojována s jinými územními celky Austrálie. Od roku 1825 až do roku 1863 například Severní Austrálie spadala pod správu Nového Jižního Walesu. Později patřila dokonce i Jižní Austrálii a pod její vládou zůstala až do roku 1911. V tomto roce pak správa Severního teritoria přešla pod federativní vládu celého Australského svazu. Během druhé světové války byla správa tohoto území dokonce předána i do rukou australské armády. Severní Austrálie získala vlastní vládu až v roce 1978, kdy byla slavnostně prohlášena za samostatné australské území.
Tasmánie
Tasmánie je nejmenším ostrovním státem celé Austrálie. Se svou rozlohou 68 000 km² je sice o něco větší než například Švýcarsko, ale zároveň menší než Česká republika. Hlavním městem Tasmánie je město Hobart, které je hned po Sydney druhým nejstarším městem Austrálie. V celé Tasmánii dnes žije přibližně jen 500 000 obyvatel.
Tasmánii objevil holandský mořeplavec Abel Tasman v roce 1642, při své průzkumné cestě pro Východoindickou společnost. V roce 1804 zde pak poručík David Bowen společně se skupinou vězňů a trestanců založil první kolonii. Asi největší roli v dějinách celého ostrova však hrál viceguvernér George Arthur. Ten na ostrově organizoval tzv. „bílou domobranu“ proti původnímu obyvatelstvu tmavší pleti. Původní obyvatelé Tasmánie tak byli na ostrově v 19. století krutě a násilně vyhlazeni. Tasmánii se poté začalo říkat „Peklo na zemi“ a mezinárodně se tento ostrov považoval za hrůzné a zrůdné místo.
Dnes je však Tasmánie velice pozoruhodnou zemí, pokrytou pralesy s překrásnou přírodou, rozmanitou faunou, křišťálově čistými jezery a vysokými horskými výběžky. Zdejší mořské vlny tu po více jak tisíc let omývají pobřežní útesy, a tak skály okolo písčitých pláží poskytují svým návštěvníkům pohled na neuvěřitelné tvary a skalní kreace, vytvořené samotnou matkou Přírodou.
Klima je v Tasmánii velice vlhké a tak zde skoro pořád prší, i přes to pro Vás ale zajisté návštěva Tasmánie bude nezapomenutelným a nenahraditelným zážitkem. Tasmánie totiž odevšad na své cestovatele přímo dýchá svou historií. Pokud si tedy odmyslíte pár detailů, můžete si zde připadat téměř jako ve starodávné Anglii.
Vánoční ostrov
Vánoční ostrov je australským územím nacházejícím se v Indickém oceánu nedaleko Jakarty a Indonésie. Vánoční ostrov bohužel dodnes nemá vlastní vládu, a tak je považován za součást Severní Austrálie. Hlavním městem Velikonočního ostrova je město Flying Fish Cove. Rozloha celého ostrova je pouhých 135 km2, a tak není divu, že zde žije přibližně jen 2000 obyvatel. Téměř 2/3 tohoto obyvatelstva přitom tvoří přistěhovalci, jakými jsou například Číňané, Malajci, Evropané, ale samozřejmě také Australané. Na ostrově je dokonce umístěna jedna ze stanic, kam australská vláda umisťuje nelegální imigranty z celého australského území. Věřící obyvatelé, kteří na ostrově žijí, jsou většinou buddhisté, muslimové nebo křesťané.
Velikonoční ostrov byl objeven anglickými námořníky na Štědrý den v roce 1634. Odtud také později dostal svůj dnešní název. Na konci 19. století se na ostrově začaly těžit bohatá fosfátová ložiska, což na ostrov přilákalo cestovatele a zbohatlíky z celého světa. Od roku 1958 byl ostrov v australské správě a v roce 1984 byl prohlášen za součást Australského severního teritoria.
Dnes je 63% celého ostrova pokryto národním parkem, který se snaží ochraňovat překrásnou místní přírodu. O ostrov se již delší dobu zajímají biologové z celého světa, a to především kvůli jedinečným druhům zvířat, která se vyskytují pouze na tomto ostrově. Patří mezi ně například kokosový krab nebo ohrožený druh jednoho z nejzajímavějších ptáků na světě – Frigatebird.
Pokud se chystáte vyrazit se na Vánoční ostrov podívat, zajisté budete mile překvapeni. Kromě obdivování překrásné přírody a poznávání milých lidí zde totiž budete mít také možnost odpočívat, potápět se či šnorchlovat na jedněch z nejkrásnějších pláží světa nebo si zahrát golf na jednom z mnoha zdejších pobřežních golfových hřišť.
Victoria
Stát Victoria je se svou rozlohou 237 629 km2 jedním z nejmenších australských států, rozprostírající se na jihovýchodě Austrálie. Tento stát je mezinárodně známý především díky svému hlavnímu městu, kterým je město Melbourne. Město Melbourne je dokonce hned po Sydney, největším městem v celé Austrálii. Ve Victorii žije přibližně 5 200 000 obyvatel.
Protože je Victoria poměrně malá, dá se také snadno procestovat. Na jihu tohoto státu, se Vám podél celého pobřeží naskytne plno úžasných pohledů, a to nejen na moře, ale také na unikátní skalní útvary, které zdejší moře omývá již po celá staletí. Směrem na sever, nedaleko hlavního města, naleznete místní vyhlášenou lázeňskou oblast, do které se jezdí regenerovat lidé z celého světa. Poblíž lázní se pak nachází také plno malých, nádherně zdobených městeček. Na západě Victorie zase můžete obdivovat nádhernou oblast Grampians, která Vás zajisté zcela okouzlí svou jedinečně půvabnou krajinou. Východ Victorie je mezi turisty známý především svými vinařskými oblastmi, kterým se tu díky chladnějšímu podnebí daří opravdu skvěle, a tak zde vznikají jedny z nejkvalitnějších australských vín. Ve vnitrozemí tohoto státu pak objevíte pouštní oblasti, které jsou téměř celé prorostlé keřovitými eukalypty s příjemně omamnou vůní.
Stát Victoria se rozprostírá v mírném teplotním pásu. Klima je tady tedy víceméně stejné jako v Evropě, avšak na rozdíl od evropských států je zde částečně ovlivněno zdejšími mořskými proudy. Zimy jsou ve Victorii relativně chladné a tak jsou v Australských Alpách, které se nacházejí v blízkosti hranic s Novým Jižním Walesem, v zimě vytvořeny ty nejprvotřídnější lyžařské podmínky. Každoročně tak do Victorie přijíždí tisíce lyžařů z celého světa.
Oblíbená Australská města
Adelaide
Adelaide je hlavním a zároveň nejlidnatějším městem Jižní Austrálie. Se svou rozlohou 1826,9 km² a 1,1 miliónem obyvatel je Adelaide považováno za nejelegantnější město celého australského kontinentu.
Město bylo založeno v roce 1836, a to plukovníkem Williamem Lightem a své jméno Adelaide dostalo podle manželky britského krále Williama IV. Dnes v tomto městě najdete rozlehlé parky a široké ulice lemované malými obchůdky, restauracemi i bary. Mnohdy bývá Adelaide přezdíváno jako „město v parku“, nachází se zde totiž celkem 29 parků, které zaujímají skoro 45% celého města, a tak je Adelaide skrz na skrz zelené. Pokud tedy patříte mezi milovníky dlouhých procházek v přírodě, ale zároveň milujete také město, určitě se Vám zde bude líbit.
Přijeli jste do Austrálie obdivovat kulturu australských předků? I v Adelaide na Vás čeká pár památek, které rozhodně stojí za to navštívit. Jednou z nich je například Ayersův dům, který zde byl vystavěn v polovině 19. století. Toto honosné panské sídlo v sobě ukrývá 45 původních pokojů, pomocí kterých se můžete podívat, jak se v Austrálii v té době žilo. V Adelaide se nachází také australské muzeum, ve kterém najdete tu největší sbírkou australských artefaktů z celého kontinentu. Za zmínku stojí také Aboriginal Cultural Institute. Tento institut se totiž zaměřuje především na propagaci umění a hudby původních Australanů, pokud tedy toto umění obdivujete, určitě institut zahrňte do svých poznávacích cest. Pro poznání historie samotného města je pak nejvhodnější navštívit místní radnici.
Brisbane
Brisbane je třetí největší město Austrálie a zároveň také hlavní město australské části Queensland. Žije v něm přibližně 1,8 mil. obyvatel.
V roce 1824 zde byla založena trestanecká kolonie, kam Britové přiváželi ze svých území vězně a trestance. Oficiální město Brisbane pak bylo založeno jen o pár let později. Jednalo se tehdy o výpravu Evropanů, kterou vedl John Oxley. Dnes je Brisbane turisticky velice vyhledávaným a oblíbeným místem. Nachází se zde totiž pár zajímavostí a nad městem převládá příjemné klimatické pásmo.
Mezi nejzajímavější a turisticky nejnavštěvovanější místa v Brisbane patří například The Old Windmill. Jedná se o starý větrný mlýn postavený zdejšími trestanci v roce 1829. Dominantou města je i historická budova městské radnice, postavená v klasicistním stylu. K budově patří také věž vysoká 90 metrů a turistické centrum. Dalším oblíbeným místem je v Brisbane také Lone Koala Pine Sanctuary. Jde o zoologickou zahradu, ve které však neuvidíte zvířata zavřená v klecích, ale volně se pohybující. Dalo by se tedy říct, že se jedná o jakési safari. Pokud se do tohoto zvláštního a nevídaného ZOO vydáte, budete zde mít možnost poznat pravé australské živočichy a vyfotit se s roztomilým medvídkem koala nebo nakrmit neposedné klokany.
Jak už bylo řečeno, je v tomto městě opravdu velmi příznivé i zdejší klima. V létě je zde totiž vlhko a horko jen s občasnými srážkami a zimy jsou mírné a suché. Průměrné denní teploty se v Brisbane pohybují okolo 20-25°C.
Canberra
Tajuplné město Canberra je se svou rozlohou 805,6 km² považováno za hlavní město celé Austrálie. Žije zde přibližně 322 000 obyvatel a v celém městě panuje poněkud zvláštně klidná atmosféra. Canberra si totiž zachovala i v dnešní době původní, venkovský styl a nenajdete v ní tedy žádné vysoké budovy jako v jiných hlavních městech.
Australské město Canberra je také jedno z mála měst na tomto kontinentu, které bylo postaveno na začátku 20. století, a to podle návrhu dvou amerických architektů Waltera Burleye Griffina a Mariona Mahonyho Griffina. Stavba města začala již v roce 1913 a dnes je Canberra tím největším vnitrozemským městem celé Austrálie. O titul hlavního města vždy bojovaly tři města. Šlo o Canberru, Sydney a Melbourne. Canberra však nakonec nad ostatními městy v tomto sporu s převahou vyhrála.
Pokud nechcete jen sedět v místních kavárnách nebo na hotelových pokojích nabízí Vám město Canberra také možnost návštěvy pár skutečně úchvatných historických budov, mezi které patří například jedna z nejstarších budov ve městě – Baptistický kostel sv. Johna a k němu přilehlá budova místní školy. Obě tyto budovy byly totiž vybudovány již v první polovině 19. století. Roztomilou raritou je v tomto městě také Cocking Green. Jedná se o miniaturní anglickou vesničku umístěnou v jednom ze zdejších překrásných parků. Vesnička se skládá z malých cihlových domečků, dřevěných chatiček a malinkých kamenných hradů. Budovy v této vesničce totiž svým návštěvníkům nesahají ani po kolena.
Pro ty z Vás, které památky příliš nelákají, se zde nachází i Australská národní botanická zahrada, ve které najdete téměř 100 tisíc různých druhů rostlin, včetně pár opravdu vzácných kousků, o kterých jste možná ještě nikdy v životě neslyšeli. A pro milovníky zvířat je zde zase Australské národní akvárium, kde se seznámíte s více jak tisícem obyvatel podmořské hladiny. Hned vedle akvária se pak nachází městská zoologická zahrada, ve které však žijí především původní australští živočichové. Těmi jsou například klokani, medvídci koala nebo pštrosi Emu.
Darwin
Město Darwin leží v Severní Austrálii a je zároveň hlavním městem této australské oblasti. Břehy tohoto města omývá Timorské moře, a tudíž je Darwin považován také za jeden z nejdůležitějších australských přístavů. V dnešní době v Darwinu žije přibližně 120 000 obyvatel. Díky své poloze a velkému přístavu patří Darwin mezi nejmodernější a nejvíce multikulturní města celého australského kontinentu.
Město Darwin zažilo hned dvě velké katastrofy, po kterých bylo vždy téměř celé přestavěno. Poprvé se tak stalo z důvodu bombardování Darwinu japonskými letouny. První nájezd se uskutečnil 19. února 1942 a zúčastnilo se ho celkem 200 letounů. Při této katastrofě zemřelo více než 250 lidí a většina města byla srovnána se zemí. Druhou katastrofou, při které pak zemřelo 70 lidí, byl cyklon Tracy. Ten město zasáhl těsně po Vánocích v roce 1974.
Klima, které nad Darwinem panuje, je tropické, a tak se zde pravidelně střídají období sucha a období dešťů. Díky tropickému klimatu, jsou v Darwinu podmínky přímo stvořené pro dovolenou u moře. V Darwinu totiž najdete kilometry širokých, písčitých pláží lemovaných svěží zelení ideálních však jen pro letní koupání. V období od října do května se ve zdejších vodách totiž vyskytuje větší počet medúz. Když ale Darwin navštívíte mimo toto období, zdejší pláže si jistě zamilujete, je zde dostatek prostoru pro typické odpočívání u moře, pro rybaření i pro nejrůznější vodní radovánky.
Darwin je město velice živé, a tak se tu každoročně pořádají desítky festivalů a oslav. Mezi asi nejznámější z nich patří festivaly indický, čínský nebo festival Darwin, na kterém každoročně turisty i zdejší obyvatele baví stovky tanečníků, komediantů, divadelních herců i dalších talentovaných umělců.
Melbourne
Melbourne je hned po Sydney druhým největším městem Austrálie, a zároveň také hlavním městem australského státu Victoria. Jedná se o město živé a velice přívětivé, ve kterém žije přibližně 3,8 mil. obyvatel.
Město Melbourne bylo založeno v roce 1835 synem jednoho z trestanců vězněných v Sydney – Johnem Batmanem. V roce 1901 se pak stal Melbourne na pár let hlavním městem celého australského kontinentu a později v něm dokonce sídlil i parlament. Dnes už Melbourne sice hlavním městem Austrálie není, ale pořád zůstává jejím důležitým ekonomickým a průmyslovým centrem.
Už po celá staletí obyvatelé Melbourne soupeří s obyvateli města Sydney. Rivalita mezi těmito dvěma městy totiž neustále roste. Sydney i Melbourne jsou téměř porovnatelné svou velikostí i počtem obyvatel, a tak si právě mezi nimi často vybírají i turisté. Melbourne se však před ostatními australskými městy může pyšnit svou odlehčenou atmosférou, kterou zde poznáte snad na každém kroku.
Toto město je také jedním z oblíbených cílů zahraničních turistů, kteří dychtí po poznání australské historie, objevování doposud nepoznaných věcí a prožívání nových zážitků. Jedním z nejvíce zajímavých míst v Melbourne je například Muzeum imigrace. Zde si totiž může návštěvník sám projít celou historií Austrálie, a to z pohledu lidí, kteří na tento kontinent postupně přijížděli, za novým životem pod vidinou lepších životních podmínek. Kromě muzeí toho v tomto městě, ale samozřejmě najdete mnohem víc. Na své si totiž v Melbourne přijdou i sportovci, turisté, filmoví nadšenci nebo milovníci divadelních představení či koncertů. V Melbourne se také často pořádají nejrůznější výstavy, a tak se pro Vás snadno může stát i návštěva místní galerie neopakovatelným zážitkem.
Sydney
Sydney je největší město Austrálie, a zároveň také hlavní město Nového Jižního Walesu. Město Sydney je po celém světě známé především díky budově místní opery a pak také kvůli tomu, že se kolem města rozprostírají jedny z těch nejkrásnějších lodních přístavů na celém světě. V Sydney žijí téměř 4 000 000 obyvatel.
Město bylo založeno v roce 1788, a to za pomoci 1487 vojáků a trestanců, kteří na australský kontinent připluli na 11 lodích, pod velením britského kapitána Arthura Phillipe. V 18. a 19. století v Sydney vládli vojáci. V 2. polovině 19. století, se pak ale z národu plného trestanců pomalu stává demokratická země.
V Sydney se nachází mnoho zajímavých míst, které stojí určitě za to navštívit. Jedním z nich je například obrovská věž nazvaná Sydney Tower. Věž se nachází v centru Sydney a její nejvyšší bod je zároveň nejvyšším místem celého města. Dalším zajímavým místem je v Sydney i zoologická zahrada. Ta je totiž postavena na netypicky kopcovitém terénu, a tak se můžete po celé ZOO nechat provézt lanovkou. Hodně navštěvovaným místem je také zdejší akvárium. V něm můžete poznávat krásy podmořského světa, a to bez namočení vlastního těla. V akváriu je také k vidění hned několik druhů žraloků, rejnoků, tuleňů i dalších více než 650 nejrůznějších druhů ryb. Pokud cestujete s dětmi, nesmíte určitě zapomenout ani na návštěvu místního Luna Parku. Park se nachází na severní straně města a ve večerních hodinách je díky osvětleným atrakcím téměř k nepřehlédnutí. Vstup do parku je zcela zdarma a platí se v něm pouze jednotlivé atrakce, mezi kterými si už každý zajisté najde právě tu svou.