Brazílie

Kompletní průvodce Brazílií. Vše, co potřebujete vědět!


Brazílie neboli také oficiálním názvem Brazilská federativní republika, je se svou rozlohou 8 511 965 km² největším a zároveň i nejlidnatějším státem Jižní Ameriky. Hlavním městem tohoto obrovského státu je město Brasília, ve kterém žije přibližně 1,6 miliónů obyvatel. V minulosti byla Brazílie řadu let považována za největší kolonii Portugalska, a právě proto je zde dnes portugalština úředním jazykem.

Nad územím Brazílie panuje tropické, vlhké a velice teplé podnebí. Proto se zde počasí téměř po celý rok vyznačuje vysokými teplotami s častými srážkami. Za nejsušší místo Brazílie by se dalo považovat nejspíš severovýchodní vnitrozemí, tam totiž prší jen opravdu výjimečně. Brazílií protéká největší řeka světa – Amazonka, se svou délkou 7 062km.

Historie Brazílie se začala psát již v roce 1500, kdy na toto území připlul portugalský admirál Pedro Álvares Cabral. Od roku 1532 zde pak začala portugalská kolonizace, která byla poté zrušena až v roce 1815, kdy vzniklo Spojené království Portugalska, Brazílie a Algarve. V roce 1822 se pak Brazílie stala nezávislým císařstvím a o 67 let později byla slavnostně prohlášena za federativní republiku. Ani to však Brazilcům nestačilo, a tak po vzoru USA přijali v roce 1891 ústavu, ve které byla Brazílie přejmenována na Spojené státy brazilské.

Brazílie má svým návštěvníkům opravdu co nabídnout, a tak ročně tento stát navštíví více než 4 000 000 turistů ze všech koutů světa. Nalákat se nechávají například na celosvětově známý karneval, který se každoročně pořádá v Riu de Janeiru, překrásnou pláž Copacabana, zajímavá historická místa Brazílie, fotbal, zajímavou brazilskou kulturu, krásnou doposud člověkem nezničenou přírodu, obrovskou sochu Ježíše nebo zkrátka jen na hudbu, smích, tanec, přívětivost a radost zdejšího obyvatelstva.

 

Památky v Brazílii

Protože je Brazílie největší zemí Jižní Ameriky, nachází se v ní také mnoho zajímavých historických a přírodních památek. Některé z těchto brazilských památek byly dokonce zapsány i na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Dá se tedy říci, že je celá Brazílie územím kulturního dědictví světového významu.

 

HYDROELEKTRÁRNA ITAIPU

Za návštěvu v Brazílii zajisté stojí například hydroelektrárna Itaipu („zpívající kámen“), vystavěná na řece Paraná. Jedná se o největší hydroelektrárnu na světě, která je vystavěna z tolika oceli a železa, že by se ze stejného množství dalo postavit například 380 Eiffelovek. Tato elektrárna patří dokonce mezi 7 divů světa.

 

MĚSTO NATAL

Město Natal je hlavním městem brazilského státu Rio Grande do Norte, nacházejícím se na severozápadním pobřeží Brazílie. Turisty je město Natal často označováno za město „výjimečných pláží“. Krásné písčité pláže zde najdete totiž nejen ve městě, ale i v jeho blízkém okolí. Na zdejších plážích však můžete svůj volný čas trávit nejen povalováním na slunci. Připraveny jsou zde pro Vás například adrenalinové výlety terénními auty mezi písečnými dunami, které často dosahují až 30 metrů, exotické projížďky na velbloudech, i jiné sportovní aktivity. Na místních plážích jsou ale ideální podmínky nejen pro sportování a odpočívání, ale také pro bohatý a hýřivý noční život.

 

NÁRODNÍ PARK JAÚ

Jaú je jeden z brazilských národních parků, který se snaží o záchranu amazonských deštných lesů. Park se rozprostírá na 23 779 km² a jedná se tak o největší chráněnou plochu deštných pralesů v Jižní Americe. V národním parku Jaú žije přibližně 100 druhů savců, 500 druhů ptáků a 300 druhů ryb, nejčastěji se zde však setkáte s hmyzem všech velikostí a barev. V Amazonských pralesích také roste více jak 300 druhů stromů, orchidejí i jiných rostlin.

 

MĚSTEČKO OLINDA

Olinda je malé a kouzelné městečko, které bylo v Brazílii založeno již v roce 1535. Tento skvost koloniální architektury s dlážděnými uličkami, historickými bílými kostely a pestrobarevnými domečky je skutečně výjimečné městečko, které svou jedinečností všechny své návštěvníky doslova okouzlí. Město Olinda se pyšní dokonce jednou z nejlepších sbírek koloniálních budov v celé Brazílii.

 

MĚSTO OURO PRETO

Městečko Ouro Pretose nachází v brazilském státě Minas Gerais. Jedná se o město poměrně malé, žije v něm totiž jen 66 000 obyvatel. Ouro Preto je turisticky velice oblíbené hlavně kvůli svému historickému jádru. To tvoří celek, který byl v roce 1980 jako úplně první místo v celé Brazílii zařazen na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 

 

Brazilské obyvatelstvo

Brazílie je pátou nejlidnatější zemí na světě, ale díky své obrovské rozloze zároveň také jednou ze zemí s nejnižší hustotou osídlení. V současnosti žije 70% obyvatel Brazílie ve městech. V posledních padesáti letech, totiž docházelo k obrovské migraci obyvatelstva do měst, kvůli lepším pracovním podmínkám.

Na severovýchodě tvoří většinu obyvatel afro-brazilci a v Amazonii potomci původních indiánských obyvatel („caboclos“) a portugalských přistěhovalců. Na jihu pak žijí především skupiny potomků evropských přistěhovalců z Itálie, Německa i jiných zemí Evropy. Původních obyvatel žije v Brazílii v dnešní době tedy asi jen 350 000.

Většina z nás si typického Brazilce představuje nejspíš jako snědého, krásného člověka, mezi obyvateli Brazílie však existuje řada rozdílů jako mezi lidmi kdekoliv jinde na světě. Pravdou však zůstává, že většina zdejších obyvatel je tmavovlasých. Proto je v této zemi každá blonďatá turistka zahrnována velkým množstvím až nezvyklé pozornosti. Ze začátku může toto chování každé ženě lichotit a příjemně zvednout sebevědomí, po čase se však tato skutečnost stává dosti otravnou. Pronést pár lichotivých slov k ženě světlých vlasů, se zde totiž nestydí ani místní policisté nebo úředníci.

Brazilské muže i ženy asi nejvíce charakterizuje hudba, tanec, smích a touha užívat si každé chvíle svého života naplno. Večer tedy nepřemýšlejí nad tím, že musejí jako jiní lidé na celém světě brzy ráno vstávat do práce, ale klidně tančí, pijí a veselí se až do rána.

Turisty Brazilci Vítají s nadšením. Pokud se s nimi tedy budete snažit mluvit portugalsky, zkoušet tančit typické brazilské tance nebo jíst typické jídla, budou z Vás doslova nadšeni a se vším Vám rádi a ochotně pomůžou.

 

Brazilská kuchyně

Protože je Brazílie zemí velice rozlehlou, je i její kuchyně dosti rozmanitá a v každém regionu této země, se tedy vaří trochu jinak. Vnitrozemská severní kuchyně (comida de Sertao) se například nechala ovlivnit svými indiánskými předky, a tak se v této kuchyni používá především hlíza a nejrůznější ovocné plody. V oblasti Amazonie se zase setkáte s unikátními a velmi chutnými úpravami ryb a v  kuchyni severovýchodního pobřeží s výraznou africkou příchutí papriky a jiných druhů exotického koření.

Díky tomu, že se Brazílie nachází v tropické oblasti obklopené oceánem, tvoří většinu zdejších pokrmů převážně ryby, mořští živočichové a skutečně obrovský výběr tropického ovoce a zeleniny. Přistěhovalci kteří v Brazílii žijí, však sebou do této země přinesli i jídla známá po celém světě, kterými jsou například sushi nebo pizza.

 

TYPICKÁ BRAZILSKÁ JÍDLA:

Feijoáda – Feijoáda je brazilské národní jídlo, připravované z dušeného hovězího a vepřového masa ochuceného černými fazolemi, slaninou a malými klobáskami, obvykle podávaného s rýží a opraženou maniokovou moukou. Původně toto jídlo pochází z Portugalska.

Caruru – Caruru je dušená směs garnátů, oříšků kešu, palmového oleje, bazalky, okry (plod ibišku) a další exotické zeleniny.
Tacacá – Tacacá je brazilská polévka připravovaná z garnátů naložených v maniokovém vývaru, ochuceném bylinkami, česnekem a chilli.
Moqueca – Moqueca je dušený pokrm z mořských plodů a ryb podávaný se směsí rajčat, koriandru, chilli, česneku, kokosového mléka a cibule.

Churrasco – Churrasco je v Brazílii značně oblíbené grilované maso, napíchnuté na rožni. Během grilování se pak maso okrajuje a podává.

V Brazílii je zcela běžné servírovat k jídlu dvě přílohy. Ty obvykle tvoří rýže, hranolky nebo osmažený maniok. Nedivte se tedy, že Váš talíř bude nečekaně více zaplněný.

 

BRAZILSKÁ KÁVA

Brazílie je největším producentem kávy na světě a také hlavním partnerem světového kávového trhu. Káva se zde totiž začala pěstovat již v roce 1727 a kávové plantáže v Brazílii pokrývají velice rozlehlé oblasti. Mezi nejlepší z nich patří Minas Gerais a Sul de Minas. Protože se tedy v Brazílii káva pěstuje opravdu ve velkém, je docela možné že v každém šálku espresa po celém světě se nachází i trocha brazilské kávy. Brazilská káva je velice jemná, čirá, sladká a obsahuje nízký obsah kyselin. Nejčastěji se v Brazílii podává káva Arabica nebo Robusta.

 

Počasí v Brazílii

Brazílie je zemí s obrovskou rozlohou, a tak je jasné, že se počasí v jejich jednotlivých oblastech poněkud liší. Protože se navíc Brazílie nachází na jižní polokouli, střídají se zde roční období naopak než v Evropských státech.

Zima v Brazílii trvá od června do srpna a léto naopak od prosince do února. Nejteplejšími měsíci v roce jsou tedy v Brazílii prosinec, leden a únor.V této době zde denní teploty dosahují až 40-ti stupňů. Brazílie je tedy zemí přímo stvořenou pro lidi z severní polokoule, kteří chtějí utéct do tepla před zimou a sněhem a strávit tyto měsíce pod horkým brazilským sluncem. Teplá brazilská zima je totiž pro většinu lidí ta nejkrásnější zima, jaká vůbec může být. I další měsíce v roce, v Brazílii ale nebývají příliš studené. V zimě totiž teplota nikdy neklesne pod 18°C, a tak je možné strávit zde dovolenou u moře i v těchto měsících.

Teplotní výjimkou je jih Brazílie, kde většinu obyvatelstva tvoří potomci Evropanů, kterými jsou například Italové nebo Němci. Tady se totiž vždy jednou za pár let stává, že v zimě padá sníh. Velká většina Brazilců však sníh na vlastní oči ještě nikdy v životě neviděla.
Oblast povodí Amazonky se vyznačuje narozdíl od zbytku země velmi vlhkým rovníkovým klimatem. Jsou zde tedy také typické vysoké teploty, avšak s velice častými srážkami. Deště jsou zde opravdu téměř na denním pořádku, prší tu totiž více než 240 dní v roce. Nejčastější se v této oblasti srážky vyskytují v období od ledna do března.

 

Jak se v Brazílii domluvit?

Úředním jazykem Brazílie je portugalština, a tudíž se zde domluvíte především portugalsky. Brazilská portugalština se však od evropské portugalštiny dost liší, a tak i pokud tento jazyk ovládáte, mohli byste mít v Brazílii ze začátku s komunikací trochu problémy. Brazilští obyvatelé jsou však velice milí a přívětiví, rádi Vám se vším pomohou a budou se zajisté co nejvíce snažit, abyste porozuměli tomu, o čem s Vámi mluví.

Protože je Brazílie jednou z mála zemí v Latinské Americe, kde se mluví portugalsky a ne španělsky, umí většina místních obyvatel pro snadnější dorozumění se svými sousedy také španělsky. Pokud tedy neovládáte portugalštinu, můžete se se zdejšími obyvateli zkusit domluvit španělsky.

Na to, že je angličtina v dnešní době již celosvětově rozšířený jazyk, se v Brazílii příliš nespoléhejte. I když se zde totiž většina mladých lidí tento jazyk učí, ne všichni ho rádi používají.

 

Zajímavosti v Brazílii

U tak velké a různorodé země jakou je Brazílie je samozřejmé, že v ní najdete spoustu překrásných míst, historických památek, přírodních záhad i jiných zajímavostí, které jinde na světě zajisté neuvidíte. Tady je tedy pár skutečně úchvatných zajímavostí o Brazílii, které opravdu stojí za to vědět:

 

SOCHA KRISTA SPASITELE

V Brazilském městě Riu de Janeiru najdete na vrcholku sedmi set metrové hory Corvovado tu největší sochu Krista na světě. Tato socha je 39,6 metrů vysoká a váží okolo 700 tun. Její stavba trvala celých pět let (1926 – 1931) a poprvé byl tento památník otevřen 12. října 1931.  Brazilská socha Krista patří mezi jedny ze světových kulturních památek UNESCO a v roce 2007 byla dokonce zařazena mezi jeden ze sedmi divů světa.

 

VODOPÁDY IGUACU

Vodopády Iguacu se nacházejí přibližně 20 km východně od soutoku brazilských řek Paraná a Iquacu. Tyto vodopády se táhnou po celkové šířce 4 km, padají z výšky 90 metrů a jejich počet se odhaduje na 150 až 300. Vodopády Iguacu jsou dokonce širší než Viktoriiny vodopády a zároveň také vyšší než vodopády Niagarské. Od roku 1986 patří tyto vodopády na seznam světového přírodního dědictví UNESCO.

 

BRAZILSKÝ KARNEVAL

Karneval pořádaný v brazilském městě Riu de Janeiru je nejznámější a největší karneval na světě. Každoročně se právě kvůli tomuto karnevalu do Brazílie sjíždějí statisíce návštěvníků ze všech zemí světa. Symbolem brazilského karnevalu je zdejší národní tanec – Samba, právě proto je tedy středem karnevalu přehlídka těch nejlepších škol samby z celé Brazílie. Být členem karnevalového průvodu je pro každého brazilského občana velkou ctí, karneval v Riu je totiž pro celou Brazílii vskutku srdeční záležitostí.

 

ZÁHADNÁ AMAZONKA

Brazílií protéká také největší řeka světa Amazonka. Šířka této řeky se pohybuje v rozmezí mezi dvěma až sto padesáti kilometry a její hloubka místy dosahuje až 135 metrů. I tato obrovská řeka má však své záhady a tajemství. Vědcům z celého světa se totiž doposud nepodařilo vyřešit otázku, kde Amazonka vlastně pramení. Podle nejpravděpodobnějších teorií řeka vyvěrá v Peru, někteří vědci s tím však nesouhlasí, a tak se vydávají na další a další dobrodružné výpravy za objevením skutečného pramene Amazonky.

 

ČASOVÁ PÁSMA

Jednou z velkých zajímavostí Brazílie je také fakt, že díky své obrovské rozloze se tato země rozprostírá hned ve čtyřech časových pásmech.

 

Oblíbené Brazilské destinace

Brasília

Město Brasília je nejznámějším a také nejdůležitějším brazilským městem, patří mu totiž korunka hlavního města celé Brazílie. Rozkládá se na ploše 150 km², na které žije přibližně 2,5 miliónů obyvatel.

Brasília je město docela mladé. Rozhodnutí o jeho výstavbě totiž bylo schváleno až v roce 1955, kdy v zemi vládl prezident československého původu – Juscelino Kubitschek. Výstavba nového hlavního města, byla slavnostně dokončena v roce 1960. Ve stejném roce také Brasília nahradila původní hlavní město Ria de Janeiro a stala se novým hlavním městem celé Brazílie. Od roku 1987 je Brasília dokonce zařazena na seznamu kulturního světového dědictví UNESCO, a to jako unikátní příklad moderní architektury 20. století.

Do Brasílie se ročně přijíždí podívat tisíce turistů, můžou za to nejenom zdejší architektonické památky, ale také velice vyrovnané počasí. Po celý rok se totiž v tomto městě teploty pohybují okolo 22-23°C a vůbec nezáleží na tom, jestli je zrovna leden nebo červen. V zimě se zde však ojediněle vyskytují drobné srážky, během teplejších měsíců, ale na nebi nenajdete ani mráček.

Ačkoliv je Brasílie městem velice mladým, i tady najdete vskutku výjimečné památky, které určitě stojí za to navštívit. Mezi jedny z místních architektonických skvostů patří například Městská katedrála, která svými šestnácti zakřivenými pilíři připomíná kostru obrovského obratlovce. Další úchvatnou budovou je Santuario dom Bosco, která je stejně impozantní jako Městská katedrála. Zaručeně ji poznáte, podle jejích obrovských betonových sloupů a čistě modrých oken, které mají za úkol, symbolizovat oblohu. Na náměstí Tří mocností pak také najdete budovu kongresu, nejvyššího soudu, památník připomínající založení města Brasílie i prezidentský palác, vstup do jeho prostor je však pro místní návštěvníky umožněný pouze v neděli.

 

Fortaleza

Fortaleza je hlavním městem brazilského státu Ceará, a zároveň také třetím největším městem severovýchodní Brazílie.

Název Fortaleza má město již od vzniku celé brazilské metropole. V překladu toto pojmenování znamená „pevnost“. Historie Fortalezy je velice krvavá. První dobyvatelé tohoto města (Portugalci) byli jen krátce po osídlení krutě a násilně pozabíjeni místními indiánskými obyvateli, kteří se dokonce vyznačovali i jistou mírou kanibalismu. Doslova totiž snědli portugalského biskupa. Po neúspěchu Portugalců se do Fotalezy vydali také Holanďané, kteří ve městě postavili první pevnost – Forte Schoonenborch. Nakonec se ale v těchto místech ani oni nezdrželi delší dobu a tak se tito původní kolonizátoři stali zároveň na velice dlouhou dobu i posledními.

Dnešní Fortaleza už samozřejmě tak krvavá není, žijí v ní přibližně 2 miliony obyvatel. Turisticky je toto brazilské město velice vyhledávané, a to zejména díky zdejšímu počasí. Fortaleza je totiž městem s největším počtem slunečných dní v roce v celé Brazílii. Slunce zde svítí 240 dní v roce a po čas těchto dní na obloze dokonce nenajdete ani jeden mráček. Kolem města se rozprostírají 24 km dlouhé úchvatné písčité pláže.Zajímavostí zde také je, že Brazilci si na pláži nikdy nelehají na zem, tak jak je tomu zvykem například v Evropských přímořských státech. Brazilci tráví své dny na pláží na sezením pod slunečníkem u stolu, kde mají připravené různé dobroty a studené nápoje. Často také raději místo lenošení u moře vyrážejí chodit či běhat podél pobřeží.

Město Fortaleza je také skutečným rájem nákupu. Ve městě totiž najdete nejenom všelijaké trhy, ale i pouliční obchody, kde místní obyvatelé prodávají své vlastnoručně vyrobené výrobky. I samotné centrum města připomíná svým návštěvníkům jeden velký trh. Město je po celé Brazílii proslaveno především prodejem vzácných krajek a koženého zboží. Za zmínku pak také stojí, že Fortaleza je největším producentem houpacích sítí („hamak“) v Brazílii.

 

Maceio

Brazilské město Maceio, ve kterém žije přibližně 700 000 obyvatel, se nachází na východě státu Alagoa. Název města pochází od jednoho z původních indiánských kmenů, žijících na tomto území a v překladu to znamená – „to, co zakrývá bažiny“. Maceio se rozrůstalo zejména díky lodím, které do tohoto města přivážely dřevo ze zátoky Jaraguá. Později zde byly postaveny i cukrovary, a tak se z města začal ve velkém vyvážet cukr, dále také tabák, kokos, kůže i některé druhy exotického koření.

Maceio je jednou z turistickou nejnavštěvovanějších destinací Brazílie, a to hlavně kvůli svým jemně písčitým plážím, průzračně čistému moři, krásné přírodě a velmi příjemným teplotám, které se ve zdejším tropickém podnebí pohybují obvykle okolo 28°C.

Asi nejznámější pláží je v Maceiu Pajacura. Ta leží přímo v centru města a mezi jedny z jejich největších atrakcí určitě patří malé lodičky, které v minulosti používali místní rybáři a dnes slouží hlavně k pobavení turistů, kteří se na těchto malých loďkách mohou vydat na dobrodružnou plavbu, kolem pobřeží. S lodičkou na kterou se vejdou asi čtyři lidé, se dá také doplout do tzv. přírodního bazénu, který je kolem dokola ohraničený úchvatnými korály a ve kterém se zdejší turisté mohou potápět mezi nejrůznějšími druhy pestrobarevných ryb a živočichů nebo si zkrátka v moři jen tak zaplavat.

Všechny pláže ve městě Maceio bývají hojně navštěvovány turisty ze všech koutů světa. Kromě průzračné vody a čistých pláží, jim zde k zábavě totiž slouží i slaměné bary s unikátní atmosférou, kterou jim poskytuje živá hudba. Severní pobřeží je ale klidnější. Nacházejí se tu totiž kokosové palmy a mangovníky, mezi kterými protékají malinkaté říčky, které své návštěvníky přímo vybízejí k zastavení a krátkému odpočinku.

Natal

Město Natal je přístavním a zároveň také hlavním městem brazilského státu Rio Grande do Norte. Se svou rozlohou 170 km² a 789 896 obyvateli je město Natal považováno, dokonce za největší turistické centrum Severovýchodu.

Historie tohoto města sahá až do 16. století, kdy zde Portugalci začali se stavbou své pevnosti, kterou později používali jako hlavní základnu pro obranu před Francouzi. Město tedy bylo nejdříve ve vlastnictví Portugalců a pak také Holanďanů. Až do začátku 2. světové války, bylo město Natal považováno za malé a naprosto nevýznamné město. Během války se však díky své velice strategicky výhodné poloze, brzy stalo základnou pro vojenské operace v Africe.

Dnes se Natal před ostatními brazilskými městy pyšní především svými překrásnými více než kilometr dlouhými písčitými plážemi s pohyblivými dunami, které zde mnohdy dosahují výšky až 120 metrů. Toto město je také jako stvořené pro idylickou rodinnou dovolenou, nacházejí se zde totiž obrovské kokosové palmy, tajuplné zátoky, korálové útesy i čarokrásné modré laguny se sladkou vodou. Ve městě Natal máte také jedinečnou možnost ochutnat pravou místní kuchyni, kterou tvoří nejrůznější plody moře, mezi které patří například raci, ryby ústřice, krevety nebo langusty.

Nejznámější pláží je v Natal pláž Ponta Negra, právě zde totiž naleznete tu pravou, uvolněnou a velice příjemnou atmosféru. Další místní atrakcí je také strom Ledvinovník západní – neboli kešu. Šířka jeho koruny totiž dosahuje až 8500 m². Tento strom byl dokonce zapsán i do Guinessovy knihy rekordů, protože je největším stromem tohoto druhu na světě.

 

Porto Seguro

Město Porto Seguro je historicky nejstarším městem celé Brazílie, právě sem totiž při objevování této obrovské země, připluli první portugalští kolonizátoři. Ve městě žije jen 100 000 obyvatel, ale díky tomu že se Porto Seguro, stává čím dál více turisticky vyhledávanějším, je v ulicích města stále živo.

Porto Seguro je město, které opravdu stojí za to navštívit. Historie tohoto brazilského města na Vás totiž bude dýchat opravdu odevšad. Podívat se zde můžete jít například na mohylu, kterou si Portugalci označovali svá teritoria nebo na pár zachovalých původních domečků v blízkosti tohoto místa, které jsou však dnes již přestavěny na malé obchůdky s velkým množstvím suvenýrů a doplňků. V ulicích Porto Seguro, můžete dokonce potkat i opravdové indiány. Ti však nejsou až tak opravdoví, protože je hrají místní obyvatelé, aby pobavili turisty a prodali jim některé ze svých „původních“ indiánských výrobků.

Porto Seguro, dnes patří mezi jedny z nejvyhledávanějších letovisek v Brazílii. Navštěvují ho nejen Brazilci, ale také turisti ze všech koutů světa. Oblíbeným se stalo především díky svým naprosto fascinujícím písčitým plážím. Město samotné je sice poměrně malé, je zde ovšem vybudována široká síť kvalitních a luxusních hotelů, které zajisté splní očekávání i toho nejnáročnějšího turisty. Hned vedle velkého hotelového komplexu, najdete ve městě Porto Seguro také ulice doslova přetékající nejrůznějšími bary a restauracemi s živou hudbou, které jsou jako stvořené pro příjemné večerní posezení a pobavení se s přáteli či rodinou, na Vaší společné dovolené.

Porto Seguro, na Vás ale nezapůsobí jen svými úžasnými podmínkami pro koupání, vodní sporty či výlety na lodích, ale také svými milými a přívětivými obyvateli. Zdejší obyvatelé se totiž velice rádi baví a jsou doslova posedlí tancem. Tančit lambádu na pláži, ale klidně i na jiných místech města, zde tedy uvidíte lidi těch nejrůznějších věkových kategorií.

Recife

Město Recife je přístavním, ale zároveň také hlavním městem státu Pernambuco, nacházejícím se na severovýchodě Brazílie. Název tohoto města pochází z anglického slova reefs – neboli korálové útesy. Přístav v Recife, který zde původně sloužil pro dovoz ale i vývoz otroků, kteří ve městě pracovali, byl totiž po celá staletí chráněn obrovskou bariérou přírodních korálových útesů. Město Recife se rozprostírá hned na třech velkých ostrovech, a tak je lidmi často považováno za americkou kopii evropských Benátek. V současné době v Recife žije přibližně 1,5 miliónů obyvatel.

Recife je město jako stvořené pro turisty, kteří touží po tom, užít si na své dovolené něco víc, než jen lenošení na pláži. Svým návštěvníkům tedy nabízí, nejenom čisté moře a krásné pláže, ale také kolosální historické památky, něco málo z místního umění, všelijaké druhy sportů i možnost nákupů „ve velkém stylu“. V Recife se také samozřejmě jako ve většině jiných měst Brazílie každoročně koná již tradiční brazilský karneval.

Pokud se do tohoto města tedy vydáte za účelem poznávání nových památek a pozůstalostí, určitě nevynechejte kaple Francisco de Assis a Sao dos Clerigos, stěny těchto kaplí jsou totiž vyřezávány ze dřeva, a tak právem patří mezi chlouby celého města. Za návštěvu pak zajisté stojí také basilika Nossa Senhora do Carmo, či samotné historické centrum města. To totiž bylo nedávno celé, kámen po kameni zrekonstruováno a dnes žije už nejen kulturním, ale i bohatým nočním životem.

Za nejkrásnější pláž je v Recife považována pláž Boa Viagem, která je dlouhá celých 7 km. Tato pláž je vhodná nejen pro koupání, ale i pro nejrůznější vodní sporty či procházky, během kterých se můžete na chvíli zastavit a posedět v místních plážových barech a restauracích.

 

Rio de Janeiro

Město Rio de Janeiro je hlavním městem stejnojmenného státu, nacházejícího se v jihovýchodní Brazílii. Rozloha města je 1260 km² a na této ploše žije přibližně 11 714 000 obyvatel. Název města v doslovném překladu znamená – Lednová řeka. Tak Rio de Janeiro pojmenovali v roce 1502 portugalští mořeplavci.

Brazilské město Rio de Janeiro je podle mnohých tím nejkrásnějším městem na světě. S nadsázkou se také tvrdí, že když Bůh tvořil svět, celé dva dny se věnoval právě Riu. Je však pravdou, že toto město, na které z vrcholku hory Corcovado dohlíží celosvětově známá, obrovská socha Krista, má vlastnosti ráje. Kolem dokola ho totiž obklopují nádherné hory, tajuplné zálivy i malinkaté ostrůvky. Kdo prý se podle místních tradic do Ria podívá, už nikdy na svůj výlet nezapomene a opravdu tomu tak je.

Rio de Janeiro není klasickým uspěchaným velkoměstem plným smogu a přeplněné dopravy, ba naopak, díky své poloze uprostřed tropické zeleně je přímo oázou klidu, kterou každoročně navštíví milióny turistů. Ty sem láká nejenom samotné město, ale také tradiční karneval, rytmus samby a nádherné písčité pláže s nezvykle čisťoučce bílým pískem.

Nejočekávanější událostí celého roku, je ale v Riu samozřejmě zdejší jedinečný karneval, který se každý rok začíná pořádat přesně 40 dní před Velikonocemi.Tento karneval prožívají naplno, všichni zdejší obyvatelé a pečlivě se na něj po celý rok připravují. Když pak karneval po dlouhé době čekání konečně vypukne, tančí se v Riu opravdu všude. Tanečníky tedy uvidíte na plážích, v barech a restauracích, v parcích, náměstích i v ulicích. První karneval se v Riu de Janeiru pořádal již v roce 1641. Od těch dob si tato tradice prošla nejednou změnou a dnes je karneval v Riu největším karnevalem celé Brazílie a mnozí tvrdí, že dokonce možná i největším na světě.

 

Salvador

Jedno z nejnavštěvovanějších brazilských měst Salvador, je hlavní město brazilského státu Bahia, ve kterém dnes žijí přibližně 3 milióny obyvatel.

Historie tohoto města se začala psát již v roce 1549. V tomto roce se zde totiž spolu se čtyřmi sty vojáky, čtyřmi sty kolonizátory, třemi mnichy a pár prostitutkami, vylodil Tomé de Souza, který do tohoto města připlul na rozkaz vydaný portugalským královstvím, aby na tomto místě založil hlavní město jedné z nejdůležitějších portugalských kolonií. Salvador pak zůstal po celé 3 staletí brazilským nejdůležitějším městem.

V roce 1538 byli do Salvadoru přivezeni také první afričtí otroci. O 50 let později už zde tedy žilo 12 000 kolonizátorů, 8 000 indiánů a 4 000 otroků. Populace afrických otroků dosáhla velice rychle počtu kolonizátorů, a tak jejich častá povstání hned několikrát ohrozila stabilitu celého Salvadoru. Salvador ale nakonec zůstal hlavním městem až do roku 1763, kdy se kvůli úpadku zdejšího cukrovarnického průmyslu, stalo hlavním městem Rio de Janeiro.

Město Salvador je dnes po celém světě známé především svou dobrou náladou, radostí, smíchem, tancem a pohostinností zdejších obyvatel. Každoročně se zde také v únoru pořádá jeden z nejlepších brazilských karnevalů. Toto město tedy patří mezi jedny z turisticky nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších brazilských destinací.

Protože byl Salvador prvním opravdovým hlavním městem Brazílie, nachází se zde dnes také celá řada historických památek. Mezi nejznámější z nich patří například kostel Igreja de Nosso Senhor do Bonfim nebo kostel Igreja de Sao Francisco, který je od celý vyzdobený pravým zlatem.

Sao Paulo

Město Sao Paulo je hlavním městem stejnojmenného brazilského státu, ležícího na pobřeží Atlantského oceánu. Toto město má včetně všech svých předměstí celkem 18 miliónů obyvatel, a tak patří mezi nejlidnatější města na světě. Statisticky se dokonce tvrdí, že zde žije každý devátý Brazilec. Složení místního obyvatelstva je velice různorodé, a tak se dá právě díky tomu o Sao Paulu říci, že se jedná o jedno z nejkulturnějších, a také nejvzdělanějších měst v celé Brazílii.

Město Sao Paulo vzniklo již v 16. století. Původně mělo sloužit jako hlavní základna brazilských obchodníků s otroky, v 19. století se však ve městě začala pěstovat káva a tím Sao Paulo velice rychle zbohatlo. Dnes je toto město průmyslovým, populačním a dokonce i obchodním velkoměstem Jižní Ameriky, kde mají svá administrativní sídla všechny významné  brazilské společnosti.

Za návštěvu v Sao Paulu rozhodně stojí například katedrála Metropolitana, která se nachází přímo v centru města, na náměstí Praca da Sé nebo blízké novobarokní městské divadlo, které místní obyvatelé považují za svou skutečnou chloubu. Dále pak můžete vyrazit i do jednoho z místních muzeí. Těch je totiž v Sao Paulu skoro nesčetné množství, ale přitom Vám každé z nich, nabídne jinou možnost kulturního obohacení. Neodmyslitelnou raritou města je také tzv. Instituto Butantá. Jedná se o obrovskou hadí farmou, na které žije více než 100 druhů různých hadů.

Pokud si děláte starosti jak se budete po Sao Paulu pohybovat, nebojte se. Ve měsě funguje autobusová doprava, ta je však ale mnohdy velice pomalá a bohužel nezvládne pohltit ani třetinu zdejšího obyvatelstva. Mnohem spolehlivějším dopravním prostředkem je tedy metro, které má sice pouze tři linky, ale i tak tento druh dopravy patří mezi jedny z nejrychlejších a také nejpohodlnějších ve městě. V Sao Paulu však najdete i místa, kam se pomocí městské dopravy nejspíš vůbec nedostanete. V této situaci je samozřejmě možné využít službu místních taxíkářů. Ti jsou zde velice spolehliví a navíc v dostatečném množství, takže se nemusíte obávat, že by na Vás taxík nepočkal. Službu místních taxikářů tady turisté využívají zejména v noci. To se totiž město stává v některých, pro turisty neznámých částech, nebezpečné.


Sdílejte tento článek se svými přáteli: