Egypt

Kompletní průvodce Egyptem. Vše, co potřebujete vědět!


Egypt je arabská republika rozkládající se na severovýchodě Afrického kontinentu, který omývá Středozemní a Rudé moře. Oficiální název Egypta je Egyptská arabská republika. Hlavním a zároveň největším městem je zde KáhiraEgypt má rozlohu asi 1 000 000 km², přitom 96% této rozlohy tvoří poušť a pouze 2,6% hospodářská půda. V čele Egypta stojí prezident, kterým je od roku 1981 Muhammad Husní Mubarak. Země se roku 1922 osamostatnila z Britské nadvlády a Egypt byl prohlášen samostatným státem. Oficiálním jazykem v Egyptě je arabština, ale domluvíte se zde i anglicky. Jako měna se v Egyptěpoužívá egyptská libra a její drobné jednotky jsou piastry (1 egyptská libra = 100 piastrů).

Egypt se stal pro turisty skutečným rájem. Najdete zde nejen příjemné koupání na velkých, rozlehlých písčitých plážích, ale i množství okouzlujících památek ze starověkého Egypta, včetně Káhirského muzea, které v sobě skrývá neskutečné poklady. Jedním z nich je například mumie faraona Tutanchamona a jeho pohřební výbava.

Historie Egypta

Historie Egypta sahá až do roku 3000 př.n.l., kdy se o Egyptě objevily první písemné zprávy. V této době došlo ke sjednocení Horního a Dolního Egypta, a tak vznikla Stará říše, v níž si faraoni nechávali budovat své pyramidy. Panovník byl v této době ztělesněním boha a měl neomezenou moc. Za vlády faraona Džosera a panovníků čtvrté a páté dynastie se rozloha Egypta značně rozšířila. Faraonové byli v této době uctíváni jako synové slunečního boha Re. Náboženskou reformu provedl v Egyptě panovník Amenhotep IV., který si později změnil jméno na Achnaton. Jeho nástupce Tutanchamon tento kult zrušil a jméno Achnatona bylo ze seznamu králů na jeho pokyn vymazáno. V roce 525 př.n.l. se Egypta zmocnili Peršané, kteří byli v roce 333 př.n.l. poraženi Alexandrem Velikým. Alexandr tak získal egyptské území. Po jeho smrti vládl v provincii vojevůdce Ptolemaios, který později přijal titul krále. Ptolemaiovská dynastie pak vládla Egyptu až do roku 30 př.n.l.. Hlavním městem byla po celou tuto dobu Alexandrie. Po smrti Kleopatry VII., poslední panovnice dynastie Ptolemaiovců se stal Egypt římskou provincií. Po rozpadu římské říše se Egypt stává součástí nově vzniklé říše Východořímské. V roce 640 se Egypta zmocňuje Amr Ibn al-Ás Pélusia, čímž začala islamizace Egypta. Křesťané, kteří nepřešli k nové víře, založili svou vlastní církev a uchýlili se do pouštních klášterů. Země přijala arabskou kulturu a byla řízena guvernérem. V roce 1768 dobývá Egypt Napoleon Bonaparte. Díky kresbám jeho dvorního malíře, Evropané poprvé spatřují pyramidy a další skvosty egyptské architektury. Po Napoleonově porážce, nástoupil k moci Mohamed Alí, otec moderního Egypta. 28.února 1922 byl Egypt prohlášen za samostatné Egyptské království.

 

Památky v Egyptě

Egyptě se nachází velké množství památek nejen z dob dávných faraonů, ale i z dob pozdějších. Vyspělá staroegyptská civilizace po sobě zanechala úctyhodné památky, které jsou dnes proslulé po celém světě. Najdete zde hrobky faraonů a funkcionářů, ale také chrámy zasvěcené božstvům. Dochovaly se dokonce i původní šperky egyptských faraonů a královen. Mezi nejznámější památky patří například:

 

Mešita Sultána Hassana
Sultán Hassan nechal roku 1356 položit základy mešity, kterou později nechal pojmenovat po sobě. Mešita dnes patří k nejkrásnějším památkám v celé Káhiře. Mešitu zdobí dva minatery, z nichž ten jižnější je se svou výškou 81m nejvyšším minaretem ve městě.

 

 

 

Pyramidy v Gíze
Pyramidy v Gíze jsou poslední dochovanou památkou z původních, starověkých, sedmi divů světa. Je to jedna z nejpozoruhodnějších staveb na světě. K vidění jsou zde velké pyramidové hrobky, jakou je například Cheopsova, Chefrénova nebo Mykerinova pyramida. Nachází se zde také slavná Sfinga, která je 73m dlouhá a 20m vysoká. Socha představuje napůl lidskou a napůl lví podobu, jejíž tvář měla být podobiznou faraona Chefréna.

 

Chrám v Luxoru
Na žádném jiném místě v Egyptě se nenachází více památek z dob vlády faraonů než v okolí Luxoru. Významnou památkou je zde chrám, k jehož výstavbě dal podnět Amenhotep III. Postaven byl v letech 1402 – 1364 př.n.l. Během vlády dalších faraonů se chrám postupně rozrůstal, až dosáhl délky 260 m. Dnes se zde z chrámu však nacházejí pouze ruiny.

 

 

Medínit Habu
Medínit Habu je pohřební chrám Ramesse III. a je to jeden z nejlépe dochovaných komplexů v západních Thébách. Kromě uctívání egyptských božtev sloužil také jako důležité správní centrum celé říše. Odehrávaly se zde například soudní procesy s vykradači hrobek.

 

Sakkara
V Sakkaře se nachází šedesát metrů vysoká pyramida. Je to první monumentální stavba lidstva a byla postavena pro faraona Džoséra kolem roku 2609 př.n.l. Areál byl dříve obehnán hradbami a nachází se zde mnoho kamenných náhrobků s podzemními hrobkami. Jejich, z části ještě barevné reliéfy jsou dnes považovány za jedny z nejkrásnějších památek z doby faraonů.

 

 

Káhirská citadela, Káhira
Sultán Saladin nechal postavit tuto mohutnou káhirskou pevnost v roce 1176. Její dominantou je mešita Muhammada Alího s 80m vysokými minarety, jejích hlavní část tvoří zlatem zdobené kopule s průměrem 21m. Pevnost je pro svou alabastrovou výzdobu vnitřních zdí nazývána také jako Alabastrová mešita.

 

Obyvatelé a náboženství

Egyptě je státním náboženstvím islám, egypťané se tak řadí mezi jedny z miliardy vyznavačů islámu po celém světě. 92% egyptských muslimů jsou vyznavači sunnitského islámu. Za nejvýznamnějšího proroka je v islámu považován Mohamed, který sám vymyslel název islám, což v překladu znamená “odevzdání se Bohu”. Svatou knihou islámu je Korán. Kniha je členěna do 114 částí a na rozdíl od Bible dává jasný návod k tomu, jak by měli vyznavači islámu žít a chovat se podle Alláha. Jasné poselství, které Korán obsahuje, bylo jedním z faktorů, proč se islám rozšířil tak rychle.

Egypťané jsou považováni za kulturně a politicky důležitý národ Středního východu. Obyvateli jsou převážně Arabové a většinou se jedná o milé a přátelské lidi. Egyptští obyvatelé se dělí do tří skupin. Jednou z nich jsou Beduíni, kteří žijí v kmenech a putují po pouštích. Druhou skupinu tvoří Núbijci, kteří se vyskytují hlavně u hranic se Súdánem. A poslední skupinou jsou Berberové, ti se vyskytují převážně v oblasti řeky Siva. S egypťany se setkáte většinou jako s obchodníky, kteří se vám bodou snažit prodat naprosto cokoliv. Velkou skupinu občanů tvoří také žebráci a výjimkou zde nejsou bohužel ani žebrající děti.

 

Počasí

Egypt se nachází v subtropickém podnebném pásu severní Afriky, proto zde vládne suché pouštní počasí s velice mírnou zimou a velmi teplým létem. V Egyptě se rozeznávají pouze tři roční období. Prvním obdobím je zima. Ta trvá přibližně od 15.listopadu do 15.března. Po zimě následuje tzv. první léto, které trvá od 15.března do poloviny července, a po něm následuje druhé léto, které přichází v polovině července a končí do 15.listopadu.

Na výlety po Egyptě je nejvhodnější dobou období zimy, kdy jsou zde teploty mírnější. V období prvního léta jsou ještě teploty docela snesitelné, kdežto skutečná vedra nastávají až v období druhého léta. Během tohoto období se do Egypta vydávají jen opravdoví milovníci horkých a slunečných dnů. V Horním Egyptě se denní teploty šplhají až k 40°C a v noci se pohybují okolo 22°C, díky suchému pouštnímu větru se však dá hrozivé vedro docela snést. V Dolním Egyptě a Káhiře je většinou vlhkost vzduchu vyšší, obzvláště v červenci a v srpnu. V této době se dá ve městě snadněji dýchat, protože díky vlhkosti je městský smog snesitelnější. Na Sinaji však panuje neustálé horko a déšť tato oblast skoro nezná. Sníh se v Egyptě vyskytuje pouze vysoko v horách.

 

Potápění

Jednou z atrakcí, kterou rozhodně lidi táhne do Egypta, je nepochybně Rudé moře. Jako by dovolená Egypt nebyla už tak sama o sobě velice atraktivní. Podařilo se v ní skloubit prakticky vše, co se od dokonalé dovolené očekává. Egypt se pyšní tisíci let starými památkami, které prakticky jinde na světě nenajdete, takže je veskrze unikátní. Kromě toho jsou tu moderní letoviska s luxusními hotely, které uspokojí i náročné cestovatele. Rudé moře je pak jako bonus pro všechny nadšené potápěče. Jedná se o velice oblíbenou destinaci, pokud chcete s potápěním začít i pokud už nějaké ty zkušenosti máte. Rudé moře totiž hýří životem a jeho dno je poseto korály, barevnými rybkami, které se tu jenom hemží a dalšími pro oko velice nádhernými scenériemi. Pokud se tak necháte zlákat na last minute Egypt s potápěním, určitě si zkuste pořídit fotoaparát pod vodu. Byla by škoda tu krásu nezachytit. Pro ty méně odvážné, kteří si na hloubkové potápění netroufnou, je ale nasnadě alespoň šnorchlování při pobřeží, při kterém také budete moci nahlédnout, i když jen částečně na mořskou faunu a flóru. V Egyptě je počasí vhodné pro dovolenou v průběhu celého roku. Dokonce může být přes zimu cesta do této země pro mnohé příjemnější než v letní sezoně, kdy jsou zde opravdu vysoké teploty a sucho, které nemusejí každému svědčit. Teplota vody je celoročně vhodná ke koupání, a tudíž i ke šnorchlování a potápění. Pokud jste letos ještě nebyli na dovolené, můžete se klidně vydat do Egypta. V nabídce ho má většina cestovních kanceláří.

 

Oblíbené destinace

Hurghada

Hurghada je egyptské město rozkládající se na pobřeží Rudého moře. Žije zde asi 40 000 obyvatel. Město je jedním z nejznámějších egyptských letovisek, a také největším egyptskýmturistickým centrem v oblasti Rudého moře.

Hurghada byla z počátku malou rybářskou vesničkou, ve které žilo jen pár místních domorodců. Od osmdesátých let ale začínají do Hurghady mířit proudy turistů, které lákají především vhodné podmínky pro potápění, krásná příroda a průzračné moře. Dnes je zde již vybudováno obrovské turistické centrum, ve kterém najdete hotely, luxusní restaurace, typicky arabské kavárny, nákupní střediska, trhy, kluby, bary a kasina.

Jednou z nejzajímavějších částí města je Dahar, se svými rušnými ulicemi, stánky, bazary a obchůdky, které nabádají k nákupu suvenýrů, ale také zde najdete mešity nejen k návštěvě, ale i k rozjímání. Turisti však nejezdí do Hurghady pouze na poznávací zájezdy, ale také na ozdravné pobyty. Hurghada je totiž považována za jedno z nejlepších lázeňských měst. Pro nadšence vodních sportů jsou zde skvělé povětrnostní podmínky na windsurfing nebo jachtaření a velké množství skvostných korálových útesů pro potapěče. Milovníci podmořského světa si nesmí nechat ujít ani návštěvu místního muzea nebo akvária. Možností jsou také výlety do Káhiry a Luxoru, kde mohou turisti vidět mnoho staroegyptských památek (např. pyramidy v Gíze). Kromě výletů za historií nabízí Hurghada také výlety na blízké ostrůvky s korálovými útesy.

 

Taba

Taba je egyptské město rozkládající se na Sinajském poloostrově a pobřeží Akabského zálivu. Taba byla již ve starověkém Egyptě považována za velice důležité přístavní město. V roce 1967 Izraelci zabrali pásmo Gazy a s ním i Tabu. Od té doby začala přeměna této malé vesničky na luxusní město a v roce 1989 se pak Taba stala součástí Egyptské demokratické republiky.

Taba je vyjimečná tím, že v okolí nemá žádné jiné město ani nákupní centrum. Kromě letiště a oplocených hotelových komplexů zde skoro nic jiného nenajdete. To může být dost velká výhoda. Nesetkáte se zde totiž s žádnými prodavači ani pouličními obchodníky. Taba je známá krásnou přírodou a nejhezčím mořem v Egyptě. Taba potěší ty, kteří dávají při dovolené přednost komfortnímu zázemí hotelu, ale i ty, kteří upřednostňují aktivní dovolenou a prozkoumávání okolí. Díky své poloze, Taba představuje ideální místo na potápění. Zdejší pobřeží se totiž může pyšnit úžasně průzračnou vodou a zcela zachovalými korálovými útesy, které uspokojí jak začátečníky, tak i pokročilé. V Tabě můžete hrát i golf, a to na originálním pouštním hřišti. Při pohledu na horizont pak můžete vidět nádherné pozadí pouštních hor. Původně bývala Taba beduínským sídlem, proto není posetá množstvím památek jako jiná egyptská města. Doporučit však lze například výlet na Mojžíšovu horu. Poloha letoviska umožňuje také pohodlnou návštěvu Jeruzaléma či Petry.

V roce 2004 došlo v Tabě k teroristickým útokům na letovisko. Přihlásily se k němu tzv. islámské brigády sjednocení. Atentáty si tehdy vyžádaly 27 mrtvých a přes 120 zraněných, většinou se jednalo o Egypťany. Exploze byla nejsilnější v okolí hotelu Hilton, kde v troskách dvou automobilů vyšetřovatelé našli čtyři ohořelé mrtvoly útočníků. Po výbuchu se zde zřítil strop v hale.

 

Marsa Alam

Marsa Alam se rozkládá severně od Východní pouště a asi 210 km jižně od Hurghady. Svou polohou na pobřeží Rudého moře nabízí více než vhodné podmínky pro potápění a pozorování podmořské scenérie. Původně bylo město Marsa Alam jen malou nevýznamnou rybářskou vesničkou. Dnes ale konkuruje takovým destinacím, jako je např. Sharm El Sheik nebo Hurghada. Obrat nastal především díky výstavbě mezinárodního letiště v roce 2001.

Pokud vás unaví pobyt na pláži nebo potápění, Marsa Alam nabízí i plno dalších aktivit. Mezi nilským údolím a Marsa Alam se nachází archeologická lokalita, kde se již od nejstarších dob faraónského Egypta těží smaragdy – symboly věčnosti a síly. Místo zvané Kleopatřiny doly je dnes nejstarší známou oblastí, ve které máme doloženou těžbu zelených drahokamů. Obdivovat zde můžete zbytky původních staveb nejen ze staroegyptské, ale i římské doby.

Marsa Alam je mezi turisty, ale stále poměrně neznámou oblastí. S jistotou však můžeme v blízké budoucnosti očekávat její rozmach. Ještě před nedávnem byla většina ubytovacích kapacit složena pouze ze stanů a jednoduchých domků pro potápěče nebo dobrodruhy. Dnes je v této oblasti sice stále relativně málo hotelů, ale obrovkými přednostmi tohoto místa jsou překrásné korálové útesy, čisté moře a úchvatné východy slunce. Neustále jsou zde také objevovány nové oblasti pro potápění a šnorchlování. Pokud v sobě máte kousek romantické duše a chcete navštívit místa, kam ještě nepronikla masová turistika, je pro vás Marsa Alam to pravé místo.


Sdílejte tento článek se svými přáteli: