Benátky neboli italsky Venezia, jsou hlavním městem severoitalské oblasti Benátsko. Jedná se o ostrovní město, které ročně navštěvují tisíce turistů kvůli zdejší atmosféře, památkám nebo Benátskému karnevalu, který se ve městě pořádá vždy v únoru.
TIP: Vyrazte do Benátek! Vše potřebné najdete zde:
Levné eurovíkendy
Pokud dáváte přednost hotovému řešení, naplánujte si eurovíkend do Benátek s cestovní kanceláří.
Historie Benátek
Počátky tohoto romantického ostrovního města spadají do období stěhování národů. Z osady prostých dřevěných chýší na kůlech se postupně vyvinulo sebevědomé město. Obyvatelé neměli žádné pozemkové nebo surovinové zázemí, a proto se orientovali na výměnný obchod s Orientem. Brzy se dokázali chránit mocným válečným loďstvem i diplomacií. Ve středověku se Benátky obratně vypořádaly se všemi soupeři a staly se uměleckou metropolí. Po Napoleonově vpádu do města v roce 1815 pak byly Benátky přiděleny rakouskému císařství, čemuž se místní obyvatelé začali bránit a bouřili se revolucí. Pořádek zde nastolil až český maršál Jan Radecký z Radče. V roce 1866 se Benátky připojily k Itálii.
Rychlé informace:
Zábava a kultura
V Benátkách nenarazíte na hlučné a bouřlivé vandaly. Mládež se tu setkává spíše na domácích večírcích nebo společných večeřích. I tak je zde ale mnoho barů s míchanými nápoji a Grappou, která patří mezi jeden z nejoblíbenějších italských alkoholických nápojů a má velmi zajímavou chuť. Kromě památek a místních podniků můžete v Benátkách navštívit také jedno z mnoha muzeí, zahrát si fotbálek v alternativním klubu nebo se projít ulicí Fondamenta Zattere Santo Spirito, která se táhne podél moře.
Benátské ostrovy
Většina turistů se z Benátek vydá na ostrov Murano, pravdou však je že vedlejší ostrov Burano je díky různobarevným domům a menšímu počtu návštěvníků mnohem zajímavější. Dalším zajímavým ostrovem je Torcello, který sice na první pohled vypadá trochu pesimisticky, ale na jeho prohlídku stačí jen půl hodiny. Zpátky do Benátek se pak vydejte přes ostrov Sant Erasmo.
Benátské gondoly
Lodičky s názvem Gondoly představují součást Benátek již od 11. století. Jsou přizpůsobeny pro plavbu úzkými a mělkými kanály, díky štíhlému trupu a plochému dnu. V roce 1562 bylo v Benátkách vydáno nařízení, že musejí mít všechny Gondoly pouze černou barvu, aby se zabránilo projevu bohatství. Při zvláštních příležitostech pak mohly gondoly zdobit květiny. Patronem všech gondoliérů je český světec Jan Nepomucký, jehož socha stojí u kostela sv. Jeremiáše. Dnes gondoly slouží především jako zážitek pro turisty.
Vyrazte do Benátek! Vše potřebné najdete zde:
Levné eurovíkendy
Pokud dáváte přednost hotovému řešení, naplánujte si eurovíkend do Benátek s cestovní kanceláří.