Eurovíkend Berlín

Ročně zde přijíždí turisté ze všech koutů světa, aby poznali místní kulturu, životní styl, zábavu a prozkoumávali zbytky historie.


Berlín je hlavní městem Německa. Žijí v něm přibližně 4 miliony obyvatel a ročně do něj přijíždí turisté snad ze všech koutů světa, aby poznali místní kulturu, životní styl, zábavu a prozkoumávali zbytky historie. Pokud chcete navštívit město plné kontrastů, pak rozhodně jeďte do Berlína.

 

Rychlé informace:

Pokud cestujete do Berlína a chcete poznat nejen místní atmosféru, ale také se dozvědět něco o jeho historii, rozhodně byste neměli zapomenout navštívit některé zdejší památky. Mezi ty turisticky nejnavštěvovanější patří Braniborská brána, Pamětní kostel Viléma I., zbytky slavné Berlínské zdi, Vítězný sloup nebo nádherný palác Charlottenburg.

Berlín je druhé největší město Evropské unie. Najdete zde celkem 175 různých muzeí. Berlín je nejen hlavní městem, ale také nejzelenější metropolí Německa. Na území města se nachází nespočet parků, lesíků a jezer.

Německá kuchyně se dělí podle různých regionů, některá jídla dokonce připomínají i českou kuchyni. Mezi vyhlášená jídla německé kuchyně patří tradiční polévka ze šneků Badische Schneckensuppe, vepřová klobása Bratwurst, cibulový koláč Zwiebelkuchen nebo pečené vepřové koleno Eisbein.

Do Berlína můžete cestovat vlakem, autobusem, letadlem nebo samozřejmě i vlastním autem. Letecky se do Berlína dostanete již za hodinu, vlakem trvá cesta z Prahy do Berlína 5 hodin a autobusem 4 hodiny. Při cestě vlastním automobilem je velká výhoda v tom, že při cestě do Berlína Vám bude stačit i česká dálniční známka.

Německo se rozprostírá v pásu mírného klimatu. Typické pro tuto zemi jsou tedy studené zimy a horká léta. Srážky, bouřky a vítr se vyskytují v průběhu celého roku, nejčastěji však v letních měsících. Počasí a podnebí v Německu by se dalo srovnat s tím, které známe z České republiky.

 

Historie Berlína

Berlín je město, které nad ostatními evropskými městy převyšuje především díky své velmi rozporuplné historii. Jeho dějiny se začaly psát již ve 13. století, kdy se jednalo o hlavní město Pruského království. Rozrostla se zde manufakturní výroba jemného porcelánů a textilu a Berlín postupně procházel velkým průmyslovým rozvojem. Hlavním městem sjednoceného Německa se Berlín stal v roce 1871. Tehdy se o něm mluvilo jako o městě umělců a nadmíru vzdělaných lidí. Svou dobrou pověst však Berlín ztratil v období druhé světové války. Tehdy se ve městě zrodilo tak mocné zlo, že se po skončení války Německo rozdělilo na tři části, které byly hlídány vítěznými zeměmi. Napětí mezi stranami vedlo k vybudování Berlínské zdi v roce 1961, která oddělila Východní Německo od Západního Německa. K sjednocení země došlo v roce 1990, kdy zeď zničili místní obyvatelé. Její zříceninu můžete na mnoha místech vidět do dnes. Berlín je od této doby hlavním městem celého státu.

 

Festivaly a kulturní akce

O Berlínu se často mluví jako o městu muzeí. Celkem jich zde totiž najdete neuvěřitelných 175. Vždy poslední lednovou a srpnovou sobotu zde dokonce pro návštěvníky probíhá akce s názvem Muzejní noc, kdy jsou muzea otevřeny až do 2 hodin ráno. Další významnou kulturní akcí je pak lednový mezinárodní filmový festival Berlinale. Milovníky hudby zase určitě nadchne festival Maerz Muzik a Berlínské bienále je festival současného umění. V prosinci se můžete těšit na bohaté vánoční trhy s nenahraditelnou atmosférou.

 

Památník Holocaustu

Jak jsme již výše zmínili, 2. světová válka bude s Berlínem vždy neodmyslitelně spjatá. Proto je na území města vybudován rozlehlý památník věnovaný právě oběhem Holocaustu. Poznáte ho na první pohled podle seskupení velkého množství šedých pomníků kvádrových tvarů, které dohromady představují něco jako bludiště. K monumentu je připojeno i podzemní muzeum, v němž naleznete úryvky dopisů z koncentračních táborů, památeční předměty, dobové fotografie i osudy židovských rodin během války. Prohlídka je samozřejmě velmi smutná, rozhodně však poučná.


Sdílejte tento článek se svými přáteli: