Eurovíkend Budapešť

Budapešť je často přezdívaná jako malá Paříž na Dunaji. Co je na tomto městě tak zajímavého?


Budapešť je hlavní město Maďarska a 8. největší město Evropské unie. Skládá se ze dvou různých částí, které od sebe dělí řeka Dunaj. Jedna nese název Buda a druhá Pešť. V současné době se město stává multikulturním a i přes svou historickou část, se snaží neustále rozvíjet. Ročně se zde pořádají nejrůznější festivaly a také jeden z legendárních závodů Formule 1.

 

Historie Budapešti

Historie Budapešti se začala psát přibližně 100 let po Kristu. Tehdy se město jmenovalo Aquincum a patřilo Římanům. V 5. století ho ovládl Hunský vládce Atila a poté následovalo střídání národů přes Góty až k Avarům. Teprve v roce 896 do města přijeli předchůdci dnešních Maďarů. Jednalo se o Ugrofinské kmeny. O pár staletí později přijali Maďaři křesťanství a zažili velký rozmach, který zastavil až nečekaný vpád Turků. Maďarsko spadlo pod vládu Habsburské monarchie, což sice do jisté míry zapříčinilo potlačení místní kultury, ale naopak začal hospodářský rozvoj. Modernizaci Budapešti měla později na svědomí hlavně Marie Terezie. Dalším významným historickým obdobím Budapešti byla první světová válka, kdy se monarchie rozpadla, a Uhry ztratily velkou část svého území. Aby ho získaly zpátky, podporovaly během 2. sv. války Německo. V roce 1945 obsadili Budapešť Rusové a v Maďarsku nastala éra komunismu. Maďaři se neodbytně bránili a v roce 1956 vzniklo dokonce povstání, které však bylo následně tvrdě potrestáno. Prvních svobodných voleb se místní dočkali teprve v roce 1990.

 

Rychlé informace:

Málokdo ví, že i v Budapešti se nacházejí krásné historické památky. Jednou z nich je například překrásná budova Parlamentu z přelomu 19. a 20. století, která má celkem 691 místností. Další zajímavostí pak je také Andrássyho třída plná divadel, restaurací a kaváren a Náměstí hrdinů s 36 metrovým sloupem, na němž je socha archanděla Gabriela.
Město se rozprostírá na ploše 525 km2 a žije zde přibližně 1,7 milionů obyvatel. Jedná se o nejdůležitější dopravní křižovatku Maďarska. Od severu k jihu městem protéká řeka Dunaj. V Budapešti najdete celkem 30 vysokých škol, z nichž nejstarší byla původně založena v roce 1635 v Trnavě a do Maďarska přesunuta v roce 1777.
Maďaři milují jídlo a to se samozřejmě odráží i v jejich kuchyni, která představuje směsici kvalitních ingrediencí, dokonalé chuti a nezapomenutelných vůní. Mezi typická jídla zde patří slavný Maďarský guláš, rybí polévka Halászlé, zeleninové Lečo, Kološvárské plněné zelí nebo masová palačinka Hortobágyi.
Do Budapeště můžete cestovat hned několika různými způsoby. Pokud se rozhodnete pro cestu vlakem, z Prahy přímo do centra Budapeště dorazíte přibližně za 7 hodin. Autobusem nebo autem pojedete přibližně stejně dlouhou dobu. Při cestování vlastním automobilem však pamatujte na nutnost zakoupení jednotlivých dálničních známek. Nejpohodlnější možností je pak samozřejmě let letadlem, díky němuž dorazíte do Budapeště již za 1 hodinu.
Nad Budapeští vládne středoevropské kontinentální podnebí. Dá se tedy říct, že jde o téměř totožné počasí, jaké známe z České republiky. Průměrná teplota v zimních měsících se pohybuje okolo 0°C a v letních měsících se teploty šplhají těsně pod 30°C. Krásné je Budapešť navštívit v jarních měsících, kdy je celé město zelené a rozkvetlé.

 

Město lázní

Protože se Budapešť rozprostírá na vzácném geologickém zlomu, nachází se zde až 120 minerálních pramenů. Proto není divu, že se tomuto městu často přezdívá lázeňská metropole. V provozu jsou tu kromě jiných dokonce i 4 turecké lázně, které původně pocházejí z dob Osmanské říše.

 

Maďarština

I přesto, že je Budapešť poměrně známým evropským městem, zdejší jazyk se od indoevropských jazyků výrazně liší. Pravdou je, že si sice Maďaři od Slovanů některá slovíčka vypůjčili, běžné řeči však například my Češi vůbec neporozumíme. Útěchou zůstává fakt, že se v Budapešti domluvíte pomocí angličtiny nebo němčiny, a to hlavně v turistických zónách. Pokud se ale vydáte do odlehlejších oblastí, pro jistotu se pár maďarských frází naučte. Mohlo by se Vám totiž snadno stát, že pouhou gestikulací ničeho nedocílíte.


Sdílejte tento článek se svými přáteli: