Curych je největší město Švýcarska. Rozprostírá se na severním konci Curyšského jezera a v dnešní době zde žije přibližně 390 000 obyvatel. Jedná se o jedno z nejzajímavějších a nejznámějších švýcarských měst. Ročně zde přijíždějí za památkami i atmosférou tisíce turistů ze všech koutů Evropy.
Historie Curychu
Historie Curychu se začala psát již v dobách Římské říše, kdy toto město sloužilo jako celnice. Výrazněji se začalo rozvíjet až na konci 9. století, kdy zde vzkvétal oděvní průmysl. Nové stavby byly vybudovány hlavně na přelomu 15. a 16. století a některé jsou zde dochované až dodnes.
Rychlé informace:
Ekonomické město
Ekonomicky je Curych velmi vyspělý. Kvůli zdejším cechovním domům se město celá staletí rozvíjelo a dnes je vyhledávané hlavně díky svému vynikajícímu bankovnictví. V roce 1887 byla v Curychu otevřena i Curyšská burza. Švýcarské banky jsou svou bezpečností, spolehlivostí a přesností známé po celém světě, a tak se díky nim město stalo velmi bohatým. Dalším neodmyslitelným příjmem města je pak turismus, kterého si celé město náležitě váží. Vidět to můžete například na upravených parcích, čistých ulicích nebo luxusních obchodech.
Zajímavá místa
Přemýšlíte, co byste v Curychu měli během své návštěvy vidět? Rozhodně se projděte po třídě Bahnhofstrasse. Nachází se zde spousta luxusních obchodů, a tak je tato ulice zařazena mezi jedny z nejdražších na světě. Nezapomenutelný je pak také výlet na 870 metrů vysokou horu Uetliberg. Dostanete se zde tramvají z centra již za 20 minut a na vrcholu můžete ochutnat místní speciality v oblíbené restauraci Oto Kulm, kde je nádherný výhled na město a při večeři se hostům promítají nejznámější romantické filmy. Před restaurací navíc stojí vysoká rozhledna. Jestliže Vás ale víc než hory lákají nákupy, vydejte se do západní části města, kde ze starého viaduktu pocházejícího z roku 1894 vybudovali moderní nákupní centrum plné butiků s oblečením, designem a jídlem.
Auto nechte doma
Pokud chcete zapadnout mezi místní, své auto klidně nechte doma. I když je totiž Curych největší město Švýcarska, ve městě převládá klid a v malých a útulných uličkách se nejlíp pohybuje pěšky. Všude jsou proto vybudovány pěší zóny. V centru potkáte nejvíce obyvatel cestovat tramvajemi nebo na jízdních kolech. Spousta místních auto vůbec nevlastní, je pro ně totiž téměř zbytečné.