Dublin je hlavní a zároveň i největší město Irska. Rozkládá se na východě země při místě, kde řeka Liffey ústí do Irského moře. Má za sebou dlouhou a rozmanitou historii. V dnešní době je ale toto hlavní město zeleného ostrova známé především díky svému malebnému prostředí, starým budovám a černému pivu Guinness.
Historie Dublinu
Město Dublin má za sebou již více než tisíciletou historii. Původně byl pouhou keltskou osadou, kterou pak v 9. století osídlili norští Vikingové a přeměnili ji na mohutný lodní přístav. Dlouho se spekulovalo o tom, jak by měli toto nové město pojmenovat. Nakonec získalo své jméno podle dolního toku řeky Liffey, který připomínal černou tůni, což se v tomto jazyce překládala jako Dubh linn. Vikingové na místě zůstali do roku 1014, kdy je odtud vypudil král irských válečníků Brian Ború. Ve 12. století se v Dublinu usídlili Normané z Británie, kteří zde vybudovali základnu a toužili se zmocnit celého ostrova. Toto přání se jím však nikdy nepodařilo naplnit. Dublin se stal královským městem, zažil velký rozvoj obchodu, řemesel i kultury a brzy se stal centrem kulturního, politického a společenského dění celé země. Tuto pozici si Dublin drží až dodnes a stále své návštěvníky překvapuje svými gregoriánskými rysy.
Rychlé informace:
Město sv. Patrika
Irsku se přezdívá zelený nebo též smaragdový ostrov. Může za to zejména jeho bujná zelená vegetace a malebná krajina, která z výšky připomíná zelenou perlu umístěnou mezi vodami Atlantiku, Irského a Keltského moře. Kromě těchto dvou přezdívek země má však svou vlastní i město Dublin. A to Město sv. Patrika. Svatý Patrik je považován za patrona Irska, protože ho podle pověsti v dávných dobách pokřesťanštil. Jeho svátek se tu již po celá staletí oslavuje bujarými oslavami v pravděpodobný den jeho smrti, což připadá na 17. března. Svátek sv. Patrika je nejvýznamnějším dnem všech Irů a tradiční pro něj jsou, jak jinak než zelené barvy. S oslavami tohoto svátku se můžete setkat také v USA, Kanadě nebo České republice, kde v dnešní době žijí irští přistěhovalci.
Hudba a tanec
Irská hudba je velmi krásná a melodická a její kořeny sahají daleko do dávné historie. Nejen v Irsku, ale i jiných zemích je velmi oblíbená a často hraná a to zejména v irských hospodách. Tradičním hudebním posezením se zábavou se v Irsku říká Craic. Mezi nejčastěji používané hudební nástroje pak patří harfa, loketní dudy, buben, flétny a housle. Irský tanec se do podvědomí společnosti dostal zejména díky show Riverdance a Američanovi irského původu Michaelu Flatleyovi. Pravdou však je, že tyto show představují jen jednu z mnoha podob irského tance. Všeobecně se totiž irské tance dělí na stepové, ceilí a setové.