Eurovíkend Helsinky

V Helsinkách kromě nezapomenutelné atmosféry najdete i několik historických památek, které byste rozhodně měli navštívit.


Helsinky jsou hlavním a zároveň největším městem Finska. Rozkládají se přímo v centru poloostrova a v dnešní době zde žije přibližně 600 000 obyvatel. Jedná se také o největší přístav celé země.

 

Historie Helsinek

Město Helsinky bylo založeno králem Gustavem I. v 16. století, aby konkurovalo hansovnímu městu Reval. Jako přesný datum založení města je uváděn 12. červen 1550. Původně se město mělo nacházet o několik kilometrů severovýchodně, tato oblast však byla plná bažin a proto se v roce 1640 Helsinky přesunuly na svou nynější polohu. Po založení Petrohradu v roce 1703 začal stoupat ruský vliv na město. V 18. století vypukla velká rusko-švédská severní válka, kdy Helsinky zcela obsadily ruská vojska. Když poté uzavřeli mír, stalo se Finsko součástí Ruského velkovévodství. Jelikož bylo dosavadní hlavní město příliš vzdálené od Petrohradu, jmenoval Alexandr I. roku 1812 hlavním městem Finska právě Helsinky. Po válce bylo město výrazně zničeno, a tak ho začali přestavovat a centrum získalo svůj nynější empírový styl. Úplnou samostatnost si Finsko vysloužilo až v roce 1917.

 

Rychlé informace:

V Helsinkách kromě nezapomenutelné atmosféry najdete i několik historických památek, které byste rozhodně měli navštívit. Mezi turisticky nejvyhledávanější z nich patří pevnost Soumenlinna, socha cara Alexandra II., katedrála Uspenski, kostel Temppeliaukio nebo Finské národní muzeum s archeologickými nálezy.

Helsinky leží v nulové nadmořské výšce, rozkládají se na ploše 686 kilometrů čtverečních a patří mezi nejčistší hlavní města Evropy. Finsku obecně se přezdívá země tisíce jezer, protože se jich zde nachází více než 180 000.

Protože je Finsko přímořská země, hlavními ingrediencemi zdejší kuchyně jsou ryby a mořské plody. Občas je finská kuchyně svou kvalitou srovnávána s britskou, místní obyvatelé to však berou za vrcholnou urážku a na svou kuchyni nedají dopustit. Mezi tradiční jídla zde patří uzený losos, dušené hovězí maso Palapaisti. Stroganov nebo dušené sobí maso Poronkäristys.

Do Finska můžete cestovat hned několika různými způsoby. Nejrychlejším a nejspolehlivějším je samozřejmě let letadlem. Cestovat však můžete i vlakem, autobusem nebo vlastním automobilem. Jedná se však o cestu jak časově, tak finančně náročnější.

Na území Helsinek se střídá kontinentální klima s klimatem přímořským. Léta jsou zde tedy teplá a jasná a někdy se teploty vyšplhají až k 30°C. Zatímco v zimě město pokryje nemalá sněhová nadílka a velké mrazy. Už v podzimních měsících tu můžete počítat s nízkými teplotami, na jaro se připravte dost pozdě, většinou totiž začíná až v dubnu.

 

Kultura a zábava

Helsinky jsou obvykle prvním místem, které turisté ve Finsku navštíví. Kromě historických památek zde totiž můžete navštívit i ZOO, místní skanzen, park Kaivopuisto, pláž Hietaniemi, zábavní park Linnanmaki, vědecké zábavní centrum Heureka nebo 3D kino. V Helsinkách je dokonce přes 80 různých muzeí a galerií a Národní opera z roku 1993. Navštívit můžete i tradiční městský trh ve starém přístavu, kde najdete suvenýry, díla místních umělců, lahodné kulinářské speciality a mnohá další překvapení. A pokud se Vám náhodou zasteskne po rodném domově, vyhledejte v Helsinkách pár českých hospod, které se pyšní názvy jako Hádanka nebo Milenka.

 

Cestování po Helsinkách

Zajímá Vás, jak se po Helsinkách můžete pohodlně pohybovat, aby Vám neunikla žádná ze zdejších zajímavostí? Jedním z mnoha způsobů je Helsinské metro. To má celkem 17 stanic a jezdí během celého dne, takže se vždy dostanete kamkoliv budete potřebovat. Pokud metru a tunelům zrovna nefandíte, vyzkoušet můžete i dopravu tramvají či linkovým autobusem. Jestliže však chcete zcela zapadnout mezi místní, pak nasedněte na kolo. Kolo je zde totiž velmi oblíbeným dopravním prostředkem, a tak cyklotrasy najdete podél všech chodníků a ve městě je hned několik cyklistických půjčoven pro turisty.


Sdílejte tento článek se svými přáteli: