Kodaň je hlavní a zároveň i největší město Dánska. Rozkládá se na východním pobřeží poloostrova a žije zde přibližně 500 000 obyvatel, z čehož je 97% rodilých Dánů. Území města se vyznačuje mírným, avšak větrným a deštivým podnebím. Kodaň je sídlem dánské královny.
Historie Kodaně
Město Kodaň má za sebou již dlouhou a poměrně pestrou historii. První písemné zmínky o tomto dánském městě pocházejí z 11. století. Tehdy se na území dnešní Kodaně nacházel obchodní a rybářský přístav Hayn a biskup Roskildský zde nechal postavit svůj zámek. V roce 1254 se z malé přístavní vesničky stalo město a začal se budovat velký přístav pro obchodní lodě z celého Baltského moře. Poté se ve městě díky králi Christianu III. rozmohlo luteránství. Zlatý věk Dánska a Kodaně ale přichází až v 18. století, kdy zde významné osobnosti pozvedly úroveň umění a vědy a Kodaň již nepředstavovala jen obchodní centrum. V roce 1711 se však do města dostal krutý mor, který zabil třetinu celkové populace, a další zkáza přišla hned o 17 let později, kdy půlku města zničil rozsáhlý a nemilosrdný požár. Z těchto otřesných událostí se Kodaň dlouze vzpamatovávala. V 1. světové válce zůstalo Dánsko neutrální, a tak městu žádné nebezpečí nehrozilo. Během 2. světové války však bylo okupováno německou armádou a přístav sloužil pro invazi do Norska. Dánsko se stalo součástí říše a i přes velký odpor k Němcům této přesile podléhalo několik let. Úplnou svobodu země získala až v roce 1971.
Rychlé informace:
Socha malé mořské víly
Jak jistě víte, Dánsko je rodnou zemí světoznámého spisovatele Hanse Christiana Andersena. Na počest jedné z jeho pohádek, konkrétně Malé mořské víly, vytvořil v Kodani sochař Edvard Eriksen v roce 1913 krásnou a křehkou sochu s názvem Lelle Hayfrue. Socha má symbolizovat pravou lásku, kvůli které je člověk schopný obětovat a podstoupit snad vše na světě. O slávu této sochy se postaral především incident, který dodnes není objasněn. V dubnu roku 1964 našli turisté jednoho rána sochu bez hlavy. Někdo jí přes noc odřízl nos a vlasy. Zvláštností je, že se k tomuto incidentu dobrovolně přiznalo 200 různých pachatelů. Kdo vlastně zločin spáchal a co ho k tomu vedlo, nikdy nebylo zjištěno. Během let byla socha poničena ještě několikrát. Vandalové jí ulomili ruku, obarvili sochu barvou a dokonce jí znova urazili hlavu. V dnešní době socha pořád stojí v Kodaňském přístavu a patří mezi nejvíc fotografované sochy na světě.
Dánské zvyky a zajímavosti
Před svou cestou do Dánska, byste o této zajímavé a zcela výjimečné zemi měli rozhodně vědět pár zajímavostí a místních zvyků. Dovolte nám tedy seznámit Vás s pravou tváří jedinečného Dánska. Dánové před ostatními národy vynikají hlavně díky ochraně životního prostředí a velké lásce k přírodě. Nejpoužívanějším dopravním prostředkem je v této zemi kolo. Místní obyvatelé na něm cestují v oblecích, šatech, plavkách i montérkách. Nedivte se tedy velkému počtu cyklistických stezek.
Pokud jde o zvyky a tradice začněme třeba oblíbenými Vánočními svátky. Stejně jako jinde na světě se i v Dánsku jedná o nejdůležitější svátek v roce. Hlavní věcí, která o Vánocích nesmí chybět v žádné domácnosti, je spousta svíček. Ty totiž dle pověstí rozzáří studený a pochmurný zimní čas. Důležitou oslavou v životě každého z nás je pak také svatba. Ta se od naší svatební hostiny liší hned několika zvyky. Pokud začnou hosté u stolu klepat příborem o talíře, musejí novomanželé vylézt na židli a začít se líbat. Jestliže opustí ženich své místo u stolu, všichni muži musejí políbit nevěstu anebo naopak, pokud odejde nevěsta, jsou všechny ženy povinny políbit ženicha.