Krakov je metropolí Malopolského vejvodství a rozkládá se v jižní části Polska na řece Visle. Celé město je rozděleno na 18 částí, ve kterých dohromady žije přibližně 800 000 obyvatel. Krakov je považován za nejkrásnější polské město a patří na seznam světových památek UNESCO.
Historie Krakova
Historie tohoto polského města sahá někdy do období mezi 7. až 10. stoletím. K Polskému království se přičlenilo v roce 992. Krakov byl sídlem biskupa, a tak bylo město odjakživa velmi známé a vyhledávané. V roce 1038 se stalo hlavním městem Polského království a tento statut si Krakov ponechal neuvěřitelných 560 let. V roce 1207 se pahorek Wawel, který se hrdě tyčí nad celým městem stal rezidencí vlády. Krakov se po dlouhá léta čím dál víc rozvíjel. Dařilo se mu v záležitostech obchodních i uměleckých a v roce 1364 zde byla založena Krakovská akademie. Na začátku 15. století, byly ve městě postaveny světské budovy a gotické kostely a v 16. století zase renesanční domy a paláce. Zlom pro Krakov nastal v roce 1596, kdy se hlavním městem Polska stala Varšava a Krakov ztratil svou vedoucí pozici. I nadále se však mohl pyšnit statutem korunovačního města. Světovým válkám se město vyhnulo, a tak z tohoto období nezískalo žádné vážné škody.
Rychlé informace:
Legenda o drakovi
Jako každé správné město má i Krakov několik svých bájí a pověstí. Mezi ty nejznámější patří legenda o drakovi a ševci. Podle příběhu vyprávěného již po celé generace totiž v dávných dobách žil na vrchu Wawelu kníže se svou nesmírně krásnou dcerou. V jeskyni pod kopcem se však uhnízdil drak, který je ohrožoval. Jednoho dne se prostý švec rozhodl knížecí rodinu a celé království osvobodit a vymyslel na draka léčku. Naplnil beraní kůži sírou a smolou, pečlivě vše zašil. Poté ji podstrčil nestvůře jako něco k snědku. Drak kůži bez přemýšlení snědl, síra ho ale začala v břiše neskutečně pálit. Proto rychle odletěl k Visle, kde pil, pil a pil tak dlouho, až nakonec praskl.
Od dob holocaustu až k modernímu městu
Meziválečná neboli druhá Polská republika byla domovem 3 000 000 Židů. Jednalo se přibližně o 10% jejich celkové populace. Prvním krokem k pomalé likvidaci židovského obyvatelstva bylo v té době zřizování tzv. ghett. Největší z nich bylo zřízeno ve Varšavě, další pak vznikla v Krakově, Tarnově, Sosnowci a na dalších 650 místech Polska. Funkcí těchto ghett bylo shromáždění Židů předtím, než je pošlou do vyhlazovacích táborů. I ghetta patřila k oněm otřesným místům, kde Židy trápili hladomorem, vyčerpáním a nemocemi, přičemž však museli obyvatelé ghett vykonávat i nucenou otrockou práci. I přes tuto ne zrovna přívětivou minulost se však v dnešní době Krakov turistům jeví jako moderní a velmi zajímavé město. Na své si zde totiž přijdou nejen památkáři, ale také zamilované páry, které jistě ocení zdejší romantické uličky nebo mládež, jenž rozhodně nadchne velké množství nočních klubů a barů.
Co navštívit?
Kromě známých historických památek Krakova a nejrůznějších památných míst, které slouží jako připomínka na oběti holocaustu, jsou zde i jiná místa, které by Vám během pobytu neměla uniknout. Za návštěvu rozhodně stojí solný důl Wieliczka nacházející se nedaleko Krakova, který je v provozu už více než 700 let. Ocitnete se v podzemním světě slaných chodeb, komor a útvarů, na které rozhodně jen tak nezapomenete. Důl představuje vůbec nejstarší polský podnik a je zapsán také na seznam světových památek UNESCO.