Eurovíkend Malmö

O tom, že je Malmö výjimečné švédské město, rozhodně nemůže být pochyb.


Malmö je po Stockholmu a Goteborgu třetí největší město Švédska a nachází se v jeho jižní části. Mostem Öresund je toto město spojeno s dánskou Kodaní. Jedná se o jeden z nejdelších mostů na světě. Vybudován byl v roce 2000 a je to jediný most, který spojuje státy z dvou různých pevnin. V Malmu žije v dnešní době přibližně 300 000 obyvatel.

Historie Malmu

Podle dochovaných dokumentů se předpokládá, že město Malmö bylo založeno v roce 1275 jako dánské opevněné přístaviště arcibiskupa z Lund. V té době neslo město název Malmhaug, což v překladu znamená hromada štěrku. V 15. století Malmö patřilo mezi největší a nejnavštěvovanější města Dánska a žilo zde přibližně 5 000 obyvatel. Rozmohl se zde rybolov sleďů a jiných ryb. V roce 1437 pak město dostalo díky králi Erikovi Pomeraniovi svůj vlastní erb. V roce 1434 byla ve městě postavena pevnost a několik dalších opevnění, což z Malmu udělalo nejvíce opevněné město Dánska i Švédska. V 17. století město připadlo i přes velké protesty Švédsku. V 18. století pak Malmö trápily války a epidemie černého moru, což vedlo k velkému úbytku již tak malého obyvatelstva. Populace se navýšila teprve v roce 1800, kdy se zde vybudoval moderní přístav a počet obyvatelstva se zvýšil na téměř 40 000. V roce 1870 se Malmö spojilo s Norrköpingem a stalo se dokonce nejlidnatějším městem Švédska.

 

Rychlé informace:

O tom, že je Malmö výjimečné švédské město, rozhodně nemůže být pochyb. Kromě jedinečné atmosféry, Vaší pozornosti jistě neujdou ani některé historické a architektonické památky. Mezi nejnavštěvovanější patří zámek Malmöhus, který v roce 1870 zničil nelítostný požár a který byl ve 20. století zrekonstruován ve funkcionalistickém stylu, most Öresund, spojující Malmö s dánskou Kodaní nebo 190 metrů vysoká věž Turning Torso, která svým vzhledem budí dojem otáčení.
Malmö je jedním z nejvíce průmyslových měst ve Skandinávii. Ve městě se kromě památek nachází také továrna na čokoládu, muzeum čokolády, pivovar Carlsberg, zábavní park nebo malá ZOO. V roce 2007 se Malmö umístilo na 4. místě nejzelenějších měst Evropy.
Švédská kuchyně měla řadu let stejnou pověst jako ta britská, tedy nijak chvalnou. V posledních letech se však díky mezinárodním kuchyním o dost vylepšila a dnes místní kuchaři mohou hrdě konkurovat těm z ostatních zemí. Většina pokrmů je připravovaná z ryb, mořských plodů a zvěřiny. Nejčastěji se tedy setkáte s různými variantami lososa nebo jeleního či sobího masa. Oblíbeným jídlem je zde pytt-i-panna, což jsou osmažené bramborové kostky se šunkou.
Do Malmu se můžete dopravit hned několika způsoby. Autobusem nebo vlastním automobilem můžete cestovat do Dánska a odtud přes dlouhý most Öresund přijedete přímo do Malmu. Dalším, rychlejším způsobem je pak let letadlem. Z Prahy do Malmu poletíte přibližně 4 hodiny.
V Malmu, ostatně jako v celém Švédsku, převládá oceánské klima. Léta jsou zde teplá a příjemná s teplotami kolem 20°C a zimy chladné s teplotami držícími se těsně pod nulou. Sníh můžete v Malmu vidět v období od prosince do března, nikdy však na zemi nezůstane dlouho a stejně rychle jako napadal, zase roztaje. Déšť je pro Malmö mnohem typičtější. Srážky lze ve městě očekávat až 169 dní v roce.

 

Malmö festivaly

Každoročně na jaře se do města sjíždějí tisíce turistů ze všech koutů Evropy, aby spolu s místními navštívili tradiční Malmö festival. Najdou zde totiž nejen dobré jídlo a pití, ale i atrakce, spoustu hudebních kapel, zpěváků a dalších umělců. Pokud ale nejste zrovna fanoušci podobných hudebních akcí, můžete místo toho vyrazit na filmový festival v březnu nebo gurmánský festival v srpnu.

 

Sport

Protože snad každý stát na světě má svůj oblíbený druh sportu, jinak tomu tedy není ani ve Švédsku. Dominantním sportem v jižní části této země je rozhodně fotbal. V Malmu je již od 40. let, nejlepším fotbalovým týmem Malmö FF, který hraje nejvyšší ligu Allsvenskan. Mezi další oblíbené sporty zde pak patří ještě lední hokej s týmem Malmö Redhawks a házená s týmem Malmö HK. Zapomenout však nemůžeme ani na baseball, americký a australský fotbal, badminton, bojová umění nebo atletiku.


Sdílejte tento článek se svými přáteli: