Eurovíkend Oslo

Oslo sice není žádná obrovská metropole, ale svým návštěvníkům má rozhodně co nabídnout.


Oslo neboli také původním názvem Kristiania, je hlavní město Norska, které se nachází na jihovýchodě této úžasné země. Město sice není žádná obrovská metropole, ale svým návštěvníkům má rozhodně co nabídnout. V dnešní době žije v Oslu přibližně 600 000 obyvatel.

 

Historie Osla

Oslo bylo založeno v roce 1048 králem Haraldem III. Hardradou. Hlavním městem se Oslo stalo v roce 1299 díky novému panovníkovi Håkonovi V. a byl zde vybudován hrad Akershus. Když město ovládli Dánové, svůj titul rychle ztratilo. V roce 1624 celé město nelítostně lehlo popelem. Jako fénix se z popelu zase narodilo díky králi Christianovi IV., po kterém dostalo město jméno Christiania. V roce 1811 byla ve městě postavena univerzita a o 3 roky později se Oslo znovu stalo hlavním městem Norska. Název města byl změněn celkem 3x, ten dnešní město získalo teprve v roce 1924. V roce 1952 zde proběhly zimní olympijské hry. Nejnovější událostí, která se už neodmyslitelně zapíše k historii tohoto města, je bombový útok v centru Osla, který se uskutečnil 22. července 2011.

 

Rychlé informace:

Norsko je neuvěřitelně charismatická země, pokud se rozhodnete navštívit její hlavní město, určitě byste během svého pobytu neměli zapomenout na některé zdejší pamětihodnosti. Mezi turisticky nejnavštěvovanější místa zde patří například Královský palác z 1. poloviny 18. století, ve kterém dnes sídlí královská rodina, pevnost Akershus z 13. století, Městská radnice, Muzeum vikinských lodí nebo Vigelandův park, ve kterém se nachází více než 200 žulových soch a 20 metrů vysoký sloup symbolizující různé stádia lidského života.
Oslo patří k jednomu z nejvýznamnějších přístavních měst Norska a důležitým železničním a silničním uzlem. 22% místního obyvatelstva tvoří imigranti. V roce 1952 se zde konaly zimní Olympijské hry a v dnešní době se zde nachází stovky běžeckých tratí a sjezdovek pro alpské lyžování. V Norsku je zakázáno konzumovat alkohol na veřejnosti a mohou ho konzumovat pouze osoby starší 20 let.
Norská kuchyně patří mezi jedny z nejzdravějších na světě. Jídla jsou zde jednoduchá a velmi chutná a díky poloze země, se většina chodů skládá z mořských plodů, ryb a zvěřiny. Tradičními jídly jsou zde například sušená treska lutefisk, uzený losos gravet nebo 3 měsíce připravovaný losos rakørret, skopové maso fårikål nebo vyuzená ovčí hlava smavanode.
Do hlavního města Norska se můžete samozřejmě dostat hned několika způsoby. Nejrychlejším a patrně i nejpohodlnějším je let letadlem. Délka letu z Prahy do Osla trvá přibližně 2 hodiny. Cestovat můžete i vlastním autem nebo autobusem, připravte se však na dálniční poplatky a plavbu trajektem.
I když je Oslo severská země podnebí, které nad městem vládne, je mírné, díky teplému vzduchu proudícímu přes Atlantik. V létě se v Oslu nedočkáte žádných závratných veder, pouze příjemného slunečného počasí. V zimě se pak teploty drží těsně pod bodem mrazu s hustými sněhovými srážkami. Déšť se ve městě vyskytuje v každém ročním období, nejdeštivějším měsícem je ale srpen.

 

Pověst o městském znaku

Kromě města samotného má velmi zajímavou historii i městský znak. Vyobrazena je na něm postava patrona města, svatého Hallvarda sedícího na trůnu. Ten ve své levé ruce drží tři šípy a v pravé mlýnský kámen. Hallvard byl synem náčelníka z osady Lier a často se jako obchodník plavil na různé ostrovy v Baltském moři. Jednou, když seděl na břehu, přišla za ním těhotná žena s prosbou, jestli by ji nevzal pod svou ochranu. Hallvard tedy neváhal a vzal ženu na svůj člun. Když vypluli, všiml si Hallvard lodi, která plula přímo naproti nim. Zeptal se tedy ženy, jestli zná tři muže, kteří na protější lodi byli. Žena přiznala, že jí podezírají z krádeže, ale ona nic nevzala. Hallvard se tedy ženy zastal a řekl, že jim ji nevydá bez důkazů. Na to však muži zareagovali agresivně a třemi šípy zastřelili jak Hallvarda, tak onu těhotnou ženu. Mrtvému Hallvardovi pověsili na krk mlýnský kámen, který našli v jeho lodi a hodili Hallvardovo tělo do vody a dívku pohřbili na břehu. O několik týdnů poté našli rybáři tělo Hallvarda i s mlýnským kamenem plavat na hladině. Považovali to za zázrak a boží znamení a od té doby je tedy Hallvard považován za patrona města. Každý rok se zde 15. května uskutečňuje na jeho počest státní svátek.

 

Severská zábava

I když si při myšlence na Norsko asi většina z nás hned představuje zimní bundy a kulichy, Oslo má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Kromě zimních sportů a prohlídek historických památek a muzeí, totiž můžete také navštívit místní parky, obchodní střediska, kulturní akce nebo se o víkendových nocích jít pobavit do jednoho z místních barů. A pokud plánujete svou cestu do Norska v létě, nechte bez obav svetry a bundy doma a místo toho si zabalte plavky. Teplota moře v létě zde má totiž příjemných 24°C.


Sdílejte tento článek se svými přáteli: