Eurovíkend Petrohrad

Petrohrad - taktéž přezdíván jako Benátky severu, či kolébka revoluce je považován za kulturní centrum celého Ruska.


Petrohrad neboli také St. Petersburg je druhé největší město Ruska, nachází se v severozápadní části země u místa, kde se řeka Něva vlévá do Finského zálivu. Jedná se o federální město s jedním z nejdůležitějších přístavů. Díky kulturním památkám patří Petrohrad na seznam světových památek UNESCO. V dnešní době zde žije přibližně 5 000 000 obyvatel.

 

Historie Petrohradu

Základní kámen města Petrohrad byl položen v roce 1703 ruským carem Petrem I. Velikým, který toto místo pojmenoval po sobě. Petrohrad měl symbolizovat útěk od zaostalosti středověku a odpor k starému Rusku a jeho hlavnímu městu Moskvě. Místo, na kterém bylo město založeno, mělo nedostatek denního světla, všude kolem byly močály a často obyvatelům hrozily záplavy. Na budování města pracovalo více než 40 000 švédských válečných zajatců a rolníků, z nichž mnoho zůstalo pohřbeno pod základy města. Petrohrad se rychle rozvíjel. V roce 1710 se zde z Moskvy přestěhovala carská rodina i vláda. Když Petrohradu vládla Petrova manželka Kateřina I. a vnuk Petr II., odstěhovala se carská rodina zase zpět do Moskvy. Jakmile však na trůn usedla Anna I. Ivanovna nastal pro město velký rozvoj, který se čím dál víc podobal stylu evropských metropolí. O kulturní a umělecký rozvoj se pak postarala i carevna Kateřina II. Veliká, která byla osvícenou a uměnímilovnou panovnicí. Ani ona však nedokázala zabránit kritické situaci ruských nevolníků. Od roku 1712 do roku 1919 byl Petrohrad hlavním městem Ruska. Později se ke svému titulu opět propracovala Moskva. V letech 1924 až 1991 se město jmenovalo Leningrad podle vůdce říjnové revoluce, která zde proběhla 7. listopadu roku 1917. Tato revoluce v Rusku symbolizovala začátek občanské války, vytvoření SSSR a rozšíření komunismu v Rusku, i ve světě. Během let 1941 až 1944 město obléhali němečtí vojáci. Později se městu vrátil jeho původní název.

 

Rychlé informace:

Mezi turisticky nejvyhledávanější památky a místa Petrohradu patří Petropavlovská pevnost na Zaječím ostrově, katedrála Petra a Pavla, budova Admirality, Kazaňský chrám, muzeum Aurora, jantarová komnata v Kateřinském paláci, Zimní palác italského architekta Rastrelliho s největší obrazárnou na světě nebo katedrála sv. Izáka, která má 100 metrů a poskytuje turistům překrásný výhled na celé město.
Petrohrad je rozdělen na 18 částí tzv. rajónů. Město reprezentuje hokejový tým SKA Petrohrad a fotbalový klub Zenit. V současnosti se ve městě staví stadión, na kterém se v roce 2018 bude konat Mistrovství světa ve fotbale. Petrohrad je považován za kulturní centrum celého Ruska.
Ruská kuchyně je velmi svérázná a chutná. Mezi tradiční jídla zde patří řepná polévka Boršč, grilované maso Šašlik, pšeničné placičky Bliny, světoznámý hovězí Stroganoff, kvalitní ruský kaviár nebo národní pochoutka, kterou je zde zmrzlina, rusky Moroženoje, která se v Rusku jí s vášní i v mrazivé zimě. Ruským národním nápojem je celosvětově oblíbená 40% vodka.
Protože Petrohrad není od České republiky zrovna kousek, nejjednodušším a také nejpohodlnějším způsobem cestování je let letadlem. Délka letu z Prahy do Petrohradu se odhaduje přibližně na 2,5 hodiny. Své hodinky si pak po příletu nezapomeňte přesunout o 2 hodiny napřed.
Nad Petrohradem vládne mírné a chladné podnebí. Kvůli poloze města jsou dny v létě velmi dlouhé a v zimě naopak až moc krátké. Sibiřské podnebí je charakteristické proměnlivými teplotami. Průměrná teplota v lednu se zde často pohybuje i kolem -20°C, zatímco v červenci je ve městě příjemných 20°C. Občas však přijdou i teplotní extrémy, kdy je v zimě více než -40°C a v létě na slunci téměř 40°C.

 

Bílá noc

Protože Petrohrad leží zhruba ve stejné zeměpisné šířce jako Helsinky nebo Stockholm, tedy jen kousek od severního pólu, v období od května do července zde slunce zapadá až někdy po půlnoci a temná noc trvá jen 3 až 5 hodin. Když tedy budete v Petrohradě právě v tomto období, rozhodně nechoďte spát, ale jděte se podívat na slavnostní zvedání mostů. Více než 13 mostů vedoucích přes řeku Něvu zde každou noc otvírají obě svá ramena, aby pod nimi propluly obrovské nákladní lodě a pohled na ně je téměř nepopsatelně krásný.

 

Benátky severu

Benátky severu, město Bílých nocí, okno do Evropy, kolébka revoluce nebo město muzeí. Všechny tyto pojmenování symbolizují, jak výjimečné a úžasné je ruské město Petrohrad. Každého zde ohromí především nezapomenutelná atmosféra, ohromné množství historických památek, široká náměstí, krásné zelené parky i nespočet mostů a soch.


Sdílejte tento článek se svými přáteli: