Eurovíkend Salzburg

Salzburg je město, kde přichází ke slovu historie, nádherná krajina a atraktivní výlety. Užijte si dechberoucí krajinu, budovy, či náměstí a uličky.


Salzburg je čtvrté největší rakouské město, nacházející se nedaleko německých hranic. Hned po Vídni je Salzburg považován za nejkrásnější město Rakouska a v dnešní době zde žije přibližně 150 000 obyvatel. V roce 1996 bylo historické centrum města zapsáno na seznam světových památek UNESCO.

 

Historie Salzburgu

Počátky města Salzburg podle mnohých dějepisců sahají až do pravěku, přesněji do mladší doby kamenné. Tehdy se zde totiž objevily první lidské osady. 15 let před n. l. pak místo osídlili Římané a pojmenovali ho Juvavum, což ve volném překladu znamená Sídlo boha nebes. Pro město toto území tvořilo ideální polohu, z jedné strany ho chránila řeka, z druhé hory, a tak stačilo opevnit jen nechráněnou jižní stranu. O pár desítek let později, kdy zde vládl císař Claudius, se město stalo centrem římské provincie Noricum. Po pádu Římské říše upadl i rozvoj města. V 5. století byl na tomto území založen klášter a do kraje přišel biskup Rupert Salcburský. Ten území dostal jako dar od bavorského knížete a pojmenoval ho po sobě Salzburg. Protože nad městem držela ruku církev, velmi rychle se rozrůstalo, obohacovalo a vzdělávalo. V roce 739 zde bylo založeno biskupství a v roce 774 byl položen základní kámen salcburského dómu. Koncem 12. století pak v Salzburgu došlo k boji o moc a královský trůn a od těch dob se zde vládci střídali. Jednou byl Salzburg se svou úrovní nahoře a jednou zase dole. V roce 1167 Friedrich I. Barbarossa Salzburg vyplenil. Následovaly války, povstání a nepokoje a v roce 1348 dokonce morová epidemie, která zahubila téměř třetinu zdejšího obyvatelstva. Vše se uklidnilo až v 15. století. To byl mimo jiné ve městě založen i pivovar Stiegl, který v dnešní době patří mezi jedny z nejoblíbenějších rakouských pivovarů.

 

Rychlé informace:

Všechny významné památky Salzburgu najdete přímo v historickém centru města. Mezi turisticky nejnavštěvovanější patří rodný Dům W. A. Mozarta, Salcburský chrám, renesanční zámek Hellbrunn, pevnost Hohensalzburg z roku 1077 nebo zámek a zahrady Mirabell.
Salzburg patří mezi turisticky nejnavštěvovanější města Rakouska. Alpy jsou od města vzdálené jen pár kilometrů. I když ve městě žije jen cca 150 000 obyvatel, svými památkami a atmosférou se Salzburg s přehledem vyrovná ostatním evropským metropolím. Právě v tomto městě se narodil Wolfgang Amadeus Mozart.
Rakouská jídla jsou ve velké míře podobná naší české kuchyni. Nad elegancí a stylem vždy vyhrává sytost a chuť. Mezi tradiční jídla zde patří vídeňský řízek Wiener Schnitzel, hovězí špička Tafelspitz, tyrolské knedlíky Tiroler Knödel, těstovinové halušky Spätzle nebo moučníky jako Sacher Torte, Apfelstrudel a čokoládové bonbóny s marcipánem Mozart Kugel.
Do Salzburgu se z České republiky dostanete poměrně jednoduše. Po silnici je to vzdálenost přibližně 380 kilometrů. Takže je ideální cesta vlastním automobilem nebo vlakem. Dálkové autobusy v tomto směru bohužel nejezdí.
Rakousko je druhým nejhornatějším státem Evropy. Podnebí nad Salzburgem je více méně mírné. V létě se zde teploty pohybují okolo 20 až 23°C a v zimě klesají jen pár stupňů pod nulu. Nejteplejším měsícem je v Stockholmu červenec a naopak nejchladnějším leden.

 

Salcburský festival

Salcburský festival neboli Salzburger Festspiele je hudební a divadelní festival, který patří mezi největší a nejznámější kulturní akce Evropy. Již od svého založení v roce 1920 se festival vyznačuje nejvyšší hudební kvalitou, kterou zde předvádějí umělci klasické i soudobé hudby. Obvykle festival trvá celý měsíc a lístky na něj jsou vyprodané již 6 až 7 měsíců dopředu. Pokud tedy budete mít o tento nezapomenutelný kulturní zážitek zájem rozhodně se, informujte dopředu.

 

Mozartův Salzburg

Neodmyslitelnou součástí Salzburgu už navždy zůstane fakt, že se zde narodil světoznámý umělec Wolfgang Amadeus Mozart. Během svého krátkého života dokázal vytvořit celkem 626 děl, mezi které patří opery, zpěvohry, symfonie, divertimenty, serenády, klavírní a houslové koncerty, mši a další. První složil již ve svých 5 letech a poslední doslova na smrtelné posteli. Jedná se o naprosto neuvěřitelný výkon, jelikož se skladatel dožil pouhých 35 let. V Salzburgu můžete navštívit jeho rodný dům, kde žil až do svých 17 let a dům do kterého se poté přestěhoval i s celou svou rodinou tzv. Dům tanečního mistra.


Sdílejte tento článek se svými přáteli: