Eurovíkend Soluň

Soluň je město, ve kterém najdete spoustu vzácných byzantských staven, překrásných křesťanských kostelů i budovy a synagogy postavené osmanskými Turky.


Soluň neboli řecky Thessaloniki je druhé největší město Řecka a neoficiální metropolí řecké Makedonie. Nachází se v severní části země a v dnešní době zde žije přibližně 1 milion obyvatel. V roce 1988 bylo centrum města díky historickým pamětihodnostem přidáno na seznam světových památek UNESCO.

 

Historie Soluně

Historie Soluně sahá až do období 312 let před n. l., kdy makedonský král Kassandro, založil na území dnešní Soluně své vlastní město, které pojmenoval po své manželce Thessalonice. Město rostlo a rozvíjelo se neuvěřitelnou rychlostí, brzy mělo hradby i opevnění a stalo se centrem makedonské provincie. Po pádu Makedonské říše v roce 146 př. n. l. se Thessaloniki stalo součástí Římské říše. V roce 306 přijala Soluň svatého Demetria za patrona města. V 6. století bylo město stejně jako ostatní na Balkánu vystaveno ničivým nájezdům a zemětřesení. Slované se Soluň, tehdy již druhé největší město byzantské říše, snažili dobýt celkem 4x, vždy však díky svému opevnění nátlaku odolala. V roce 904 město dobyli a částečně zdevastovali Arabové a jako kořist si s sebou odvlekli 30 000 zajatců. Po několik staletí se pak Soluň nechávala dobývat různými vojsky a mocnostmi. Významným obdobím pro ni byl rok 1430, kdy na trůn usedl sultán Murad II. a přejmenoval město na Selanik. Od té doby bylo město pod nadvládou Turků téměř celých 500 let, až do roku 1912, kdy během První balkánské války město obsadili řecká vojska. V roce 1917 město zničil nelítostný požár, jehož příčina není dodnes objasněna. Soluň získala svou novou tvář díky francouzskému architektovi Enerstu Hebrardovi, který městu místo dosavadního orientálního rázu přidal vzhled typický pro Evropu. Po válce se do Soluně přistěhovalo velké množství obyvatelstva. Během druhé světové války bylo město 3 roky obsazeno německými vojsky a na konci války zde zbylo jen necelých 1000 židů. Další ránou pro Soluň pak bylo i zemětřesení v roce 1978.

 

Rychlé informace:

Soluň je město, ve kterém najdete spoustu vzácných byzantských staven, překrásných křesťanských kostelů i budovy a synagogy postavené osmanskými Turky. Mezi turisticky nejnavštěvovanější památky zde patří Bílá věž z 15. století, Galeriův oblouk a Rotunda ze 4. století před n. l. nebo kostel Agia Sofia, známý jako Chrám boží moudrosti, který kopíruje chrám stojící v Istanbulu.
Soluň je jedno z nejkulturnějších měst Řecka. Představuje významný dopravní uzel a nachází se zde důležitý přístav, do kterého připlouvá zboží zásobující celou severní část Řecka. Centrum města je nejen díky turistům, ale také zdejším studentům plné vyhlášených podniků, restaurací, barů a módních butiků. Každý večer se ve městě pořádá koncert, vernisáž, divadelní představení nebo jiná kulturní akce.
Řecká kuchyně je nejen v Evropě, ale v celém světě známá jako velmi zdravá, chutná a čerstvá. Patří mezi jedny z nejoblíbenějších mezinárodních kuchyní. Tradičními jídly jsou v Řecku například zapečené brambory Musaka, grilované jehněčí, vepřové nebo kuřecí Gyros, karbanátky z mletého masa Keftedes nebo okurkový salát Tzatziki.
Do Soluně se dostanete hned několika způsoby. Nejrychlejší a nejlevnější možností je samozřejmě doprava letadlem. Délka letu z Prahy do Soluně je cca 2 hodiny. Mnohem namáhavější a delší je pak cestování autobusem, to Vám zabere i 30 hodin. Samozřejmě můžete cestovat i vlastním autem, musíte však počítat s dlouhou cestou a dálničními poplatky.
Soluň lidé navštěvují především v létě během své prázdninové dovolené. Léta jsou zde velmi teplá a teploty často vyšplhají i k 40°C. Zimy jsou mírné a občas deštivé, teploty se drží těsně nad nulou. Ideálním obdobím pro návštěvu památek a jiných krás města je období jara či podzimu, kdy jsou ve městě teploty kolem příjemných 20°C.

 

Město kostelů

Jak jistě víte, Řecko je zemí se silnou křesťanskou vírou a většina zdejších obyvatel jsou ortodoxní křesťané. Není tedy divu, že neodmyslitelnou součástí jejich života je pravidelná návštěva kostela. V Soluni jich můžete vidět opravdu mnoho, některé z nich se však řadí mezi naprosté skvosty mezi byzantskými kostely. Pokud během svého pobytu kolem některého kostela půjdete, rozhodně se podívejte dovnitř. Většinou jsou vnitřky kostelů zdobené mozaikou a zlatými předměty. Za návštěvu pak rozhodně stojí největší kostel Řecka Agios Dimitrios s kryptou z 3. století n. l. a kostel Agia Sofia z poloviny 8. století.

 

Noční život

Řekové jsou velmi milý a společenský národ, který se rád baví a užívá si s rodinou a známými. Při večerních procházkách Soluní uslyšíte z místních restaurací, vináren a taveren, smích, zpěv a řeckou hudbu doprovázenou skupinovým tancem. Zažijte nezapomenutelný zážitek a spojte potulování uličkami večerní Soluně s ochutnávkou místních specialit a pravou řeckou zábavou.


Sdílejte tento článek se svými přáteli: