Kanárské ostrovy patřící Španělsku zná v dnešní době snad již opravdu každý a není se čemu divit, právě tyto ostrovy totiž patří mezi jedny z deseti turisticky nejnavštěvovanějších míst na světě. Cestovní ruch zde tedy představuje více jak 80% celkového bohatství a o zbytek se pak dělí rybolov a zemědělství. Ročně na Kanárské ostrovy přijíždí strávit svou dovolenou více jak 10 000 000 návštěvníků ze všech koutů světa.
V Evropě jsou Kanárské ostrovy známy především díky řeckým a římským mořeplavcům. Jedná se o jakési autonomní společenství sedmi hlavních a pak několika menších ostrovů nacházejících se v severním Atlantiku, které jsou pod nadvládou Španělska již od roku 1495 a dělí se na dvě provincie. Jednou z nich je Las Palmas a druhou Santa Cruz de Tenerife. Název těchto ostrovů je odvozen z latinského slova „canis“ což v překladu znamená pes. Podle pradávných legend byly totiž tyto ostrovy hlídány právě obrovskými krvelačnými psy. Ať už se nacházíte na kterémkoliv z těchto ostrovů, zajisté Vás zaujme zdejší doslova dech beroucí příroda. I v dnešní době si tyto ostrovy zachovali kvůli zdejším národním parkům svůj původní vzhled, a tak zde můžete narazit například na „měsíční“ krajinu, písečné duny nebo skutečné palmové oázy. Pláže jsou zde pak unikátní zejména tím, že kromě obyčejného bílého písku, se zde můžete setkat také s pískem černým.
Pokud si zrovna vybíráte místo pro svou letošní dovolenou u moře, nemusíte již hledat dál. Kanárské ostrovy se zajisté stanou Vaší vysněnou oázou klidu a relaxace. O turisty je na Kanárských ostrovech totiž takřka královsky postaráno a navíc je zde velice nízká kriminalita, takže se během Vašeho pobytu zde nemusíte bát ani o své cennosti, ani o Vaše nejbližší a můžete si naplno vychutnat Vaší zaslouženou dovolenou.
Historie
Kanárské ostrovy jsou podle mnohých vědců a badatelů staré již více jak 16 miliónů let. O jejich vzniku se po celá staletí vedly nevyřešené spory a dohady, nakonec se však přišlo na to, že ostrovy nevznikly potopením kontinentu ani odlomením od afrického pobřeží, jak si mnozí mysleli, ale vlivem sopečné erupce.
Mezi místními obyvateli se dokonce traduje i báj o vzniku těchto ostrovů, ve které se tvrdí, že se při zničení bájné Atlantidy, která se potopila výbuchem sopky, potopila do moře i celá její civilizace a katastrofu přežila jen jedna jediná bílá holubice. Ta vzlétla nad Atlantský oceán, a když viděla, jaká tragédie postihla její rodnou zem, uronila třináct slz, ze kterých později vyrostlo třináct krásných ostrovů.
Další dlouhé debaty se pak po celá staletí vedou také o místním původním obyvatelstvu. Nejstarší teorie totiž hovoří, že ostrovy poprvé osídlovali Afričané během raného neolitu. Novější názory však zase tvrdí, že ostrov začal být osidlován teprve až civilizací libyjskou. Které z těchto dvou řešení je však správné a zdali je vůbec jedno z nich správné, však můžeme jen hádat.
Ve 12. století objevili tyto ostrovy Arabové, po nich také janovští mořeplavci a roku 1334 Francouzi. O deset let později byly Kanárské ostrovy na příkaz papeže Klementa VI. připojeny ke Kastilii a později je pak obsadil šlechtic Jean de Béthencourt. Od roku 1495 jsou pod správou Španělska.
Téměř od počátku těchto ostrovů, museli zdejší obyvatelé odolávat nájezdům krvelačných pirátů a problémy jim dělaly i zdejší přírodní podmínky. Kritické pak bylo zejména 19. století, během kterého Kanárské ostrovy sužovala najednou nesnesitelná sucha, hladomor i sopečné výbuchy. I z toho se však ostrovy dostaly a v roce 1927 se rozdělily na dvě dodnes fungující provincie.
Památky
I když většina turistů jezdí na Kanárské ostrovy spíše za teplem, sluníčkem, odpočinkem na pláži či koupáním v moři, i mezi nimi se občas najdou lidé s dobrodružnou povahou, kteří chtějí poznávat památky a objevovat ztracené historické předměty. Na Kanárských ostrovech se bohužel moc takovýchto památek nevyskytuje, i tak zde ale je pár míst, které by Vašemu oku určitě neměly uniknout.
Divadlo Teatro Cuyás
Pokud budete svou dovolenou trávit na ostrově Gran Canaria, rozhodně ve městě nemůžete přehlédnout tuto velice zvláštní moderní budovu. Její konstrukce je totiž složena z obdélníků všech barev i velikostí, které na sebe vždy ihned přilákají pozornost všech kolemjdoucích. V interiéru této budovy pak sídlí veřejné divadlo Teatro Cuyás, které patří jednou svou částí zdejší radnici a druhou městské filharmonii. Stavbu má na svědomí architekt Fernández de la Torre a celé divadlo se rozkládá na ploše neuvěřitelných 3020 metrů čtverečních. Mezi turisty je v tomto divadle v dnešní době velice oblíbené zejména představení pod širým nebem.
Kanárské pyramidy
Jen málokdo ví, že se pyramidy nevyskytují jen v Egyptě a Mexiku, ale také na jednom z Kanárských ostrovů, a sice na ostrově Tenerife. Ve zdejší lokalitě Güímar, totiž stojí hned šest obdélníkových pyramid, vyrobených pravděpodobně z lávového kamene. Velkou zvláštností přitom je, že při jejich stavbě nebylo použito žádné pojivo. Odborníci odhadují původ těchto pyramid někdy do 19. století, jejich struktura však připomíná i mnohem starší aztécké a mayské pyramidy, které jsou k vidění například v Mexiku. Jejich pravá funkce tedy zůstává i nadále v rukách vědců a badatelů. V roce 1998 vznikl poblíž těchto pyramid také archeologický park s plochou 65 000 metrů čtverečních, který je přístupný široké veřejnosti. Hned vedle parku pak můžete navštívit také muzeum, ve kterém si můžete prohlédnout exponáty objevené uvnitř pyramid.
Jestli Vás už památky omrzí, můžete svůj pobyt na Kanárských ostrovech strávit ale i některou z dalších aktivit, které jsou zde pro turisty připraveny. Písečné pobřeží, průzračná mořská voda a příjemný vítr, zde totiž vytváří ideální podmínky pro všechny milovníky vodních sportů. Vyzkoušet zde tedy můžete například plachtění, vodní lyžování, potápění, windsurfing, kanoistiku či vodní cyklistiku. Kromě vodních sportů pak na ostrovech máte možnost vyzkoušet také lezení po skalách, bungee jumping, horskou cyklistiku nebo trekking. Ať už se tedy během své dovolené zabavíte jakkoli, rozhodně se nebudete nudit.
Počasí
Kanárské ostrovy mají na rozdíl od jiných přímořských destinací tu výhodu, že je lze navštívit snad v každé roční době. Díky poloze v subtropickém podnebném pásu se zde totiž teploty po celý rok pohybují mezi příjemnými 20° až 30°C. Teplota moře se zde pak nejčastěji pohybuje v závislosti na ročním období, obvykle se jedna o teplotu mezi 17 a 24°C.
Další výhodou těchto ostrovů také je, že si můžete vybrat ostrov přesně podle Vašich představ. Pokud tedy například dáváte přednost krásným a čistým plážím před divokou nezkrotnou přírodou i pro Vás se zde najde ideální ostrov. Teploty na jednotlivých ostrůvcích se také mírně liší. Mezitím co na jednom se v létě teploty nevyšplhají výš než ke 24°C na jiném můžou překračovat 30°C. Proto je nejspíš vhodné zjistit si dopředu o místě, na které se vydáte, všechny potřebné informace.
Nejteplejšími ostrovy jsou ostrovy a ostrůvky ležící v blízkosti břehů Afriky. Jedná se tedy o ostrovy Lanzarote, Fuerteventura, Graciosa, Alegranza a Lobos. Na Gran Canarii a na Tenerife pak bývá v zimě o něco chladněji. Záleží však také na tom, na které části ostrova se zrovna nacházíte. Ve většině turistických letovisek, ale vládne příjemné teplo takřka neustále. Ostrovy Gomera a La Palma patří mezi ostrovy nejchladnější, mají také více srážek a tedy méně slunečných dní. Za naprosto nejstudenější však bývá pokládán ostrov El Hierro. Pokud tedy nepatříte zrovna mezi milovníky neúprosných veder, můžete vyzkoušet i jeden z těchto chladnějších, ale stejně krásných ostrovů.
Kuchyně
Kanárské ostrovy jsou mezi turisty proslulé nejen svým slunečným počasím, příjemnou atmosférou a úžasnou přírodou, ale také výtečnou a naprosto jedinečnou kuchyní. Stejně jako v jiných zemích můžete samozřejmě i zde narazit na mnoho cizokrajných restaurací, ve kterých můžete ochutnat něco z kuchyně italské, francouzské, čínské či orientální nebo zajít do jednoho z celosvětově populárních fast foodů, jakým je například MC Donald. Každý správný cestovatel, by však měl ochutnat i něco z pravé domácí kuchyně.
Kuchyně na Kanárských ostrovech je svou strukturou více méně podobná jiným středomořským kuchyním a mezi místními obyvateli je považována za velice zdravou. Jejími charakteristickými přísadami jsou česnek, kvalitní olivový olej, čerstvá zelenina, sýry a pak také luštěniny. Mezi nejčastěji podávané maso, zde patří především maso rybí a poté také kozí, jehněčí a hovězí. K masu se pak tradičně podává zde vyráběná omáčka – tzv. mojo, která může mít ty nejrůznější barvy i chutě. Jejími hlavními ingrediencemi je česnek, olej, ocet, sýr, mandle a avokádo. Každá restaurace, si však své mojo něčím obzvláštňuje takže se, se stejnou chutí nejspíš jen tak nesetkáte.
Za národní pokrm je na Kanárských ostrovech považován zdejší marinovaný králík. Ten se připravuje dušením, v závěrečné fázi se zalije vínem a podává se většinou s bramborami vařenými v mořské vodě. Další specialitou je zde pak také bezmasý pokrm – ropa vieja. Jedná se o opečené brambory s rajčaty, cizrnou a cibulí. Oblíbenou polévkou je na Kanárech – sopa de pescado, což je rybí polévka s šafránem, podávaná s čerstvým pečivem. Ať už tedy ochutnáte na Kanárských ostrovech jakoukoliv místní specialitu, určitě si ji velice rychle oblíbíte.
Zajímavosti Kanárských ostrovů
Karnevaly
Kanárské ostrovy jsou známy nejenom svou unikátní přírodou, ale také svou pohostinnou atmosférou. Právě proto se zde každoročně pro turisty z celého světa pořádá hned několik karnevalů. Nejznámějšími z nich jsou karnevaly pořádané na ostrovech Tenerife a Gran Canarii. Ty jsou dokonce často přirovnávány i k celosvětově známému karnevalu v Riu de Janeiru. Karnevaly na Kanárských ostrovech se obvykle konají v únoru a trvají přibližně 14 dní. Během této doby zde tedy můžete vidět přehlídku třpytivých kostýmů nebo se jen tak zaposlouchat se do rytmu latinskoamerické hudby.
Kanárský rum
Patříte-li mezi milovníky slunných koktejlů, jakými jsou například Cuba Libre nebo Daiquiri, určitě vyzkoušejte jeden z místních nápojů. Do každého se totiž přidává zde vyrobený a velice lahodný rum, na který jsou zdejší obyvatelé náležitě hrdí. Kromě své nezaměnitelné chuti, má prý tento rum navíc také pradávné léčivé účinky. Ať už si tedy chcete pochutnat na dobrém nápoji či se nechat tímto elixírem vyléčit, rozhodně ho během své dovolené ochutnejte.
Záhady zdejších míst
Kanárské ostrovy dnes nepřitahují již pouze turisty, ale také vědce a milovníky doposud neodhalených záhad a skrytých tajemství. Nejasný je zde totiž původ národa, který ostrovy obýval, ještě před jejich objevením Janovany ve 14. století. Lidé, kteří tehdy na ostrovech žili, byli vysocí, modroocí a měli až netypicky zrzavé vlasy, což je pro tuto geografickou polohu opravdu neobvyklé. Janované těmto zvláštním lidem začali říkat Guančové a pokládali je za potomky bájné Atlantidy. Pokud Vás tedy vždy lákalo zahrát si na chvíli na skutečné objevitele, co kdybyste se začali zajímat právě o toto doposud nevyřešené tajemství?
Pravé africké copánky
Pokud jste vždy toužili po novém, extravagantním účesu, co takhle vyzkoušet jeden z těch afrických? Na Kanárských ostrovech se totiž vyskytuje velký počet obyvatel, kteří zde utekli z Afriky a přivydělávají si tu právě tvorbou těchto pravých afrických účesů. Jestli byl tedy vždy Váš sen vyzkoušet si jaké to je mít po celé hlavě drobounké africké copánky či jiné zajímavé účesy, zde se Vám Váš sen může blesku rychle splnit.
Manolo Blahnik
Málo kdo ví, že se tento talentovaný návrhář módní obuvi, která je dnes žádaná po celém světě, narodil 27. listopadu 1942 právě na Kanárských ostrovech. Manolo Blahnik se ale na Kanárských ostrovech zdržel jen po dobu svého dětství. Odjel totiž studovat do zahraničí a po pár letech strávených v Paříži se rozhodl prorazit v módním světě. Během období své kariéry byl Blahnik několikrát oceněn prestižními cenami a jeho boty byly umístěny dokonce i jako modely na celosvětových výstavách. Dnes jsou jeho pobočky umístěny takřka po celém světě, najdete je například v New Yorku, Las Vegas, Hong Kongu, Sao Paulu nebo v Dubaji. Heslo tohoto známého umělce však zůstává po celá léta stejné – „boty tvoří ženu“.
Jak se domluvit na Kanárských ostrovech?
Tak pokud Vám právě tato otázka před Vaší cestou neustále probíhá hlavou, docela zbytečně se tím trápíte. Na Kanárských ostrovech se totiž domluvíte téměř jakkoliv. Protože tyto ostrovy patří Španělsku, úředním jazykem je zde samozřejmě španělština. Ta zdejší však má svou specifickou podobu, kterou se mluví pouze zde, a tak se jí často říká spíše kanárština. Podle jedné z teorií vznikl tento pro mnohé z nás zvláštní dialekt ze sloučení původní španělštiny s trochou portugalštiny. Pokud tedy neumíte španělsky, nic si z toho nedělejte. Ani ti co totiž španělštinu jak tak ovládají, nebudou některým kanárským slovům nejspíš vůbec rozumět. Spoléhejte se tedy spíš na to, že se v turistických centrech domluvíte nejlépe anglicky, italsky, francouzsky či německy.
V domluvě s domorodými obyvateli se sice možná čas od času mohou vyskytnout drobné problémy v komunikaci, všichni jsou zde ale na turisty velice milí a ochotně Vám pomohou se vším, co byste mohli během Vašeho pobytu potřebovat.
Populární místa na Kanárských ostrovech
El Hierro
Ostrov El Hierro je nejmenší a zároveň také nejzápadnější z Kanárských ostrovů. Rozprostírá se na ploše velké přibližně 278 km2 a v dnešní době zde žije pouhých 10 000 obyvatel. V dávných dobách byl tento ostrov cestovateli a mořeplavci označen za konec světa a všichni se tedy domnívali, že už žádná další pevnina neexistuje. I když tedy v dnešní době již víme, že se tito vědci mýlili, poté co navštívíte tento ostrov, bude pro Vás zajisté také zbytek světa vedle tohoto ostrova vypadat zcela nedůležitě.
Na rozdíl od svých větších sourozenců, se tento ostrov nestal tak velkým turistickým lákadlem, takže zde během sezóny žádné davy nadšenců nejspíš nepotkáte. Díky tomu se zde však i do dnešní chaotické a moderní doby, doposud dochovala úchvatná, rozmanitá a člověkem naprosto neporušená příroda. Na El Hierru tedy můžete navštívit například skutečné přírodní bazénky s osvěžující vodou, uvidíte zde dlouhé banánové plantáže, překrásné vinice i pro mnohé velice zvláštní piniové lesy.
Ani ostrov El Hierro ale samozřejmě nezapře svůj sopečný původ, takže zde můžete narazit i na lávové potoky nebo mohutné skály a pevné útesy, které jsou dnes již jen pozůstatkem sopečného kráteru. Celý ostrov je navíc díky této své, takřka nadpřirozené krajině pod přísnou ochranou UNESCO. Pokud jste tedy milovníky krásné, ač místy možná trochu divoké přírody, jistě se pro Vás stane návštěva tohoto ostrova naprosto kouzelným a zcela nezapomenutelným zážitkem.
Fuerteventura
Ostrov Fuerteventura je nejvýchodnějším ostrovem Kanárského souostroví, které se nachází v Atlantském oceánu. Rozkládá se na ploše velké přibližně 1661 km2 a v dnešní době zde žije více než 90 000 obyvatel. Ostrov Fuerteventura byl vytvořen, stejně jako ostatní ostrovy v tomto souostroví, vulkanickou činností a to před více než 70 milióny let. Na rozdíl od ostatních, je však na tomto ostrově až neobvykle velké sucho, a tak je Fuerteventura právem tím nejteplejším z Kanárských ostrovů.
Turisty na tento ostrov lákají především zdejší nádherné a zcela přírodní pláže, které jsou dokonce považovány za jedny u nejkrásnějších pláží celého Kanárského souostroví. Najdete zde tedy téměř zlatobílý písek a křišťálově čisté moře tyrkysové barvy, které omývá někdy i několik kilometrů dlouhé pláže. Pokud se chystáte na dovolenou společně s malými dětmi, i jim se zde bude určitě velice líbit. Navíc je vstup do moře klidný a pozvolný, takže se o ně během koupání v moři nemusíte příliš strachovat. Jestliže pak patříte spíše mezi milovníky vodních sportů, na ostrově Fuerteventura, můžete vyzkoušet například i windsurfing, potápění či jiný podobný sport ze zdejší velice široké nabídky nebo navštívit zdejší akvapark – Baku water park, který se nachází nedaleko přístavního města Corralejo. I ti z Vás, kteří touží po objevování místní historie, si tu pak přijdou na své. Navštívit zde totiž můžete například jeden z celkem 38 větrných mlýnů, které se na ostrově dochovaly z dob, kdy bylo mletí obilí nejrozvinutějším zemědělským odvětvím tohoto ostrova.
I když se Fuerteventura stává rok od roku oblíbenějším ostrovem, a míří zde tedy stále více turistů, i přesto je Fuerteventura obrovským náporům návštěvníků uchráněna, a tak si zde můžete vychutnat svou příjemnou, klidnou a především ničím nerušenou dovolenou.
Gran Canaria
Gran Canaria patří beze sporu mezi jedny z nejznámějších a tedy také turisticky nejnavštěvovanějších ostrovů Kanárského souostroví. Rozkládá se na ploše velké přibližně 1560 km2 a jeho hlavním městem je město Las Palmas de Gran Canaria, které je zároveň osmým největším městem celého Španělska. Ostrov Gran Canaria doslova žije turistickým ruchem, ročně ho totiž navštíví až 2 milióny turistů z celého světa. Není tedy divu, že zde najdete opravdu velké množství nejrůznějších zajímavostí, historických památek i zábavných atrakcí. Turisty, na tento ostrov ale lákají především pohádkové pláže, zdejší příjemné klima a krásná, i když místy velice rozmanitá příroda.
Mezi zdejšími domorodými obyvateli, se o Gran Canarii často mluví ne jako o ostrovu, ale o maličkém kontinentu. Díky místní různorodé krajině a nestálému klimatu, totiž velice rychle můžete získat pocit, že jste během svých cest navštívili hned 3 kontinenty najednou. Velké písčité duny – Dunas de Maspalomas, Vám svým vzhledem a podnebím připomenou Afriku, sladkovodní nádrže, které se zde nacházejí v hornatém vnitrozemí, zase připomínají Evropu a hluboké nádherné kaňony nespoutanou Ameriku. Pokud jste tedy vždy chtěli navštívit některý z těchto kontinentů a nikdy se Vám to nepodařilo, na ostrově Gran Canaria se Vám tento sen může velice rychle splnit.
Nejatraktivnější pláží na ostrově je pláž del Inglés. Nacházejí se na ní totiž velké a nádherné písčité duny, které díky zdejšímu přímořskému větru téměř každou hodinu změní svůj tvar. Svou dovolenou na Gran Canarii ale můžete samozřejmě pojmout také aktivně. Jsou zde skvělé podmínky například pro tenis, golf, vodní sporty i odpočinkový rybolov. Milovníci adrenalinu, pak mohou vyzkoušet třeba jízdu na terénních motokárách, let na padáku či rogalu nebo vyrazit na túru do hor. Dáváte-li však přednost zaslouženému odpočinku, poslouží Vám k tomu nejen zdejší pláže, ale také obrovské množství bazénů, které najdete v téměř každém zdejším letovisku.
La Gomera
Ostrov La Gomera je se svou rozlohou 370 km2 druhým nejmenším ze všech Kanárských ostrovů a žije na něm přibližně 20 000 obyvatel. Dříve byl tento ostrov mnohokrát větší, důsledkem eroze se však zmenšil na svou dnešní velikost.
La Gomera Vás zajisté okouzlí nejen svou pohostinností a útulností, ale také svou krásnou přírodou. K vidění jsou zde totiž například vulkanické útesy, ohromné sopečné rokle, nejrůznější skalní útvary, ale především unikátní a velice bujná vegetace. Není tedy divu, že byla téměř třetina celého tohoto ostrova před pár lety zapsána na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Zvláštností ostrova La Gomera je také to, že zde údajně najdete až 100 000 palem, ze kterých se pak vyrábí palmový olej a vynikající palmový med. Troufnete si zde tedy všechny palmy spočítat?
Pokud se na tento ostrov vydáte, určitě byste si neměli nechat ujít také procházku ve zdejším národním parku Garajonay. Jen tady totiž můžete vidět krásné vavříny, nejrůznější lišejníky, mechy i spoustu dalších více jak 500 druhů rostlin všech podob a barev.
Pláže na ostrově La Gomera jsou pak většinou oblázkové a moře je zde až křišťálově čisté. Jestliže tedy patříte mezi milovníky plavání a plážového odpočívání, zdejší prostředí si 100% zamilujete. Největším turistickým centrem je na ostrově komplex malých vesniček Valle Gran Rey a pak samozřejmě také samotné hlavní město ostrova San Sebastian. Málo kdo z nás také ví, že se právě toto město stalo poslední zastávkou Kryštof Kolumba, při jeho plavbě za objevováním Ameriky.
La Palma
Ostrov La Palma patří mezi jedny ze sedmi hlavních Kanárských ostrovů ležících v Atlantském oceánu. Rozkládá se na ploše 706 km2 a žije zde přibližně 85 000 obyvatel. I když je La Palma ostrov skutečně úchvatný, není bohužel turisticky navštěvován tak, jak ostatní Kanárské ostrovy. Může za to především fakt, že na tomto ostrově nenajdete tak velký výběr pláží jako na ostatních a počasí zde není vždy bez mráčků. Pokud však pro svou dovolenou hledáte místo, jehož krásu zatím mnoho turistů nepoznalo, určitě se pro Vás právě tento ostrov stane tím pravým.
Příznivé klimatické podmínky, které nad La Palmou již léta panují, způsobily, že zde dnes turisté mají možnost obdivovat překrásnou člověkem dosud nezničenou přírodu a unikátní druhy rostlin, stromů i zvířat. Na tomto ostrově se bude zajisté líbit také všem příznivcům turistiky a cyklistiky. Speciálně pro ně jsou zde totiž vyznačeny trasy různých náročností, a tak si každý může vybrat přesně tu, která se mu líbí nejvíc. Mezi znalci astronomie pak koluje také tvrzení, že pokud vylezete na nejvyšší bod na ostrově La Palma, naskytnou se Vám ty nejvhodnější podmínky pro pozorování hvězd na celém světě.
Název La Palma znamená v překladu „dlaň“, proto se nenechte zmást tím, že zde moc palem nenajdete. Čeho však na ostrově uvidíte až moc, jsou banánovníky a jiné odrůdy exotických a ovocných stromů. Ze zvířat zde můžete na strmějších svazích pozorovat například stáda muflonů nebo zahlédnout pár divokých králíků a mezi nejkvalitnější suroviny, které se na La Palmě pěstují a které by Vám rozhodně neměly uniknout, jsou pak zdejší proslulé víno, vynikající med a prvotřídní tabák. Ať už tedy během své dovolené toužíte po čemkoli, na La Palmě to určitě najdete a budete se sem s nadšením vracet znovu a znovu.
Lanzarote
Ostrov Lanzarote je nejvýchodnějším ostrovem Kanárského souostroví. Je přibližně 60 km dlouhý a 12 km široký, díky těmto rozměrům se tedy jedná o čtvrtý největší z těchto ostrovů. Jeho hlavním městem je město Arrecife, turisticky navštěvovanějším je však spíše původní hlavní město ostrova – Teguisse, ve kterém najdete romanticky úzké uličky, temná zákoutí i okouzlující náměstí s krásným podloubím.
Počasí je na Lanzarote turisticky přijatelné téměř po celý rok. Teploty se zde totiž v létě pohybují okolo příjemných 29°C a v zimě pak klesají nejvíc k 21°C. Většinu ostrova Lanzarote pokrývá tmavá vulkanická půda, kterou místní obyvatelé používají k pěstování vinné révy a rajčat. Často zde taky můžete vidět malé až nezvykle bílé domečky, celý ostrov je totiž silně ovlivněn architekturou Césara Manriqua, který usiloval o zachování původního rázu tohoto ostrova. To se mu nakonec taky povedlo, i v dnešní době je zde totiž v okolí zachována původní, člověkem doposud nezničená příroda. Právě díky tomuto souladu architektury a přírody, byl před pár lety Lanzarote prohlášen světovou organizací památkářů UNESCO za biosférickou rezervaci.
Pokud se na ostrov Lanzarote vydáte, nejspíš na Vás bude na první dojem působit naprosto kouzelně a tajemně. Najdete zde totiž nespočet malých světlých a veselých vesniček s příjemnými obyvateli, krásné a čisté široké pláže i již zmiňovanou okouzlující přírodu. Jestliže tedy hledáte místo vhodné pro odpočinek, relaxaci a načerpání nové či ztracené energie, Lanzarote Vám všechny tyto podmínky předem splní a jistě se zde budete s velkou oblibou společně s celou Vaší rodinou znovu a znovu vracet.
Tenerife
Ostrov Tenerife je se svou rozlohou 2000km2největším, ale díky svému překrásnému povrchu zároveň také nejzelenějším ostrovem ze všech Kanárských ostrovů. Podle geologických výzkumů se předpokládá, že tento obrovský ostrov původně vznikl spojením tří menších ostrovů, a tím získal svou dnešní podobu. Nejvyšším vrcholem ostrova Tenerife, který je zároveň také nejvyšším vrcholem celého Španělska, je hora Pico del Teide, která měří až 3 717 m n. m. V dnešní době na Tenerife žije přibližně 850 000 obyvatel.
Díky zdejším překrásným plážím, klidnému moři, úchvatné krajině a příjemnému klimatu, je tento ostrov nejoblíbenějším a také turisticky nejvyhledávanějším ostrovem Kanárského souostroví. Na své si zde totiž přijdou snad opravdu všichni. Kdo tedy nedává na svých dovolených přednost typickému odpočinku na pláži, může se zde věnovat například cyklistice na speciálních horských kolech, turistice v úchvatné přírodě nebo třeba vodním sportům ve zdejším až křišťálově čistém moři.
Nejrušnějšími, největšími a také turisticky nejnavštěvovanějšími místy, jsou tu pak zejména letoviska nacházející se na jihu ostrova. Najdete zde tedy ty nejlepší hotely a penziony, nejkvalitnější služby, příjemné restaurace, ale především také nespočetné množství překrásných pláží. Protože je jich na Tenerife tak moc, každý si zde mezi nimi může vybrat tu, která mu bude vyhovovat nejvíc. Pláže jsou zde totiž jak oblázkové tak písčité a na některých je k vidění dokonce i tmavý až lávově červený písek. Pokud tedy váháte, kam vyrazit s Vaší rodinou na letošní dovolenou a chcete najít klidné místo s překrásnou přírodou a možností výběru nejrůznějších aktivit i letovisek, Tenerife se Vám určitě zalíbí.