Maďarsko je vnitrozemský stát nacházející se ve střední Evropě, který leží na ploše necelých 100 000 km2. Je členem Evropské unie, Severoatlantické aliance – NATO, Visegrádské skupiny a ještě mnoha dalších stejně významných mezinárodních organizací. Hlavním městem Maďarska je Budapešť a jeho národním jazykem je jak jinak než maďarština. V dnešní době v tomto významném evropském státu, které je často označováno spolu s dalšími malými státy za tzv. srdce Evropy žije přibližně 10 500 000 obyvatel.
Mnozí z nás si pod pojmem Maďarsko ihned vybaví zemi lázní, vína, ostrých jídel a svérázné kultury. To vše je samozřejmě pravda, v Maďarsku toho ale najdeme ještě mnohem víc. I přes velké rány osudu, které tato země během své bouřlivé historie prožila, se zde totiž zachovaly památky a jiné cenné hodnoty, jež turisty ze všech koutů světa do Maďarska lákají a vždy je naprosto fascinují. Mezi jedny z nich patří například přírodní panorama rozprostírající se kolem řeky Dunaje, které bylo dokonce zařazeno i na seznam přírodního a kulturního světového dědictví UNESCO. Další zajímavostí je pak také fakt, že se v Maďarsku nachází největší jezero střední Evropy – Balaton. To se každý rok stává prázdninovým cílem tisíců turistů. Jezero Balaton je totiž vhodné pro dobrodruhy, rodiny s malými dětmi i pro milovníky všelijakých vodních sportů.
Podnebí, které nad Maďarskem vládne, je většinou kontinentální. Jsou zde tedy chladné zimy (0 až – 15°C) a horká léta (27-35°C) a jen výjimečně se zde objevují nějaké extrémní výkyvy počasí. V západní části Maďarska se však obvykle během roku vyskytuje více srážek, než na zbytku území.
Historie
Podle nejnovějších archeologických vykopávek žili nejstarší obyvatelé na území dnešního Maďarska již více jak před půl miliónem let. Dalšími obyvateli zde pak během dlouhých staletí byli také Ilyrové, Keltové a Římané, kteří na tomto území vytvořili provincii Pannonia. Novodobá historie Maďarska se však začala psát až v 10. století našeho letopočtu, kdy vznikl na území rozpadlé Velkomoravské říše státní útvar, který tvořilo sedm kočovných maďarských kmenů, které zde přišly od Černého moře. V 11. století se pak z tohoto státního útvaru stalo právoplatné Uherské království, které se poté na řadu dlouhých let stalo důležitým státním celkem ovlivňujícím střední Evropu i Balkán.
Ve 12. století se pak k Uhersku za pomoci personální unie, připojilo také království Chorvatské. V následujících letech bylo Uherské království rozděleno mezi Habsburky, Osmanskou říši a Sedmihradské knížectví, po bitvě u Vídně, která proběhla v roce 1683, však Habsburci ovládli většinu Uherska a nastolili zde svou vládu. V letech 1848-1849 pak proběhla velká revoluce, doprovázena boji o nezávislost. V roce 1867 došlo k Rakousko-uherskému vyrovnání a Rakouské císařství se stalo, tzv. dvojím státem zvaným Rakousko -Uhersko. To se ale po první světové válce rozdělilo na řadu menších států a Maďarsko tímto rozdělením přišlo o přibližně 70% svého původního území.
Po pádu První Maďarské republiky a pak také Maďarské republiky rad, bylo na maďarském území vyhlášeno Maďarské království, které spadalo pod fašistickou nadvládu regenta Miklose Horthy. Po druhé světové válce vznikla již podruhé Maďarská republika a po ní v roce 1949 Maďarská lidová republika s komunistickou stranou, která ovládala veškeré dění a chod tohoto státu. V roce 1956 vypuklo proti tomuto komunistickému režimu dokonce i ozbrojené povstání, to však bylo radikálně potlačeno sovětskou armádou. Od revoluce, která pak proběhla v roce 1989, se na maďarském území konečně znovu objevilo demokratické zřízení. V dnešní době je Maďarsko hrdým členem NATO i Evropské unie. Potýká se však s hospodářskými problémy, které z velké části zapříčinila světová hospodářská krize.
Památky
Pokud se chystáte na cestu do Maďarska, určitě byste neměli zapomenout navštívit alespoň jednu ze zdejších historických či kulturních památek. Díky bohaté a velice pestré maďarské historii, se jich na tomto území totiž dochovalo opravdu veliké množství. Zde je tedy pár nejzajímavějších a turisticky nejnavštěvovanějších z nich:
Maďarský parlament
Maďarský parlament, který je sídlem celého národního shromáždění, byl postaven v novogotickém stylu na přelomu 19. a 20. století v Budapešti a dnes patří mezi jedny z nejkrásnějších a také nejstarších budov v celé Evropě a dokonce mu patří také titul třetí největší parlamentní budovy na světě. Parlament má celkem 691 místností, jeho kopule dosahuje výšky až 96 metrů a na délku měří neuvěřitelných 268 metrů, které z něj dělají tu nejrozlehlejší budovu Maďarska.
Náměstí Hrdinů
Mezi jedno z nejnavštěvovanějších míst pak patří také náměstí Hrdinů neboli maďarsky Hősök tere, které se nachází na konci Andrássy Avenue hned vedle městského parku a sadů. Náměstí je obklopeno mohutnými budovami, mezi které patří například palác umění nebo výtvarné muzeum a přímo v jeho středu se nachází 36 metrů vysoký sloup se sochou archanděla Gabriela se svatoštěpánskou korunou a křížem na vrcholu. Právě tento sloup, představuje v Maďarsku jeden z největších symbolů katolické víry.
Bazilika sv. Štěpána
Bazilika sv. Štěpána je největším kostelem nacházejícím se na maďarském území. Své jméno dostal podle prvního maďarského krále a v dnešní době dokáže pojmout až 8500 osob. Jeho návštěvníci se nemusejí kochat jen jeho překrásným vnitřkem, ale pomocí výtahu umístěného v levé věži, se mohou dostat také do druhého patra, kde je okouzlující výhled na celé hlavní město. V pravé věži je pak k vidění obrovský kostelní zvon, který váží neuvěřitelných 9 tun.
Vídampark
Pokud při svých cestách po Maďarsku cestujete s dětmi nebo se jen rádi bavíte, určitě navštivte největší maďarský zábavní park – Vídampark. Najdete v něm přibližně 30 nejrůznějších a nejmodernějších atrakcí a pak také unikátní dřevěnou horskou dráhu, která vozí návštěvníky tohoto parku již od roku 1922 a na svých devíti drahách nechává jezdit malé dřevěné vozíky až padesátikilometrovou rychlostí. Kromě této historicky velice cenné atrakce, se pak ve Vídamparku nachází také replika rumunského hradu Vajdahunyad. Celá tato unikátní stavba je postavena ze dřeva a je umístěna na umělém ostrůvku, z kterého působí na návštěvníky parku trochu jako strašidelný a tajuplný hrad.
Počasí
Protože je Maďarsko vnitrozemský stát, je pro něj zcela typické kontinentální podnebí s příjemně mírným charakterem, které se vyznačuje chladnými zimami a teplým létem. Průměrná roční teplota se zde pohybuje okolo 10°C. Nejteplejší doba v roce, je v Maďarsku období od června do srpna, kdy se zde teploty pohybují mezi 27 až 37°C. Pro milovníky tepla a sucha je to tedy nejlepší možná doba na návštěvu tohoto pozoruhodného státu. Slunce v Maďarsku svítí opravdu hojně, průměrný počet hodin slunečního svitu za rok, se zde totiž pohybuje kolem čísla 1785. Nejnižší teploty se pak v Maďarsku vyskytují obvykle v lednu, kdy teplota klesá na bod nuly, zimy jsou tu však velice mírné a většinou bez sněhu. Za rok na maďarské území dopadne průměrně 500 – 800 mm srážek.
Termální lázně
Maďarsko se před ostatními evropskými zeměmi může pyšnit zejména tím, že se na jeho území nachází více než 300 vřídel minerálních a léčivých pramenů, díky kterým patří Maďarsko mezi jedny z nejbohatších zdrojů pramenité a termální vody na celém světě. Tradice lázeňské kultury v Maďarsku trvá již více jak 2000 let, mezi návštěvníky z celého světa se však termální lázně v Maďarsku stávají rok od roku čím dál více vyhledávanějšími a oblíbenějšími.
Maďarské termální lázně jsou unikátní především tím, že obsahují velké množství minerálních a přírodních látek, mají nevšední zabarvení vody, ojedinělý zápach a příjemnou teplotu. Svým návštěvníkům termální lázně poskytují možnost velice příjemného způsobu léčení a omlazení těla, ale jsou také skvělým místem pro relaxaci, odpočinek, načerpání nové síly a potřebné nebo již dávno ztracené energie. Termální lázně jsou vhodné snad opravdu pro všechny věkové kategorie a dokonce jsou také ideálním místem pro strávení příjemné romantické či rodinné dovolené. Pro děti jsou totiž v maďarských termálních lázních připraveny speciální pobyty plné legrace, během kterých si děti budou hrát s vyškolenými pracovníky a dospělí tak mohou na chvíli v klidu relaxovat a odpočívat.
Během posledních let, se areály termálních lázní v Maďarsku neustále rekonstruují a modernizují, takže v nich najdete také řadu akvaparků a jiných zábavných atrakcí. V každých lázních jsou pak pro Vás připraveny také speciální víkendové balíčky, plné nejrůznějších lázeňských procedur, mezi které patří například masáže, ozdravné zábaly nebo cvičební programy. Pokud tedy přemýšlíte o ozdravném, ale zároveň také zábavném a relaxačním pobytu, maďarské termální lázně se pro Vás zajisté stanou tím pravým.
Maďarská kuchyně
Snad opravdu každému z nás se pod názvem maďarské kuchyně ihned vybaví slova jako maďarský guláš nebo paprikáš, jedná se totiž o nejznámější a mnohdy také nejchutnější maďarské pokrmy. Kuchyně se v Maďarsku vyvíjela podle pradávných tradic po celá léta a ovlivňovat se nechala zejména kuchyní bulharskou, slovenskou a rakouskou. Dnes má tato kuchyně díky rafinovanosti a jednoduchosti svých jídel pověst důmyslné tradiční kuchyně, ve které se objevuje harmonie všech chutí i barev.
Nepostradatelnými ingrediencemi maďarské kuchyně jsou především nejrůznější druhy koření, doma vypěstovaná zelenina a ovoce, lahodná lesní zvěřina a ryby, které musí být samozřejmě uloveny na maďarském území. Nejčastěji používaným kořením je pak v této kuchyni jak jinak než paprika. Ta se objevuje, jako základní ingredience u většiny maďarských specialit, a dokonce se přidává i do nejrůznějších omáček a polévek. Červená paprika tedy doslova kraluje celé maďarské kuchyni. Na čestném druhém místě se pak drží kysaná smetana. Tou se totiž v této zemi ochucují a zjemňují polévky, masové i zeleninové pokrmy, saláty nebo třeba omáčky.
Nejtypičtějším maďarským jídlem je maďarský guláš či perkelt, maďarská kuchyně má však i mnoho dalších výjimečných pokrmů, mezi které patří například plněné zelné listy, tradiční rybí polévka ze sladkovodních ryb, husí pečínka se švestkami, hortobáďské roštěnky, zbojnické maso na rožni nebo vynikající halušky šomlo. Maďaři však nejen rádi vaří, ale také s velkou oblibou pečou. Domácí sladkosti, zákusky a koláče Vám zde tedy nabízejí útulné cukrárny i malé příjemné kavárny. Asi tou nejlepší sladkou specialitou jsou v Maďarsku neodolatelné palačinky a la Gundel, pojmenované podle bývalého a celosvětově proslulého restauratéra Gundela.
Jak se domluvit v Maďarsku?
Úředním jazykem v Maďarsku je jak jinak než maďarština. Ta pochází ze skupiny tzv. ugrofinských jazyků a pro mnoho Evropanů je bohužel naprosto nesrozumitelná. Slova, která se totiž v maďarštině vyskytují, Vám ani zdaleka nebudou připomínat Vaše obvyklé mezinárodní výrazy, pomocí kterých se domluvíte ve všech sousedních zemích. Maďarský jazyk totiž používá spřežky, přehlásky, dlouhé samohlásky a také dlouhé přehlásky. V dnešní době tímto jazykem mluví přibližně jen asi 14 miliónů lidí na světě.
Pokud se Vám zdá maďarština nesrozumitelná a zdánlivě nepochopitelná, máte pravdu. Nikdy však není na škodu si dopředu nastudovat pár frází, které by se Vám mohly při Vašem cestování po Maďarsku hodit. Každý Maďar totiž Vaši snahu mluvit jejich jazykem náležitě ocení a bude se s Vámi snažit všemi způsoby dorozumět, Maďaři totiž sami velice dobře vědí, že je jejich jazyk pro cizince značně obtížný.
V Budapešti, v okolí Balatonu a v pár dalších větších městech, se dobře domluvíte také anglicky a německy. Na odlehlejších místech však budete jen těžko hledat člověka, který by uměl hovořit jinak než maďarsky.
Zajímavosti
Snad naprosto každá země na světě má své specifické zajímavosti, může se jednat například o nezvyklé národní tradice a zvyky, nevídané přírodní útvary, historické památky nebo třeba ojedinělý druh živočichů. Není tedy divu, že i v Maďarsku najdeme pár zajímavostí, o kterých jste možná ještě nikdy předtím neslyšeli.
Hudba
Hlavní složkou maďarské kultury je odjakživa hudba. Ať už jde o hudbu populární nebo vážnou, v Maďarsku ke každodennímu životu hudba prostě neodmyslitelně patří. Typická maďarská hudba je směsicí folku a popu s hudbou klasickou. V minulosti často docházelo k tomu, že byla maďarská lidová hudba zaměňována s hudbou cikánskou, oba tyto hudební styly, totiž na sebe měly značný vliv. S průběhem postupné globalizace však do Maďarska pronikly také žánry hudby západní. Na konci 19. století, se pak Maďarsko začalo postupně osamostatňovat a hledalo si vlastní cestičku i hudebním životem. Maďarská hudba poté měla vliv také na okolní země, mezi které patřilo především Rumunsko, Slovensko a část severního Polska.
Mufloni
Mezi jedny z nejkrásnějších přírodních úkazů, patří v Maďarsku mufloni. Tato zvláštní zvířata, se zde totiž svobodně prohánějí po horských lesích a pláních. Mufloni patří mezi tzv. stádový druh zvířat, což znamená, že se po celý rok všichni drží v početných stádech, která jsou většinou rozdělená podle pohlaví. O samotě tedy můžete vidět pouze staršího muflona, kterého už život ve stádu omrzel a tak raději žije jako samotář. Tato obdivuhodná zvířata se na území Maďarska během posledních let dokonale adaptovala a tvoří zde dokonce jedny z největších mufloních kolonií v Evropě.
Čardáš
Čardáš je maďarský národní tanec, který se vyvinul z hudby jménem sinti a svou největší popularitu si zažil v letech 1830-1890. Jedná se o poměrně dosti náročný druh párového tance, který závisí na kombinaci rychlých a volných tanečních prvků a jeho cílem je vyjádřit vášeň, kterou tanečník cítí ke své taneční partnerce.
Populární města v Maďarsku
Budapešť
Budapešť je hlavním městem Maďarska a zároveň i hospodářským, kulturním a dopravním centrem této země a díky své rozloze 525,16 km2 také 8. největším městem Evropské unie. Toto pozoruhodné velkoměsto vzniklo v roce 1873 spojením tří velkých městských částí a dnes v něm žije více jak 2 330 000 obyvatel.
Pro Budapešť je zcela typická především báječná atmosféra, která je v tomto městě cítit opravdu na každém rohu. Při svých procházkách tímto nádherným městem se tedy rozhodně zastavte v jedné ze zdejších útulných kavárniček či příjemných rodinných restauracích, kde Vám jistě rádi nabídnou velkou nabídku vynikajícího maďarského vína či ochutnávku velice pikantních klobásek.
Pokud patříte mezi milovníky historických památek a kultury, zajisté Vás nadchne kolik takových památek lze v Budapešti navštívit. Mezi turisticky nejoblíbenější patří například budova parlamentu, římská pevnost, Péterffyho palác, Piaristický klášter, palác šlechtické rodiny Károlyů nebo kostel anglických panen. Kromě památek pak můžete v Budapešti navštívit také jedno z více než třiceti muzeí. Těmi nejnavštěvovanějšími jsou například Maďarské národní muzeum, ve kterém jsou k vidění korunovačními klenoty a také největší knihovna v Maďarsku, Hradní muzeum s expozicí vojenské výzbroje, Maďarská národní galerie se svou sbírkou malířství a sochařství nebo třeba Muzeum pohostinství, kde se můžete dopodrobna seznámit s bohatou historií stravování v Maďarsku. Na pravém břehu Dunaje se pak vypíná asi 60 metrů vysoký hradní kopec, na jehož vrcholku stojí pradávný Budínský hrad s velkým sousoším krále Matyáše Korvína a jeho přátel. V areálu hradu je v dnešní době umístěno hradní divadlo a v podhradí najdete kouzelné středověké městečko. Tím ale stále nabídka pozoruhodných míst v Budapešti nekončí, vydat se totiž můžete třeba také do zdejších prvotřídních termálních lázní nebo zábavního parku Vidámpark. Ať už dáváte přednost kultuře nebo zábavě, v Budapešti se Vám bude zajisté líbit.
Debrecen
Město Debrecín neboli maďarsky Debrecen je díky své rozloze 461,65 km2 druhým největším maďarským městem, které se nachází přibližně 220 km od Budapešti. Po celé Evropě je toto město známé především výrobou skvělých debrecínských párků a jiných lahodných uzenin. Právě kvůli nim, se do tohoto města ročně vydávají stovky turistů. Debrecenu se často říká také „kalvinistický Řím“ a v dnešní době v něm žije více jak 200 000 obyvatel.
První zmínky o maďarském městě Debrecen pocházejí z roku 1235. Tehdy se toto město skládalo hned z několika obcí a jeho oficiální název byl „Debrezun“. Město se stalo velice brzy známým po celém Maďarsku, a to zejména díky zdejšímu obchodu s kožešinami, solí a pokročilým chovem dobytka. Dobrá politika, která nad Debrecenem vládla, navíc ušetřila město před rabováním a ničením, takže vzkvétalo dokonce i během období tureckých nájezdů. V roce 1849 se stal Debrecen hlavním městem Maďarské revoluce a boje o nezávislost a po celá léta v něm byla umístěna svatoštěpánská koruna.
Hlavním symbolem Debrecenu je klasicistní Velký kalvínský kostel, který zde byl postaven již v roce 1821 a dodnes zde láká turisty ze všech koutů Evropy. V kostele je umístěno až 300 míst a jedná se tedy o největší kostel tohoto vyznání v Maďarsku. Na průčelí kostela jsou umístěny velké desky se jmény slavných maďarských studentů a uvnitř se nachází obrovská překrásná knihovna, ve které najdete více než 600 000 svazků knih. Za návštěvu pak ale stojí také Malý kalvínský kostel, Červený kostel, synagoga Pásti utca, Řecko-katolický kostel Attila tér nebo větrný mlýn na rohu ulice Böszörményi út, který je největším větrným mlýnem ve střední Evropě.
Pokud se rádi bavíte, v Debrecenu se Vám bude zajisté velice líbit. Toto město je totiž v dnešní době známé především svým rozmanitým kulturním životem, každoročně se zde tedy pořádají nejrůznější festivaly. Mezi turisticky nejoblíbenější pak patří například barevný Květinový karneval pořádaný vždy 20. srpna nebo tradiční Jazzové dny.
Esztergom
Esztergom neboli také Ostřihom je město nacházející se v severním Maďarsku, těsně u slovenských hranic. V historii hrálo toto město velice významnou a důležitou roli, bylo totiž po řadu let hlavním městem celého Uherského království, v dnešní době je však spíše považováno za centrum kulturní, a to především díky tomu, že v něm dodnes sídlí hlava maďarské katolické církve. Město Esztergom se rozkládá na ploše 100,35 km2 a žije v něm více jak 31 000 obyvatel.
Území dnešního Esztergomu bylo poprvé osídleno již v dobách keltských, město z něj však vytvořili až Slované. Pod jejich vedením se stal Esztergom dokonce v období od 10. do 13. století prvním hlavním městem Maďarska. Z těchto dob se v Estergomu dochovalo velké množství památek, které zde každoročně přilákají tisíce turistů ze všech koutů Evropy. Jednou z nich je například bazilika svatého Štěpána. Tato pozoruhodná stavba postavená v klasicistním stylu je totiž největším církevním chrámem v celém Maďarsku. Bazilika je vysoká ohromných 100 metrů a všem jejím návštěvníkům je umožněn překrásný výhled z jejího nejvyššího bodu, odkud je vidět celé město. Uvnitř baziliky je pak umístěna i sbírka nejcennějších maďarských církevních klenotů. Další významnou stavbou v Esztergomu je také Královský palác, který zde nechal ve 12. století postavit král Béla III. nebo tzv. Zeď autogramů, která je umístěna na pamětním domě Babits. Na ní totiž najdete podpisy všech významných maďarských osobností 19. století.
Gyor
Město Gyor neboli také Ráb je město nacházející se na západě Maďarska, které je ze severu obklopeno hranicemi se Slovenskem a ze západu zase hranicemi s Rakouskem. Se svou rozlohou 174, 61 km2 je Gyor navíc v pořadí šestým největším maďarským městem a zároveň také hlavním centrem maďarského regionu nacházejícím se západně od Dunaje. V dnešní době v Gyoru žije přibližně 135 000 obyvatel.
Území dnešního Gyoru bylo původně osídleno již v dobách keltských. Po nich nad městem vládli Slované, Langobardi a později také Avaři. Mezi lety 880 a 894 bylo město součástí Velkomoravské říše a po nich se ho zmocnili Maďaři. Ti zde postavili nové domy a opravili původní stavby. O pár staletí později, v dobách kdy na Uherské království zaútočili krvelační Turci, se zdejší vojevůdce Kristóf Lambert rozhodl město zničit dříve, než by ho zničili nepřátelská vojska. Po slavnostním osvobození země, pak bylo město za pomocí italských architektů znova vybudováno, tentokrát však v renesančním stylu. Z původního města zde tedy zůstalo pouze stejné rozložení ulic. Díky své velice výhodné příhraniční pozici, město v dalších letech skvěle prosperovalo a v roce 1743 dokonce získalo od Marie Terezie titul královského města. Později zde velice kvetl také rozvoj průmyslu a výstavba nových cest a železnic.
Pokud během své dovolené rádi poznáváte historii a kulturu města, bude se Vám v Gyoru zajisté velice líbit. Co se týče počtu památek, je totiž Gyor druhé nejbohatší město v celém Maďarsku. Mezi turisticky nejnavštěvovanější a nejoblíbenější památky zde patří například biskupský hrad ze 14. století, benediktinský kostel sv. Ignáce z Loyoly nebo překrásná židovská synagoga. Jestliže Vám památky nic moc neříkají, nezoufejte i tak se v Gyoru totiž najde mnoho míst, které můžete navštívit. Jedním z nich je například léčebné a termální koupaliště Rába-Quelle, ve kterém najdete 5 bazénů s teplotou vody okolo 30°C, dvě obrovské skluzavky které měří 64 a 38 metrů, saunu, tři restaurace a řadu dalších příjemných lázeňských zařízení a služeb. Za návštěvu pak stojí také místní zoologická zahrada, ve které najdete více jak 1000 nejrůznějších druhů zvířat a ve které se zajisté bude líbit celé Vaší rodině.
Miskolc
Město Miskolc neboli také Miškovec je město nacházející se na severovýchodě Maďarska, které leží jen pár desítek kilometrů od slovenských hranic. Se svou rozlohou 236,68 km2 je Miskolc hned po Budapešti a Debrecenu třetím největším městem Maďarska, ve kterém v dnešní době žije více jak 220 000 obyvatel. Miskolc je mezinárodně známým městem především díky svým unikátním jeskynním lázním, historicky velice vzácnému hradu Diósgyőr, či nejstaršímu národnímu divadlu na území Maďarska.
Oblast, na které se dnes město Miskolc rozprostírá, byla osídlena již od období starověku, kdy ji osidlovaly keltské kmeny. V 9. století pak tuto oblast obsadili Maďaři, kteří ji postupně přebudovali na překrásné město a v roce 1210 dali tomuto městu jméno Miskolc. Město se poté rychle vyvíjelo, ale v roce 1544 ho bohužel celé spálili násilničtí Turci a po nich dokonce v roce 1707 i Habsburkové. O čtyři roky později pak vyplenila polovinu populace ve městě zákeřná epidemie cholery. Miskolc se ale i přes všechny tyto rány velice rychle zotavil a brzy se stal regionálním střediskem celého severního Maďarska.
Pokud při své dovolené toužíte vždy každé město projít skrz na skrz, aby Vám nic neuniklo, ve městě Miskolc byste měli navštívit hned několik pozoruhodností. Naprostou dominantou celého města je mohutný gotický kostel se zvonicí stojící na vrcholku hory Avas. Blízko tohoto chrámu se pak nachází také moderní rozhledna, ze které je za hezkého počasí nádherný výhled na město i na tatranské vrcholky. Ve skalních masivech nad městem je pak také vytesáno několik vinných sklípků, které zajisté stojí za to navštívit. Pokud Vám ale ani tato nabídka nestačí, v Miskolci se nachází ještě spousta dalších pozoruhodných chrámů, kostelů, muzeí a překrásných měšťanských domů. Za zmínku pak stojí také úchvatná městská synagoga, která zůstala od druhé světové války takřka netknuta a proto má zcela unikátní a naprosto jedinečnou atmosféru.
Sopron
Sopron neboli také Šoproň je město nacházející se v západní části Maďarska, těsně u maďarsko-rakouských hranic. Rozkládá se na ploše 169,06 km2 a žije v něm více než 60 000 obyvatel. Protože je Sopron město pohraniční, mluví se v něm jak maďarsky tak německy. Každoročně do Soproně na návštěvu přijíždějí tisíce turistů, ty sem láká velké především množství historických památek, ale také fakt, že je Sopron městem vyhlášeného pěstitelství červeného a bílého vína.
Oblast dnešní Soproně byla osídlena již v pradávných dobách, první budovy zde však vznikly až v období Římské říše. Tehdy se zde nacházelo fórum, na jehož místě dnes stojí hlavní městské náměstí. Během stěhování národů pak Římané město opustili a místo nich ho obsadili Maďaři, kteří zde zpevnili městské opevnění, postavili obrovský hrad a dali městu jeho dnešní název. V roce 1273 bylo město obsazeno vojsky Přemysla Otakara II. a znovu ho pro Uhry získal až král Ladislav IV. Kumán. Během protihabsburské vzpoury pak město vydrancovali vzbouřenci a roku 1676 zde dokonce vypuknul požár. Ten ve městě zničil všechny středověké stavby, místo kterých zde byly později vystavěny stavby barokní. Po první světové válce pak měl Sopron připadnout Rakousku, to však ve městě vyvolalo značné nepokoje, a tak bylo vyhlášeno referendum, během kterého 65% obyvatel hlasovalo pro připojení města k Maďarsku, což se nakonec i podařilo. Na konci 2. světové války byl Sopron vybombardován a 6. března 1945 dokonce i obsazen Rudou armádou.
V dnešní době město Sopron svým návštěvníkům umožňuje možnost krásných ranních i večerních procházek, je totiž velmi upravené a čisté a v noci dokonce nádherně osvětlené. Máte-li tedy rádi dobrodružství nebo romantiku určitě Vás historické město Sopron nadchne. Nejkrásnější částí města je jeho střed, kolem kterého vede okružní třída s malými obchůdky a příjemnými kavárnami, i zbytek města však není k zahození, nachází se zde totiž obrovské množství nejrůznějších architektonických památek. Mezi jednu z turisticky nejnavštěvovanějších z nich patří například dům Fabríciů, ve kterém je dnes umístěno muzeum nebo středověké synagogy, které dříve sloužily jako obytné budovy a nemocnice. Nepřehlédnutelná je také místní požární věž, která je vysoká 60 metrů a je směsicí hned několika druhů historické architektury.
Szeged
Szeged neboli také Segedín je město nacházející se v jihovýchodní části Maďarska. Se svou rozlohou 280,84 km2 je Szeged v pořadí čtvrtým největším maďarským městem, ve kterém v dnešní době žije přibližně 200 000 obyvatel. Szegedem protéká maďarská řeka Tisa, ale po celé Evropě je toto město známé především díky segedínskému guláši, jedná se o lahodný pokrm, který byl v tomto městě vytvořen a který dnes milují tisíce domácností.
Území dnešního Szegedu bylo obýváno již od období starověku, jméno Szeged se však v dochovaných dokumentech objevuje až od roku 1183. Ve městě v té době proběhla mongolská invaze, během které obyvatelé města utekli do bažinatých oblastí. Po skončení invaze se vrátili a začali město pomalu znovu opravovat a modernizovat. Ve 14. století se pak Szeged stal nechvíli dokonce nejdůležitějším městem jižního Maďarska. Král Zikmund Lucemburský zde nechal vystavět vysoká městská opevnění, která měla město ochránit před nájezdy Turků, a v roce 1498 byl Szeged dokonce povýšen na město královské. 28. září 1526 se Turkům podařilo dobýt Szeged a nadvláda nad městem jim vydržela až do roku 1686. V roce 1854 se pak ve městě začala stavět železnice a od tohoto slavného okamžiku začalo město zase velice rychle prosperovat. Během první světové války ale Szeged dosti trpěl a to zejména kvůli tomu, že Maďarsko ztratilo Sedmihradsko a Vojvodinu a tak se Szeged stal příhraničním městem. Po druhé světové válce na tom však bylo ještě mnohem hůř. 6000 obyvatel Szegedu bylo zavražděno a židovští občané byli odvlečeni do ghett. Tato hrůzovláda skončila až v roce 1944, kdy bylo město osvobozeno a stalo se centrem potravinářského průmyslu. V roce 1962 se k městu připojily i další menší vesničky, a tím si Szeged získal svou dnešní podobu.
I když má tedy Szeged velice zajímavou a různorodou historii, do dnešní doby se bohužel mnoho historických památek nedochovalo. Můžou za to především ničivé povodně, které město zasáhly v roce 1879. Jedinou památkou, která povodně přečkala takřka nedotčená je zdejší katedrála, která mimochodem patří mezi jednu z největších katedrál v Maďarsku. Pro turisty je tedy Szeged přitažlivý spíše kvůli zdejšímu počasí. Szeged má totiž nejvíce hodin slunečního svitu v Maďarsku. Slunce zde svítí až 2200 hodin ročně.
Tokaj
Tokaj je město nacházející se v severovýchodním Maďarsku na jižním úpatí Zemplínských vrchů. Město samotné i jeho okolí je dnes po celém světě proslavené zejména produkcí vynikajícího a vysoce kvalitního tokajského vína. Tokajská vinařská oblast je totiž od roku 2002 dokonce zapsána i na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Malebné umístění města Tokaj a dobrá dostupnost zdejších železničních tratí dělá z Tokaje vyhledávané místo pro odpočinek i relaxaci, a tak zde každoročně přijíždějí svou dovolenou strávit tisíce turistů.
První zmínky o pěstování vína v oblasti dnešní Tokaje pocházejí již z roku 1067. Tehdy ho prý lidé používali dokonce i jako lék. Město však vzniklo až v roce 1353, kdy zde byl také postaven obrovský městský hrad. S nástupem Matyáše Korvína na uherský trůn se pak město stalo královským majetkem a v roce 1705 byl městský hrad stržen. Během dvou světových válek bylo město značně poškozeno a zastíněno okolními rozvinutějšími městy. Status města byl Tokaji znovu obnoven teprve až v roce 1986. Protože se město ve 20. století téměř vůbec nevyvíjelo, zachovalo si svou původní atmosféru, díky které je dnes tak půvabné a naprosto jedinečné.
Tokajské víno si zamilovali dokonce i známí šlechtici, panovníci a badatelé, mezi které patřil například car Petr I., který měl v Tokaji i svou vlastní obrovskou vinici nebo učitel národů Jan Ámos Komenský. Vína se zde pěstují z nejrůznějších ingrediencí, nejčastěji se jedná o lipovinu, žlutý muškát nebo furmint, z kterých se pak vyrábějí sladká, suchá i polosuchá vína té nejlepší kvality. Pokud tedy patříte mezi milovníky vína, zajisté si návštěvu Tokaje užijete. Pro turisty se zde každoročně v říjnu koná i tzv. Vinobraní. Jedná se o festival plný dobré zábavy, skvělé hudby a chutného vína, který zajisté stojí za to navštívit. Kromě vína ale najdete v Tokaji také velké množství památek, mezi které patří například socha Štěpána I., pijácká socha Bakcha nebo Tokajské muzeum, ve kterém se dozvíte spoustu zajímavostí nejen o historii městečka, ale samozřejmě také o prastaré výrobě zdejšího vína.
Oblíbené destinace v Maďarsku
Balaton
Nejnavštěvovanějším a turisticky nejvyhledávanějším místem v celém Maďarsku je bezpochyby maďarské jezero Balaton. Jedná se o největší jezero ve střední Evropě a právě kvůli jeho rozloze, která je 596 km2 se mu také často říká Maďarské moře.
Protože má Balaton poměrně mělké dno a voda zde není příliš hluboká, prohřívá se jezero rovnoměrně od dna až k hladině, voda v něm je navíc průzračně čistá a na rozdíl od moře se zde nemusíte obávat mořských ježků nebo podobných nebezpečných živočichů. Letní teplota vody se obvykle pohybuje mezi 20 – 27°C a je tedy jakoby přímo stvořená pro koupání. Hladina je navíc velice klidná a fouká zde jen příjemný osvěžující větřík, takže jsou zde ideální podmínky pro jízdu na šlapadlech, vodních lyžích, člunech, ale také pro surfování nebo jachting. Pro děti jsou zde navíc připraveny i nafukovací skluzavky a dlouhé zatočené tobogány. Pokud však dáváte přednost klidnému plavání či odpočinkovému rybaření, nebojte se, i Vy zde najdete svá klidná a příjemná místa.
Jestli už budete mít vody dost, nezoufejte, Maďaři jsou totiž na své obrovské jezero velice pyšní a snaží se o to, aby se zde všem turistům líbilo a byli zde spokojení. Najdete zde tedy příjemné restaurace a kavárničky, noční bary a diskotéky, kasina a hrací automaty i malé obchůdky se vším, co byste během své dovolené mohli potřebovat. Balaton je skvělým místem pro všechny, kteří si zrovna nemůžou finančně dovolit dovolenou u moře nebo jen nemají rádi slanou vodu, tohle jezero má totiž své podmanivé kouzlo, které si všichni členové Vaší rodiny zajisté rychle zamilují a s oblibou se zde pak budou vracet.
Jezero Tisza
Jezero Tisza je se svou rozlohou 127 km2 hned po Balatonu druhým největším jezerem v celém Maďarsku. Rozprostírá se na stejnojmenné řece Tisza a je součástí největšího a nejstaršího maďarského národního parku Hortobágy.
Kolem celého pobřeží tohoto překrásného jezera se táhnou kilometry čisťounkých písčitých pláží, které jsou naprosto vhodné pro letní odpočívání u vody. Najdete na nich celou řadu hotelů a ubytoven, rodinné restaurace a příjemné kavárny s nabídkou vynikajících rybích pokrmů, noční bary pro milovníky večerní zábavy, ale také malé obchůdky se vším, co by se Vám během dovolené u jezera mohlo hodit. Navíc se zde o prázdninách pořádají nejrůznější kulturní a zábavní programy i různorodé festivaly a akce, během kterých můžete ochutnat chuť pravé a nefalšované maďarské zábavy. Pokud patříte mezi milovníky vodních sportů, bude se Vám u jezera Tisza určitě líbit. Vyzkoušet zde totiž můžete například vodní skútry, šlapadla, čluny nebo unikátní možnost letu horkovzdušným balónem přímo nad jezerem, odkud na něho budete mít zaručeně ten nejkrásnější výhled.
Na severním pobřeží jezera, je však koupání zakázáno, protože se zde nachází jedna z přísně chráněných ptačích rezervací, ve které žijí velice vzácné druhy vodního ptactva. V několika přístavištích jezera Tisza je však pro návštěvníky jezera připravena možnost vyjížďky na malé lodičce, odkud mohou zpovzdálí pozorovat volavky i jiné vzácné ptačí druhy, ale také krásy tohoto úchvatného maďarského jezera.
Neziderské jezero
Neziderské jezero se rozprostírá na ploše přibližně 315 km2 a hned po Balatonu je jediným velkým stepním jezerem v celé Evropě. Jezero leží v rakouské spolkové zemi Burgenland a částí také v západním Maďarsku, z čehož ta rakouská část jezera je zároveň také největší vodní plochou v celém Rakousku.
Návštěvníkům Neziderského jezera se však nenabízí možnost se v něm vykoupat. Jezero je totiž známo tím, že je velice mělké a jeho břehy jsou nízké, silně bažinaté a navíc hustě zarostlé rákosím. Rákosový pás zde pokrývá až čtyři pětiny jezera a místy dosahuje šířky až 8 metrů. I když tedy jezero svým návštěvníkům k zábavě příliš neposlouží, zajisté poslouží alespoň zdejším živočichům. Neziderské jezero je totiž důležitým a chráněným hnízdištěm ohrožených druhů vodního ptactva a zdejší flóra i fauna jsou chráněny hned dvěma národními parky a od roku 2001 také zapsáním na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Mohlo by se tedy zdát, že k Neziderskému jezeru příliš velký počet nadšených turistů nepřijíždí, opak je však pravdou. V posledních letech se totiž krása okolní přírody tohoto mírně slaného jezera stává rájem všech milovníků turistiky a cyklistiky. Proto zde během hlavní sezóny najdete přímo davy těchto sportovních nadšenců, kteří se zde rádi každoročně vracejí. Pokud tedy patříte mezi ně, určitě se pro Vás Neziderské jezero stane tím pravým místem ke strávení příjemné letní dovolené.