Mexiko je federativní republika, nacházející se ve Střední Americe mezi Tichým oceánem a Mexickým zálivem. Hlavním městem Mexika je Mexico city neboli také Ciudad de México. Na severu tato země sousedí s USA a na jihu zase s Belize a Guatemalou. V Mexiku žije přibližně 90 miliónů obyvatel, 89% z nich se hlásí k římskokatolické a 6% k protestantské církvi. Všichni lidé jsou zde velice srdeční a pohostinní. Hlavním jazykem je v Mexiku španělština. Jedná se o relativně vyspělý stát, významná část příjmů však pochází z cestovního ruchu.
Země leží v subtropickém a částí také v tropickém pásmu, ale podle různorodé teploty se dělí na celkem čtyři teplotní pásma. Nejznámější a také turisticky nejoblíbenější mexickou horou je zajisté sopka Popokatepetl, která leží nedaleko hlavního města. Mexická vlajka je tvořená třemi svislými pruhy. Zelená barva zde symbolizuje nezávislost, bílá náboženství a červená směsici indiánské a španělské krve zdejších předků. Mexiko je také hrdým členem OSN i jiných světově známých organizací a v roce 2000 dokonce uzavřelo s Evropskou unií dohodu o volném obchodu.
Území, na kterém se dnes Mexiko rozkládá, je původním domovem starých indiánských kultur. Právě proto je dnes Mexiko považováno za zemi s velice barvitou a rozmanitou kulturou. Nachází se zde totiž památky dochované právě z těchto indiánských dob, známé mexické pyramidy i krásná koloniální města s dnešní moderní architekturou. Častým cílem turistů se v Mexiku stávají také vysoké a drsné mexické hory, ale především pak bílé písečné pláže a průzračné vody Karibiku.
Počasí v Mexiku
Mexiko je díky své rozloze 1 964 375 km² opravdu obrovskou zemí, a proto není divu, že se rozprostírá hned na třech teplotních pásmech, a to tropickém, subtropickém a mírném. Tropické klima kde se průměrná roční teplota pohybuje okolo 25°C, převládá především nad pobřežními rovinami a jinými nízko položenými oblastmi jižního Mexika. V subtropickém pásmu se pak teploty pohybují obvykle okolo 21°C a v mírném pásmu, které se nachází především nad většími mexickými městy, se teploty nevyšplhají výš než na 18°C.
Mexiko je tedy zemí, ve které převládá horké počasí a prší zde jen opravdu málo. Na jihu Mexika se však v období od května do října s deštěm setkat můžeme. V okolí Mexického zálivu můžeme na konci léta dokonce vidět i hurikán a vrcholky nejvyšších mexických hor jsou mnohdy celoročně pokryty sněhem a ledem. Obecně se tedy dá o Mexiku říci, že počasí je v okolí pobřeží horké a vlhké a ve vnitrozemí i vyšších horských polohách naopak studenější a sušší.
Mexická kuchyně
Mexická kuchyně je mezi světovými šéfkuchaři považována za opravdový a nefalšovaný gurmánský zážitek. Málokdo však dnes ví, že z Mexika pocházejí suroviny, bez kterých si dobré jídlo už pomalu ani nedokážeme představit. Patří mezi ně například fazole, kukuřice, tykev, rajčata, vanilka, čokoláda, všelijaké druhy koření, ale hlavně chilli papričky. Mexická jídla jsou tedy díky tomu po celém světě známá především svou pikantností a různorodostí, kombinací kulinářského dědictví a španělských tradic však vznikají nezapomenutelné chutě a vůně, které Vás naprosto oslní.
Počátky dnešní mexické kuchyně sahají až do 16. století, kdy na tomto území ještě žili Aztékové a Mayové. Tyto národy zde pěstovaly kukuřici, kterou používali jako hlavní surovinu pro výrobu velmi tenoučkých placek z nakynutého těsta – tortill. Ty mexičtí předci každodenně pekli místo chleba a poté je plnili směsí rajčat, fazolí a masa. Od 16. století se tato kuchyně příliš nezměnila a odráží to, čím se kdysi původní obyvatelé živili a tortilly se zde stále podávají téměř ke každému jídlu.
Podle nejnovějších výzkumů, je mexická strava dokonce považována za jedny z nejzdravějších a nejdietnější kuchyní na světě. Základem mexické kuchyně je totiž zelenina, exotické ovoce a luštěniny a pečivo se zde vyrábí pouze z kukuřičné mouky.
Mexičané
Mexiko je země s velice bohatou a různorodou historií a proto jsou všichni Mexičané hrdými vlastenci a ctí svůj indiánský původ. Není tedy pochyb, že jsou tito lidé skutečně jedineční, a to pak hlavně díky své soudržnosti. Proto je v Mexiku u každého obyvatele na naprosto prvním místě rodina. Čím více má totiž mexická rodina členů, tím více je ve zdejší společnosti ceněna. Mexičané se taky na rozdíl od nás vůbec nedívají na to, jestli svou rodinu dokážou patřičně zabezpečit nebo ne, úplně jim totiž stačí, že je jich v rodině hodně a všichni se mají rádi. V typicky mexické rodině vždy dominuje muž. Žena má zde pak zpravidla úlohu paní v domácnosti a jejím hlavním úkolem je výchova dětí. Děti jsou totiž v Mexiku na rodičích zcela závislé.
Skutečného Mexičana poznáte asi takto. Většinou jde o černovlasého, tmavookého muže snědé pleti, a nevelkého vzrůstu. Povahově jsou Mexičané velice otevření a komunikativní lidé, ale nemusíte se obávat toho, že by na Vás na ulici pokřikovali, otravovali nebo byli dokonce vlezlí, nad toto jsou totiž obyvatelé Mexika povýšení.
Mexiko je silně nábožensky založeným státem a Mexičané, jsou považováni dokonce za jedny z nejvíce pobožných lidí na světě. Zdejší, speciálně upravené katolické náboženství, se tak stalo neodmyslitelnou součástí života i kultury všech obyvatel Mexika.
Jak se v Mexiku domluvit?
Úředním jazykem je v Mexiku španělština, stala se jím po vyhlášení nezávislosti a vzniku Mexického státu v roce 1821. Dnes v Mexiku hovoří španělsky asi 90% obyvatel, a tak se s ní až na některá původní indiánská města a vesničky, domluvíte opravdu všude. Je navíc až na pár slov téměř totožná se španělštinou evropskou, a tak pokud jí ovládáte, zajisté se s ní zde dorozumíte.
V mexické španělštině najdete také pár anglických slov, která do ní pronikla vlivem sousedních USA. Anglicky se však v Mexiku domluvíte jen přibližně se čtvrtinou obyvatel, většinou se jedná o studenty, zaměstnance turistických center nebo hotelů.
Pokud se do Mexika opravdu chystáte, pro lepší komunikaci byste se rozhodně měli pár základních španělských slov naučit. Mexická španělština má velice snadnou výslovnost, takže se nemusíte bát, že byste Mexičanům neporozuměli. Oni budou Vašimi snahami a pokusy naopak velice potěšeni a budou se Vám snažit přátelsky pomoct, abyste se správně domluvili a pochopili. Pokud budete mít v Mexiku jakýkoliv problém, neváhejte se poradit se zdejšími obyvateli, zaručeně Vás totiž neodbudou.
Mexické památky
Mexiko je země s velice pozoruhodnou historií, a tak není divu, že se zde nachází i veliké množství vzácných památek. Turisticky je Mexiko dokonce díky svým historickým památkám považováno, za jednu z nejoblíbenějších oblastí latinské Ameriky. Mezi nejznámější z mexických památek patří například:
TULUM
Tulum je jedno z původních mayských měst, které na mexickém území využívali španělští kolonizátoři. Nejpozoruhodnější památkou je zde obrovský hrad, který původně sloužil jako obrana města proti nepřátelům. Tulum je přístavní město s tropicky nádhernou přírodou a čistým průzračným mořem. Ročně se do tohoto městečka vydávají obdivovat jeho krásy stovky turistů.
POPOKATEPETL
Popokatepetl je stále činná sopka nacházející se ve střední části Mexika. Se svou nadmořskou výškou 5 465 m je Popokatepetl druhým nejvyšším vrcholem Mexika a zároveň také druhou nejvyšší sopkou na celém severoamerickém kontinentu. Vrchol této sopky je po celý rok pokryt sněhem a ledem. Nad vrcholem jsou také často vidět zvláštní mračna, pocházející ze stále probíhajících vulkanických procesů uvnitř sopky. Sopka Popokatepetl byla vždy považována za posvátnou a na jejich svazích byly dokonce objeveny i kláštery pocházející z 16. století, které byly poté ihned zařazeny mezi světové dědictví UNESCO.
UXMAL
Město Uxmal bylo v dávných dobách považováno za jedno z nejdůležitějších a také největších měst Mexika. Dnes po něm však zůstaly už jen ruiny a pár památek, ale i tak je toto místo považováno za nejmajestátnější dědictví z období mayské civilizace na mexickém území.
TLATELOLCO
Tlatelolco je historicky velice cenné mexické město, vybudované původními aztéckými kmeny. Aztékové do Mexika podle legendy přišli v roce 1325 a založili zde město Tenochtitlán. O několik let později se od nich však odtrhla skupina protestantů a založila si o kousek dál v roce 1338 vlastní město, dnes známé jako Tlatelolco. Mexičtí archeologové před několika lety v centru tohoto města objevili ruiny pyramidy. Předpokládá se, že pyramida byla vysoká přibližně 14 metrů a pocházela z dob předkolumbovských. V té době bylo totiž Tlatelolco jedním z nejdůležitějších středisek aztécké říše.
TAXCO
Taxco je velice staré a vzácné koloniální mexické město, známé především svou těžbou a zpracováváním stříbra. Taxco se nachází přibližně 200 km od hlavního města Mexika na staré cestě vedoucí do Acapulca. V dnešní době se již v tomto městě stříbro netěží, ale původní stříbrné výrobky, se zde dají zakoupit opravdu všude. Taxco je město postaveno na úpatí hory, a tak ve městě najdete strmé a klikaté uličky s překrásnými koloniálními domy.
Zajímavosti
Mexiko je velkou a různorodou zemí s pozoruhodnou kulturou a velice pestrou historií, není tedy divu, že se v Mexiku najde také pár zajímavostí, které jinde neuvidíte.
SOMBRERO
K Mexiku samozřejmě neodmyslitelně patří sombrero. Jedná se o velký, široký, ale přitom velice lehký klobouk, který se obvykle vyrábí z palmových listů. Sombrera byla vyrobena proto, aby chránila svého majitele před sluncem a zároveň mu poskytovala dostatečný stín. Proto v Mexiku sombrero nosí téměř všichni, a to nejen rolníci a dělníci, ale také obyčejní lidé. Dnes se v Mexiku setkáte hned se dvěma druhy těchto klobouků. Jedny mají vysoké kuželovité dno a nosí je zejména indiánští povstalci a ty druhé jsou naopak široké a barevně lemované a ty patří majitelům zdejších velkých haciend.
PATNÁCTÉ NAROZENINY
V Mexiku jsou 15. narozeniny již od dob španělských dobyvatelů, považovány za velkou společenskou událost. Mexická dívka totiž tímto dnem vstupuje a zařazuje se do společnosti. Do této chvíle nesměla tančit s žádnými chlapci ani muži a dokonce se ani nesměla namalovat. V tento den se pak za pomocí matky a příbuzných slavnostně učeše, nalíčí a oblékne si překrásné bíle šaty. Květinami ozdobeným autem ji poté odvezou do kostela, kde podstoupí svou vlastní mši, při které poděkuje Bohu za všechno, co se jí do teď v životě přihodilo. Poté rodina, příbuzní i přátelé uspořádají obrovskou oslavu, které se musí vždy účastnit nejméně 100 lidí. V moderních mexických rodinách se však v posledních letech od tohoto zvyku opouští a rodiče dávají dívce na výběr, aby si vybrala sama, jakou oslavu chce. Místo téhle formální oslavy tedy může podniknout například exotickou cestu kolem světa nebo odjet studijně do zahraničí. Silně katolické rodiny však tento tradiční ceremoniál na oslavu 15. narozenin, stále s velkou oblibou pořádají.
TEQUILA
Tequila je mexický nápoj, vyráběný z kvašené šťávy získané z rostlin jménem agave. Tento likér dostal jméno podle města Tequila, nacházejícího se v mexické oblasti Jalisco. Právě zde se totiž před více jak 200 lety začala tequila vyrábět. V Mexiku se dnes vyrábí celkem čtyři druhy tequil. Výroba tequily začíná, až když rostlina agave potřebně dozraje, to se obvykle stává až po 8-12 letech od jejího zasazení. Zralost agave je pro výrobu tequily velice důležitá, jestliže je totiž rostlina sklizena příliš brzy, může se stát, že bude obsahovat příliš málo cukru. Dnes je Tequila celosvětově známým a velice oblíbeným nápojem, a to především díky své jedinečné a nenahraditelné chuti. Tequila se často přidává i do jiných nápojů a koktejlů, mezi které patří například Margareta.
TORTILLA
Tortilla je kukuřičná placka, která pro obyvatele Mexika znamená základ stravy. Mexičané totiž nejedí pečivo, jakým jsou u nás například rohlíky či chleba, ale ke všemu přikusují své malé placičky. Pravé mexické tortilly jsou připraveny z kukuřičné mouky a vody. Jsou tedy velice zdravé. Hospodyně pak takovéto těsto rozdělí na malé kousky a dlaněmi je zpracovává tak dlouho, dokud z nich nevznikne tenká placička velká jako malý talířek. Tyto syrové placky pak upraží na rozpáleném plechu, naplní je směsí rajčat a masa, a poté je ještě teplé podává svým hostům.
Oblíbená Mexická letoviska
Acapulco
Mexické město Acapulco se rozprostírá na pobřeží Tichého oceánu a v dnešní době je považováno za jedno z nejoblíbenějších letovisek v Mexiku. V Acapulcu žije přibližně asi 630 000 obyvatel. Opravdový rozkvět města však přišel až v roce 1927 kdy se mezi Acapulcem a hlavním městem Mexika vybudovala dálnice, která zde přilákala bohaté Mexičany. Ti zde později vybudovali letiště a natočili pár amerických filmů, díky kterým se pak Acapulco velice rychle stalo turisticky oblíbenou destinací.
Dnes tedy v Acapulcu najdete turistická centra, přepychové hotely, které Vám zajistí potřebný luxus a komfort, prvotřídní gurmánské restaurace i nikdy nekončící noční život. Hlavní tepnu tohoto města tvoří 10 kilometrů dlouhá čtvrť, kterou lemují právě tyto hotely, obchody, restaurace, zábavní rodinná centra a bary. Vše zde tedy máte téměř na dosah ruky.
Za nejkrásnější části města jsou považovány především tři plážové oblasti. Rekreační komplex Vidafel, lokalita Acapulco Diamante a záliv Acapulco. Centrální část města v sobě zase ukrývá historické památky a zrekonstruované budovy z dob španělských kolonizátorů.
Mezi nejvzácnější památky v Acapulcu zajisté patří mexický kostel Nuestra Seňora de la Soledad. Interiéry tohoto kostela měly podle historiků původně sloužit jako kino, po pár úpravách však z kina vznikl nádherný kotel, který svými barvami a zvláštními neobvyklými tvary svým návštěvníkům připomíná ruskou architekturu.
Cancún
Cancún je velice živé lázeňské město nacházející se v jihovýchodním Mexiku. V posledních letech se Cancún bohatě rozvíjel a modernizoval, a tak dnes patří mezi velice oblíbené a mezinárodně uznávané turistické destinace. Cancún je dokonce považován za město s největším počtem hotelových pokojů v Mexiku.
Jižně od této „hotelové zóny“ najdete místní historické muzeum, ve kterém jsou k vidění vzácné sbírky dávného mayského umění i jiné pozůstatky dřívějších kultur. Dále zde stojí za návštěvu také ruiny mayských měst a pozůstatky starobylých chrámů se zajímavými nástěnnými malbami. Pokud cestujete s dětmi, zajisté navštivte i zábavní vodní park, kde se můžete společně s rodinou pobavit na nejrůznějších atrakcích nebo si zaplavat ve velikém bazénu s delfíny.
Město se rozprostírá na pevnině a malém přilehlém ostrůvku s písčitými plážemi. Na ostrůvku se jako turisté rozhodně neztratíte. Je zde totiž jen pár silnic, žádné banky ani pošty a domy zde dokonce nemají ani vlastní popisná čísla. Cancún je turisticky velice bezpečným místem, avšak opatrnosti není nikdy nazbyt.
V Cancúnu převládá tropické, vlhké podnebí. Je tudíž zcela zřejmé, že je ve městě teplota opravdu vysoká a v poledne často vyšplhá až na 38°C. Turisté, kteří ještě nejsou dostatečně aklimatizovaní a doposud si nezvykli na prudké slunce a velké horko, by tedy měli první dny trávit raději ve stínu, aby zbytečně neriskovali úpal, který je zde u zbrklých turistů velice častý.
Isla del Cozumel
Isla del Cozumel je mexický ostrov nacházející se v Karibském moři, který byl poprvé objeven a obydlen mayskými kmeny. Dnes se zde tedy nachází pár památek právě z tohoto období. Samotný Isla del Cozumel je poměrně malý, ale najdete zde jedny z nejkrásnějších pláží na světě. Na východní straně ostrova jsou totiž pláže, na kterých se budete cítit jako v karibském ráji. Jedinou zdejší nevýhodou je však prudší moře a tím pádem také větší vlny. Pokud tedy dáváte přednost vlnám malým, vydejte se na západní stranu Cozumelu. Tam je totiž moře klidné a zároveň zde najdete krásné laguny, které jsou jako stvořené pro fantastické koupání.
Isla del Cozumel láká své turisty především na prvotřídní potápění. Nachází se zde totiž druhý největší korálový útes na světě, který se táhne kolem celého pobřeží až do Belize a dále pokračuje k břehům Guatemaly a Hondurasu. Pokud tedy máte rádi adrenalinové nebo jen zajímavé dovolené, zajisté Vás Cozumel možností nevšedního potápění nadchne. Tento korálový útes totiž všem potápěčům nabízí pohled na skutečný podmořský život plný sasanek a exotických mořských živočichů. Pokud se potápět neumíte, ale přitom Vás pohled pod mořskou hladinu velice láká, nezoufejte, školy potápění a půjčovny potápěčských výstrojí zde totiž najdete na každém kroku. Isla sel Cozumel je tedy ideální destinací pro milovníky relaxační exotické dovolené, nadšené potápěče i turisty obdivující krásu přírody.
Mayská riviéra
Mayská riviéra je 160 km dlouhé, naprosto úchvatné pobřeží nacházející se v jižním Mexiku. Se svým křišťálově čistým Karibským mořem, písečnými plážemi s pískem, který nepálí ani v těch největších vedrech, korálovými útesy, lagunami a doposud nezničenou přírodou je Mayská riviéra téměř jakoby stvořená pro exotickou dovolenou u moře.
Povrch Mayské riviéry je velice rovný a částečně pokrytý džunglí, což příjemně vyvažuje klimatické podmínky celé oblasti. Protože je Mayská riviéra plochá, je zde také ploché pobřeží. Nemusíte se tedy obávat žádného prudkého svažování do moře.
Poblíž Mayské riviéry najdete hned několik zajímavých míst, které jistě stojí za to navštívit. Už podle názvu této riviéry poznáte, že zde kdysi žili mayské kmeny, a proto se zde dnes nachází spousta zřícenin původních mayských staveb a dech beroucí mayské pyramidy, které na Vás budou svou historií doslova dýchat. Nejzajímavější mayské památky najdete v blízkém městečku Tulum, které se rozprostírá na hoře tyčící se nad hladinou tyrkysově modrého Karibského moře. Zajímavým místem je zde také městečko Playa del Carmen. Toto městečko si totiž zachovalo po celá staletí svůj původní vzhled rybářské osady s nízkými domky. Dnes je Playa del Carmen útočištěm mnohých známých umělců, pro které představuje klidný a odpočinkový ráj.
Mayská riviéra je také skvělým místem pro potápění. Korálové útesy zde sice nejsou tak nádherné jako na Cozumelu, ale pro potápěče-začátečníka budou i tyto korály zajisté představovat neopakovatelný zážitek.
Mexiko a rizika pro cestovatele
Mexiko se stává stále častějším cílem turistů z celého světa. I cestovatelé z České republiky se zde vydávají za dobrodružstvím a poznáním. Už nejde o destinaci tak finančně nedostupnou, jak tomu bylo dříve, navíc lze využít různé slevy na dovolenou, letenky a last minute zájezdy. V této rozmanité zemi si každý najde něco. Čeká na vás úžasná příroda, gastronomie i kultura, indiánské rezervace, pyramidy, pláže, koupání v oceánu, velká města i zapomenuté vesničky.
Při cestování do každé země, a do těch mimo EU především, potřebujete cestovní pojištění. Rozhodně na ně nezapomeňte ani při cestě do Mexika. Česká republika nemá s Mexikem uzavřenu žádnou partnerskou smlouvu ohledně pojištění.V turistických centrech je zajištěna dostatečná lékařská péče, neposkytnou vám zde ale ani základní bezplatnou zdravotní pomoc na Evropský průkaz pojištění, jako je tomu v zemích EU. Navíc pokud se necháte ošetřit na soukromé klinice, mohou být částky astronomicky vysoké.
V Mexiku jsou ceny vysoké a platí to i o cenách za lékařskou péči a léky. Běžné ošetření zlomeniny vás vyjde klidně na 10 000 až 15 000 Kč. A to nehledě na komplikace jako je cesta zpět do ČR nebo nutnost hospitalizace. Taková rizika za to nestojí. Sjednání cestovního pojištění do zahraničí vás nevyjde zase tak draze a vyřídíte si jej během chvilky. Porovnat nabídky pojišťoven a vybrat si to nejlepší pro vaše účely umožní například online srovnávač.
Co vše vám v Mexiku hrozí za komplikace, rizika a nepříjemnosti? Samozřejmě je zde riziko úrazu. A to nejen vydáte-li se na výšlapy do hor, ale kdekoliv, stejně jako všude ve světě. Mimoto je se zde vyskytují nemoci, se kterými se u nás nesetkáváme. Před odjezdem na dovolenou ale nemusíte absolvovat žádná očkování navíc.Vyhnout se v Mexiku nemusíte kontaktu s jedovatými hady, štíry nebo pavouky a vyskytuje se zde mnoho hmyzu. V neposlední řadě si musíme dávat pozor na své věci, okradení turistů zde není tak vzácnou záležitostí. Pokud chcete pít vodu, na tu z kohoutku raději zapomeňte, nemusí být pitná. Spolehněte se raději na vodu balenou.
Doporučuje se porovnat a sjednat cestovní pojištění, které zahrnuje náklady na lékařské ošetření včetně asistenčních služeb nebo repatriace, dále úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škodu a může v sobě nést i připojištění podle vlastního uvážení. Hodit se zde může pojištění osobních věcí a zavazadel, nadstandardní právní služby, nebo pokud zde vyrážíte pracovně, tak připojištění na pracovní cesty.