Thajsko neboli oficiálním názvem také Thajské království, je stát nacházející se v jihovýchodní Asii. Rozprostírá se na ploše velké přibližně 513 000 km2 a v dnešní době v něm žije více než 60 miliónů obyvatel. Hlavním městem Thajska je město Bangkok, které je opravdovým srdcem celé země a zároveň patří také mezi jedny z předních světových středisek turistického ruchu.
Původním názvem této země byl název Siam. Od roku 1939 se však název státu změnil na ten, který známe i dnes a v thajštině znamená „svoboda“. Thajsko, jako jediný stát z této asijské oblasti, nebylo po čas své dlouhé a pozoruhodné historie nikdy kolonizováno a jeho obyvatelé jsou na tento fakt velice hrdí. Nezávislost v Thajsku tedy trvá, již od roku 1238. 24. června 1932 se pak Thajsko stalo konstituční monarchií, v čele s králem Bhumipholem Adulyadejem, který nad Thajskem spravedlivě vládne až dodnes.
Až 90% thajského obyvatelstva patří mezi vyznavače theravádového buddhismu. Jedná se o jeho nejstarší a nejrozšířenější formu. Buddhisté věří v neustálý koloběh života, karmu i reinkarnaci. Většina thajských mužů, kvůli své víře dokonce jednou za život odchází na pár měsíců do speciálních klášterů, ve kterých se z nich stávají mniši a vyslouží tím sobě i své rodině prestiž, vyšší postavení a také uznání ve společnosti. V thajském spirituálním učení je však klíčová především úcta k předkům.
V posledních letech je Thajsko stále vyhledávanějším cílem pro dovolenou, mezi turisty ze všech koutů Evropy. Láká to sem totiž nejen ty, kteří touží po dovolené u moře, ale také všechny ty, kteří touží po romantické svůdnosti či poznávání cizí kultury. Pokud tedy patříte mezi milovníky tepla kříženého s trochou exotiky, zajisté se Vám bude v Thajsku velice líbit.
Historie
Thajsko neboli také ve volném překladu „svobodná země“ je jedinou zemí jihovýchodní Asie, která během uplynulých 800 let, nebyla nikdy okupována či kolonizována. První lidé se však na tomto území usadili již v období 40. let př. n. l.
Během pár následujících desítek let, se zde začíná značně rozvíjet zemědělství, ve velkém se tu pěstuje rýže, probíhá domestikace nejrůznějších zvířat a zhotovují se také první keramické a bronzové předměty. V 6. – 7. století přišli na toto území buddhističtí a hinduističtí misionáři z Indie a Srí Lanky a vzniklo zde království Dvaravati. Dvaravati pak ale v 11. století nahradila nově vzniklá Khmérská říše, která v té době ovládala většinu dnešního východního a centrálního Thajska. Ve 13. století khmérské kmeny ustupují nástupu silnějších Thajců, kteří zde v roce 1238 založili své první a oficiální thajské sídlo Sukhothai s první thajskou dynastií – Phra Ruang. V tomto období se mimochodem v Thajsku také postupně objevuje buddhismus typu Theravada, který v této zemi převládá až dodnes.
V období od 13. – 15. století, pak v Thajsku existovala tzv. říše Sukhothaiská, neboli zkráceně Siam. Jejím hlavním centrem se stalo město Sukhothai, ve kterém ještě dnes najdete památky z tohoto období. Nejmocnější thajskou říší, však bylo království Ayutthaya, které existovala v období od 14. do 18. století. Centrem tohoto království bylo jak jinak než stejnojmenné město Ayutthaya, ve kterém se v té době rozvíjelo především vojenství, obchod, kultura a samozřejmě také náboženství. V roce 1767 však bylo po neustálých konfliktech a bojích s Barmou, nakonec celé město Barmánci vypleněno a království tím velice rychle zaniklo. Po doslovném vyplenění Ayutthaye pak vojenský generál Taksin nařídil vybudovat nové hlavní město, které vzniklo na opačném břehu řeky Chao Phraya, než na kterém leží dnešní Bangkok. V roce 1782 pak bylo hlavní město kvůli lepší obranné pozici, přestěhováno do již zmiňované oblasti dnešního Bangkoku.
Od roku 1932 je celá země prohlášena za konstituční monarchii, s nárůstem nacionalismu však musel být její původní název změněn, a tak země získala své dnešní jméno – Thajsko. V období druhé světové války pak mělo Thajsko drobné problémy s Japonskem, se kterým ale nakonec po dlouhých nejasnostech uzavřelo spojenectví. Po skončení druhé světové války pak v Thajsku nastaly velké politické i vojenské převraty a v roce 1992 dokonce i první demokratické volby.
Památky
Thajsko svým turistům kromě své oslňující přírody a exotické kultury, nabízí také možnost podívat se na kousek ze své historie, a to pomocí krásných architektonických památek, které se na tomto území dochovaly až dodnes. Některé z těchto památek si dokonce získaly mezi turisty i tak velkou popularitu, že byly zapsány na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Historický park Sukhotai
Jedním z nejkrásnějších thajských míst, je bez pochyby historický park Sukhotai, který se nachází v centru stejnojmenného thajského města. Významný je především proto, že se v něm na rozdíl od jiných městských parků nacházejí kupříkladu chrám Wat-Si-Sa Wai, zříceniny starého královského paláce, vodní příkopy, městské brány, jezírka či unikátní vodní systém. Na seznamu UNESCO je tento park zapsán již od roku 1991 a každoročně ho přijíždí navštívit turisté z celého světa.
Ban Chiang
Ban Chiang je nejznámější a také nejcennější archeologické naleziště v celé jihovýchodní Asii. Rozprostírá se na severovýchodě Thajska a byly zde objeveny předměty z doby bronzové (tedy přibližně 2000 let př. n. l.). V posledních letech se toto prehistorické místo stalo velice významným a oblíbili si ho nejenom archeologové, ale také zvědaví turisté a cestovatelé. Na seznam UNESCO je toto naleziště zapsáno od roku 1992.
Ayutthaya
Ayutthaya je jednou z turisticky nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších památek celého Thajska. Jedná se totiž o historické město, které bylo založeno již ve 14. století a až do 18. století bylo považováno za hlavní město tehdejší Siamské říše. Ačkoliv se zde dnes z tohoto města dochovalo už jen pár zajímavých staveb, i tak zajisté Ayutthaya stojí za Vaši návštěvu.
Thungyai-Huai Kha Khaeng
Thungyai-Huai Kha Khaeng je thajská přírodní rezervace, která byla založena v roce 1972 na hranicích mezi Thajskem a Barmou. Celá rezervace zabírá přibližně 6220 km2 a její součástí jsou nejen zarostlé lesy, ale také vysoké hory a nezkrotné řeky. Příroda, která se v této rezervaci nachází, je tedy člověkem téměř nenarušená, a tak je místy tak krásná, že se tu člověku až tají dech. Žijí zde samozřejmě také zvířata. Mezi ty nejexotičtější z nich zde patří například tygři, sloni a pak také různé druhy ptáků a papoušků. Tato rezervace však není pro turisty a širokou veřejnost přístupná a vědci, botanici či zoologové musejí před navštívením rezervace zažádat o speciální povolení ke vstupu. I tak je ale tato přírodní rezervace zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a obdivují ji lidé ze všech koutů světa.
Počasí
Většina z nás si nejspíš Thajsko představuje jako tropickou a exotickou zemi, není tedy divu, že podnebí, které nad celou touto zemí vládne, nemůže být jiné než tropické. Výrazně ho však ovlivňují monzunové větry, které se v Thajsku pravidelně vyskytují a jejichž směr se mění v závislosti na ročním období.
V Thajsku se na rozdíl od středoevropských zemí, rozeznávají pouze tři roční období. Jsou jimi období dešťů, chladné období a období horka. Během období dešťů, které v Thajsku trvá od června do října, sem většinou moc turistů nejezdí, toto období je totiž naprosto nevyzpytatelné. Jihovýchodní monzun sebou do Thajska přináší déšť z oblasti Indického oceánu, a tak zde prší mnohdy i několikrát denně. Od listopadu do února pak v Thajsku nastává tzv. chladné období, během kterého severovýchodní monzun, který vane z centrální Asie, do Thajska přináší chladnější a trochu sušší počasí. Po vydatných deštích je zde, ale vše krásně zelené a svěží a konají se zde nejvýznamnější národní svátky. Tato doba je pro cestování do Thajska nejspíš nejvhodnější, denní teploty se zde totiž pohybují v rozmezí 25–30°C, což je ideální teplota nejen pro koupání v moři, ale také pro návštěvu zdejších historických památek. Během období horka, které pak v Thajsku trvá od března do května, se celá země ohřeje a panuje zde velice horké, suché klima a vyskytují se tu až nesnesitelně vysoké teploty, které mnohdy přesahují i 45°C.
Na jihu Thajska se ale na rozdíl od zbytku země střídají pouze dvě roční období, tedy období dešťů, které zde panuje od května do prosince a suché období, trvající od ledna do dubna. Pokud se Vám teda nelíbí počasí, které v Thajsku zrovna panuje, zkuste ve stejném období navštívit jih Thajska, kde se možná dočkáte příjemnějšího ochlazení.
Kuchyně
Thajsko je mimo jiné také zemí, která je proslulá svou výjimečně chutnou kuchyní, která je pro mnohé z nás velice exotická. Málo kdo však ví, že se thajská kuchyně již po celá staletí snaží o vzájemnou rovnováhu mezi chutí pálivou, slanou, kyselou a sladkou.
Thajská kuchyně je na rozdíl od jiných nudných kuchyní neuvěřitelně pestrá, a tak je třeba jí věnovat patřičný čas na pochopení. Pokud si totiž budete chtít uvařit thajské jídlo doma, nejspíš nikdy nedosáhnete stejného výsledku, jakým je jídlo podávané přímo v Thajsku. Úkolem každého správného thajského pokrmu, je nasycení nejenom Vašeho žaludku, ale také Vašich očí. Naprostá většina těchto pokrmů je také silně kořeněna, pro Thajce totiž platí pravidlo – všechno, co není dostatečně ostré, není dobré. Pokud tedy nemáte rádi pálivá jídla, raději se na svůj pokrm předem patřičně přeptejte.
Mezi nejčastější způsoby tepelné úpravy zdejších pokrmů patří restování na pánvi wok, smažení, fritování, grilování a pak také vaření a dušení v páře. Jednou z největších zajímavostí je, že se v Thajsku k jídlu nikdy nepoužívají nože. Maso se tu totiž krájí na malinké kousky, které se pak spolu s malým soustem rýže nabírá vidličkou.
Součástí každého jídla je vždy polévka. V Thajsku je naprostou královnou všech polévek, polévka tom jam kung, která se připravuje z krevet a ochucuje šalotkou, lodyhami citronely, koriandrovými listy, chilli, limetkovou šťávou a speciálním rybím vývarem. Nejtypičtější přílohou je zde pak rýže khao či jasmínová rýže khao hawm máli, obě totiž patří mezi jedny z nejkvalitnějších rýží pěstovaných právě v Thajsku. Hojně jsou v thajské kuchyni zastoupeny také sladkovodní a mořské ryby, krevety, humři, krabi, chobotnice či ústřice a mezi nejoblíbenější druhy masa pak patří především maso vepřové a drůbeží.
Thajci jsou také velkými milovníky chutných a pestrých salátů. Na rozdíl od těch, které však známe u nás, se v Thajsku připravují spíše saláty pálivé, sladkokyselé či zcela slané. Mezi nejčastější salátové ingredience, tu pak patří nejrůznější druhy zdejšího ovoce i zeleniny a pak také kousky masa, ryb či krevet. Jako dresink na salát se používá citronová šťáva, rybí omáčka nebo již dříve zmiňovaná šalotka. Nejznámějším pálivým salátem v Thajsku je salát som tam, který se připravuje z nedozrálé papáje.
Pokud se tedy chystáte na cestu do Thajska, určitě si nenechte ujít příležitost ochutnat alespoň jedno z pravých thajských jídel. Nikde jinde na světě totiž neokusíte tak svérázné a originální pokrmy, jako právě v Thajsku.
Zajímavosti
Tak jako každá země, má i Thajsko své vlastní pozoruhodné a jinde zcela nevídané zajímavosti, kterými se může před jinými zeměmi náležitě pyšnit. Jedná se nejen o památky, ale také zcela unikátní kulturu, svátky i tradice. Tady je tedy pár nejzajímavějších z nich:
Thajské masáže
Pojem thajská masáž je dnes rozšířen snad již po celém světě, málokdo však ví, že v sobě tyto masáže skrývají i více jak tisíc let starou historii. Původně se thajské masáže prováděly jen v buddhistických chrámech a určeny byly pouze pro příslušníky královského rodu. Protože však buddhistické chrámy sloužily po celá staletí jako centra nejvyšší vzdělanosti, museli také buddhističtí mniši, kteří chtěli tuto masáž provádět, své učení ovládat naprosto bravurně. Princip celé thajské masáže spočívá ve stimulaci jakýchsi deseti energetických bodů, které jsou umístěny po celém lidském těle. Touto stimulací se pak údajně podpoří proud naší energie a pomalu se uvolní všechna bolest a jiná oslabení, která nás celou dobu trápí. Thajské masáže jsou tedy nejen dokonalou relaxací, ale také blahodárně působí na cirkulaci krve, lymfatický systém a vyhnaní bolesti kloubů a svalů.
Pouštění draků
Ve většině evropských států, se na podzim tradičně pouštějí papíroví draci. Zatímco však u nás jde spíše o dětskou hru, v Thajsku si tuto zábavu oblíbili natolik, že jí dokonce povýšili i mezi své národní sporty. Příznivci drakiád se tedy v Thajsku pravidelně, bez ohledu na počasí scházejí, představují si novinky a nacvičují naprosto originální sestavy. Thajští draci se od těch, které známe my, ale zásadně liší. Hlavním výrobním materiálem je zde totiž bambus a v porovnání s těmi našimi „domácími draky“ je tedy můžeme považovat za jakési létající obry. Draci se v Thajsku dělí také hned do dvou kategorií. Jedním z nich je dvoumetrový kolos, kterému se říká chula a má symbolizovat sílu a udatnost muže a druhým je menší pukpao, který má tvar diamantu a zastupuje křehkou a výjimečnou ženu. Kromě již zmiňovaných drakiád, ale můžete na obloze thajské draky vidět i při státních svátcích a slavnostech, královských narozeninách či jiných významných výročích.
Rychlo krejčovství
Pokud se Vám líbí drahé šaty, které denně vídáte na stránkách módních časopisů a dali byste nevím co, za to abyste je měli doma, v Thajsku se Vám tento sen může blesku rychle splnit. Existují zde totiž tzv. rychlo krejčovství, ve kterých Vám ušijí kvalitní oblek či šaty za jediný den. Toužíte-li tedy po šatech od Versaceho či obleku od Armaniho, v Thajsku Vám vytvoří téměř nerozpoznatelnou napodobeninu, okopírují zde totiž vše. Pozor si ale dávejte na obchody, kde se tyto padělky prodávají jako originály, ne vždy je zde totiž vše pravé.
Golfové šílenství
Do Thajska tento dnes po celém světě velice oblíbený sport, poprvé přinesl přibližně před 100 lety thajský král Ráma. Golfem se zde tedy ze začátku bavila pouze královská rodina a vysoká společnost. Postupem času se však tento sport rozšířil i mezi obyčejné obyvatele, a tak v Thajsku velice rychle vypukla golfová horečka. S rostoucí popularitou, kterou tato hra poté měla nejen u zdejších obyvatel, ale také u zahraničních návštěvníků, se zde zlepšily i golfové podmínky, a tak se dnes Thajsko může pyšnit jedněmi z nejupravenějších a nejprofesionálnějších golfových hřišť na světě, které ročně navštíví téměř 400 000 hráčů.
Jak se v Thajsku domluvit?
Oficiálním úředním jazykem v Thajsku je jak jinak než thajština. Tímto pro nás velice zvláštním jazykem se mluví a píše v celém centrálním Thajsku, kde ho denně používá 45-50 miliónů obyvatel. Pokud však budete cestovat mezi více thajskými oblastmi, setkáte se nejspíše s různými a místy i poněkud odlišnými přízvuky. Thajština má totiž dokonce hned čtyři základní nářečí, kterými jsou nářečí severní, centrální, jižní a severovýchodní. Tyto čtyři nářečí se od sebe liší nejen již zmiňovaným přízvukem, ale také používáním vzdáleně podobných či zcela jiných slov.
Před cestou do Thajska tedy určitě není na škodu naučit se pár základních thajských slov, které by se Vám zde během Vašeho pobytu mohly hodit. Čím lépe totiž tento jazyk zvládnete, tím blíže a rychleji se také dostanete k vyřešení svých problémů i k zdejším lidem a také poznání thajské kultury. Cizinci, kteří by mluvili perfektně thajsky, jsou zde však naprostou vzácností, takže i minimální snaha o dorozumění se v thajském jazyce na zdejší obyvatele velice zapůsobí.
Pokud ovládáte angličtinu, která je v dnešní době považována za jeden z nejrozšířenějších mezinárodních jazyků, i ta se Vám v Thajsku může hodit. Dorozumíte se s ní zde většinou s obchodníky, státními zaměstnanci i vysokoškolskými studenty, kteří jsou komunikací s návštěvníky z jiných zemí přímo nadšení, a tak se s Vámi téměř okamžitě pustí do řeči.
Populární místa v Thajsku
Bangkok
Město Bangkok neboli Krung Thep, kterému se často říká také „město andělů“ či „Benátky východu“ je hlavním městem Thajska, a zároveň také rezidencí thajské královské rodiny. Město se rozprostírá na ploše 482 km2 a v dnešní době v něm žije přibližně 5 150 000 obyvatel.
Bangkok má velice dlouhou a různorodou historii. Až do konce 18. století byl však přehlížen a sloužil pouze jako pobřežní vesnice, která se stala oblíbenou zastávkou nejrůznějších evropských obchodníků. Když byl pak v Thajsku roku 1782 korunován král Ráma I. předpokládalo se, že z Bangkoku udělá nové hlavní město. Ten však své poddané překvapil tím, že si za hlavní město vybral Thonburi, které se nacházelo na druhé straně řeky. Za jeho rozhodnutím totiž stály lepší obranné podmínky. Všechny své paláce a hlavní královské stavby, však Ráma nechal postavit v Bangkoku. V roce 1785 se pak Bangkok neboli Krung Thep, stal novým hlavním městem a svůj status si udržuje až dodnes.
V Bangkoku se setkávají všechny významné thajské tepny, ať už jde o průmysl, hospodářství či finance. Žije zde více než 10% Thajců a celé město je také jedním z nejdůležitějších thajských přístavů. Pro mnohé z nás Bangkok představuje nejenom město s nejvyšším hospodářským růstem na světě, ale také symbol exotiky a nezaměnitelné kultury. Právě z tohoto důvodu se zde ročně přijíždějí podívat desetitisíce zvědavých turistů, na které v tomto městě čeká opravdu velká spoust nejrůznějších pozoruhodných míst. Mezi nejoblíbenější a turisticky nejnavštěvovanější z nich pak patří například královský palác nebo chrámy Wat Phra Kaeo, Wat Pho, Wat Traimit a Wat Arun. Pokud se tedy chystáte do Thajska a přemýšlíte, zdali se máte zajet podívat i do jeho hlavního města, rozhodně neváhejte. Jen zde totiž pocítíte ono omamné kouzlo Dálného východu.
Krabi
Thajské městečko Krabi patří v dnešní době bezesporu k jednomu z nejhezčích a nejkouzelnějších míst v celém Thajsku. Původně se jednalo o malou takřka bezvýznamnou rybářskou osadu, později se však z tohoto městečka díky jeho velice výhodné poloze, stalo nejenom důležité centrum cestovního ruchu, ale také místo odkud dnes vedou důležité dopravní uzly do okolních měst i na vzdálenější ostrovy.
Mezi typické charakteristické rysy provincie Krabi patří především vápencové masivy, které zde kolem dokola obklopují moře a vytvářejí tak zcela úchvatnou a nevšední krajinu. Krabi, Vás ale kromě těchto vápenců zajisté očaruje také svými opuštěnými romantickými lagunami, člověkem doposud nedotčenými plážemi a až křišťálově čistým, azurovým mořem.
Protože však toto nebesky krásné městečko prozatím svým turistům nenabízí nijak velkou možnost zábavy a nočního života, není nijak velkým lákadlem pro davů turistů. Pokud ale hledáte zrovna takové místo pro svou letošní dovolenou a nemůžete najít klidné, nepřeplněné místo vhodné pro relaxaci a zasloužený odpočinek, určitě si vyberte toto malé útulné městečko, které se hravě stane místem pro dovolenou Vašich snů.
Pattaya
Pattaya je město ležící v Thajském zálivu, který se nachází přibližně 147 km jihovýchodně od Bangkoku. Během pár posledních let se Pattaya proměnila z malé rybářské vesničky v jedno z turisticky nejnavštěvovanějších plážových letovisek v celé Asii.
Pokud toužíte po nezapomenutelných prázdninách plných zábavy a nevšedních zážitků, Pattaya se rozhodně stane místem Vašich snů. Navštívit zde totiž můžete například zábavní parky, historická muzea i svěží botanické zahrady, vydat se na nákupy či dobrodružné výlety po okolí, prozkoumat krásy zdejších korálových útesů nebo třeba vyzkoušet jeden z obrovské nabídky vodních sportů.
Po setmění se pak Pattaya mění v město plné nočního života, nabitého pořádnou dávkou zábavy a pokušení. Nachází se zde totiž až neuvěřitelně velké množství nejrůznějších restaurací, energických nočních klubů, barů, diskoték s go-go tanečnicemi i zábavních kabaretů. Na první pohled se Vám tedy může zdát, že je toto plážové město možná trochu drzé či ztřeštěné, pro ty, kteří však milují noční život a chtějí si života užívat, jak jen to jde, představuje Pattaya skutečný ráj na Zemi.
Ač se to možná na první pohled nezdá, Pattaya je město, které nadchne turisty všech věkových kategorií. Pokud totiž zrovna nepatříte mezi milovníky přírody ani nočních klubů, můžete se vydat na jednu ze zdejších neodolatelných pláží nebo vyrazit na výlet na jeden z blízkých ostrůvků. Ať už tedy patříte do kterékoliv skupiny turistů, Pattaya se Vám rozhodně dostane pod kůži a budete se zde s oblibou vracet.
Phuket
Phuket je ostrov nacházející se v Andamanském moři v jihovýchodním Thajsku. Jedná se o největší thajský ostrov a zároveň také jednu z nejbohatších thajských provincií. Rozloha ostrova je přibližně 543 km2 a v dnešní době zde žije více jak 300 000 obyvatel.
70% povrchu celého ostrova Phuket je hornatý a ze severu na jih jim prochází dokonce i velké hornaté pohoří. Zbývajících 30 procent ostrova, které pak tvoří převážně střed a jih Phuketu, jsou spíše roviny. Během posledních pár let se Phuket pomalu stává velice příjemnou rekreační oblastí, kterou si za cíl své dovolené vybírá rok od roku více turistů. I když tedy ostrov trpí docela velkým náporem turistů z celého světa, dokázal si i přes to zachovat svou neotřelou jedinečnost v podobě azurově modrého moře a bělostně písčitých pláží.
V 19. století se na tomto ostrově, stejně jako ve zbylých částech Thajska, začala rozvíjet těžba cínu a výstavba budov, obchodů a krásných rezidencí. Mnoho z této architektury se na Phuketu zachovalo až dodnes, a tak zde mají turisté možnost prohlédnout si všelijaké dech beroucí stavby a památky, které jsou pro tuto oblast Thajska naprosto typické.
Pokud tedy patříte mezi milovníky klidu a relaxace, překrásné přírody, skvostných historických staveb nebo prostě jen dáváte přednost exotické dovolené, na které se nebudete nepříjemně mačkat s velkým množstvím ostatních turistů, rozhodně se vydejte na Phuket, ostrov, který se stane místem Vašich snů.