Turecko neboli jiným názvem také Turecká republika, je demokratický stát ležící na rozhraní jihovýchodní Evropy s Malou Asií. Díky této zvláštní poloze se také Turecko dělí na dvě části. Jednou z nich je tedy část ležící na evropském kontinentě, které se říká Východní Thrákie a druhou je pak asijská část zvaná Anatolie.
Celé Turecko se rozkládá na ploše velké cca 780 580 km2 a v dnešní době v něm žije přibližně 80 000 000 obyvatel. Oficiálními sousedními státy Turecka jsou Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán, Irán, Irák a v neposlední řadě také Sýrie.
Povrch této země je velice různorodý. Najdeme zde totiž jak přímořské oblasti, tak i zelené nížiny nebo obrovské skalnaté hory. Je tedy předem jasné, že teplota vzduchu bude záviset na tom, v které části této obrovské země se zrovna nacházíte. Například v Istanbulu se v létě průměrná pohybuje pod 30° C, zatímco na pobřežích Středozemního moře rtuť v teploměrech vyšplhá často i ke 40°C. V zimě se pak nad většinou tureckého území teploty pohybují průměrně okolo 0°C. Nejhornatější částí Turecka je část východní. Kromě toho že zde totiž pramení řeky Eufrat, Tigris a Aras a leží tu jezero Van, se také u turecko-arménských hranic přímo v Arménském pohoří nachází bájná biblická hora Ararat, která dosahuje výšky 5165 metrů. Právě díky této výšce je Ararat také nejvyšší horou celého Turecka. Ročně se zde na ní pokusí vyšplhat tisíce horolezců a dobrodruhů z celého světa, které zde však kromě této známé hory láká také nádherná a divoká okolní příroda, která v sobě ukrývá ne jedno tajemství. Počasí v této části země je ale v zimě značně chladnější, teploty v nejvyšších oblastech totiž často dosahují i neuvěřitelných -40°C.
Historie
Území dnešního Turecka bylo osidlováno již od 11. století a během celé této dlouhé řady let, zde po sobě žilo hned několik různých civilizací. Mezi ty nejznámější z nich, které Turecko v dávných dobách ovládaly, patřily například bojovné kmeny Chetitů, udatné kmeny Řeků, kteří vystavěli Tróju nebo kmeny nebojácných Římanů.
Po rozpadu římského impéria připadlo území Turecka tehdy velice bohaté Byzantské říši, pomocí které se Turecko stalo významným křesťanským centrem světového dění. Brzy na to se však v zemi objevil také Islám, který se do země dostal spolu se seldžuckými Turky a který v této zemi převládá dodnes. Ve stejné době do země vpadly také kmeny Osmanů, které zde poté vládly až do roku 1923. Během tohoto osmanského panování, se Turecko stalo jednou z největších a také nejmocnějších říší na celém světě. Po jejím zániku pak na stejném území vznikla tzv. Turecká republika a jejím historicky prvním prezidentem se stal Mustafa Kemal Atatürk. Ten v této zemi zavedl značné reformy. Jen díky němu se totiž například v Turecku používá latinka, děti zde mají povinnou školní docházku a ženy mají téměř stejná práva jako muži.
V roce 1932 vstoupilo Turecko do Společnosti národů a v roce 1934 se stalo hrdým členem Balkánské dohody, která však během 2. sv. války zanikla. Dlouholetý prezident a obdivovaný diktátor Mustafa Kemal Atatürk poté v roce 1938 zemřel na cirhózu jater. Po 2. světové válce Turecko, ve kterém byla zrušena nadvláda jedné strany, vstoupilo do OSN a NATO a v současnosti usiluje také o vstup do Evropské unie, čemuž však brání doposud nevyřešené spory Turecka s Řeckem, které spolu už po celá léta bojují o kyperské území.
Památky
Protože je Turecko zemí velice rozlehlou, není divu, že se v ní nachází i značné množství všelijakých historicky a kulturně cenných památek, za kterými se do Turecka ročně vydávají statisíce turistů z nejrůznějších koutů světa. Zde je tedy alespoň pár z nich:
Palác Beylerbeyi
Palác Beylerbeyi, který měl původně sloužit jako letní sídlo tureckého sultána a jeho významných hostů je postaven v tureckém městě Istanbul, v čtvrti zvané Beylerbeyi. Pochází z roku 1861, kdy nahradil dřevěný palác, který zde stál před ním a je postaven ve stylu tradiční osmanské architektury. Kolem dokola tento palác obklopuje rozlehlá až dech beroucí zahrada, která je rozdělena na 5 jednotlivých částí. V každé této části se pak nachází velká terasa, bazén, nejrůznější fontány i starobylé romantické altánky. V dnešní době se uvnitř paláce nachází sbírka jedinečných čínských a japonských váz.
Palác Ishak Pasha
Palác Ishak Pasha je překrásný palác nacházející na kopci vzdáleném 5 km od města Dogubeyazit, ve východní části Turecka, nedaleko hranic s Íránem. Tento palác byl postaven v roce 1785 na přání Čolaka Abdi Paši. Dokončen byl však až za vlády jeho syna Išaka Paši. Palác představuje směsici hned několika orientálních stylů a patří mezi nejkrásnější turecké památky. Od roku 2000 je pak palác Ishak Pasha zapsán také na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a ročně se na něj přijíždí podívat tisíce turistů ohromených jeho orientální krásou.
Ruiny kláštera Kaymakli
Arménský klášter Kaymakli neboli v dnešní době spíše jen jeho ruiny leží na kopci Boztepe, který se tyčí nad překrásným údolím, přes které v dávných dobách vedla hlavní obchodní stezka vedoucí do východní Anatolie, přibližně 5 km od města Trabzon, které se nachází v severovýchodní části Turecka. Tento klášter byl až do roku 1915 hlavním sídlem patriarchy arménské komunity žijící v Turecku. Dnes je zde dochována již pouze malá kaplička, zdobená stélami s motivem rostlin, křížů a růžic.
Hrad Zilkale
Hrad Zilkale neboli jiným názvem také Kale-i Zir je středověký turecký hrad, který se nachází v černomořské oblasti turecké provincie Riza. Hrad se tyčí na netradičně velice strmém útesu nad řekou Furtina, ve výšce 750 m n. m. Zilkale byl postaven pravděpodobně v 14. nebo 15. století a sloužil jako významný bod na legendární Hedvábné stezce. Do dnešní doby se tu však z tohoto hradu dochovaly pouze části jeho opevnění a vnitřního hradu a pak také starodávná kaple a vysoká strážní věž. V roce 2008 byl hrad Zilkale celkově zrekonstruován a tak se velice rychle stal jednou z turisticky nejnavštěvovanějších památek provincie Riza.
Kuchyně
Turecká kuchyně je podobně jako celá tato země charakteristická především svou rozmanitostí. Směsice různých kultur a národností, která tureckou kuchyni po dlouhá staletí ovlivňovala a zlepšovala, totiž vytvořila z turecké kuchyně kuchyni lehkou, velice chutnou a exotickou, ale přitom nepříliš kořeněnou. V dnešní době tedy turecká kuchyně právem patří mezi jedny z nejzdravějších a nejchutnějších kuchyní na světě.
Díky velice netradičnímu, ale zato výhodnému umístění této země, poskytuje Turecko své kuchyni velké bohatství nejrůznějších surovin všech chutí i barev. Velice pestrou skladbu zde tedy mají i pro nás dobře známé pokrmy, jakými jsou například maso, ryby, zelenina, ovoce nebo dokonce i přílohy, které nejčastěji tvoří tzv. ekmek (druh pečiva). Kuchyně v Turecku se mění podle toho, v jaké části této země se zrovna nacházíte. Východní Turecko je totiž ovlivňováno především kuchyní středomořskou, na severu je zase znát vliv Ruska a Gruzie a na jihu je pro tureckou kuchyni typický vliv arabského orientu. Ať už se ale v Turecku vydáte kamkoliv a ochutnáte cokoliv, zajisté to pro Vás bude pravý gurmánský zážitek.
Turci většinu svých jídel buďto vaří nebo dusí, a když náhodou své jídlo smaží, smaží ho pouze na kvalitním oleji, takže je turecká kuchyně do určité míry opravdu zdravá. Používání nejrůznějších druhů koření z různých exotických zemí, dává tureckým jídlům vskutku nezaměnitelnou chuť, charizmatickou vůni a navíc dokonce napomáhá i k lepšímu trávení. Mezi nejpoužívanější druhy koření v Turecku patří zejména máta, kopr, koriandr, petržel, paprika, kmín, cibule a také česnek. Co se týče druhů masa, nejčastěji zde pak narazíte na maso jehněčí a i pokud nepatříte mezi jeho milovníky, doporučujeme Vám toto maso v Turecku ochutnat, nikde jinde na světě, se totiž nepřipravuje tak, jako tady a jeho výsledná podoba je vskutku lahodná. Jestli však dáváte před ostatními druhy masa přednost vepřovému, nejspíš Vás turecké menu příliš nenadchne, muslimové totiž mají zakázáno konzumovat vepřové maso, takže se s ním v Turecku nejspíš vůbec nesetkáte. Turecká kuchyně uspokojí i náročné chutě vegetariánů, v této zemi totiž naleznete také ohromnou nabídku delikatesních zeleninových a ovocných salátů. Nedílnou součástí turecké kuchyně jsou pak samozřejmě také nejrůznější nápoje, nejoblíbenějším nápojem však v Turecku překvapivě není káva, ale čaj, který zde najdete skutečně na každém rohu. Osvěžujícím nápojem, který je pro Turecko naprosto typickým je pak i tzv. Ayran. Jedná se o jakousi směs jogurtu a vody, který je pro nás netradičně ochucován pepřem nebo česnekem, místní obyvatelé ho však považují za skutečnou lahůdku.
Turci s oblibou o své kuchyni říkají, že kdo ji alespoň jednou v životě ochutná, až do konce života na její chutě nezapomene. Jestli je to však pravda, budete muset nejspíš vyzkoušet na vlastní kůži.
Počasí
Oficiální turistická sezóna v Turecku začíná většinou na konci května, kdy se zde počasí pomalu otepluje a ustálí. Průměrná denní teplota se v této době pohybuje okolo příjemných 25°C a je to tedy vhodná doba navštívit Turecko pod záminkou navštívení památek nebo jiných významných tureckých míst. Na typickou dovolenou u moře se zde však oplatí přijet až v letních měsících, kdy zde po většinu dní převládá teplé počasí a svítí sluníčko. Počasí je tedy zcela úchvatné a teplota vzduchu šplhá často až k tropickým 40°C.
První polovina září se zde pak také pořád chlubí stálým počasím a teploty se pohybují okolo příjemných 30°C, ke konci měsíce se však začíná rychleji ochlazovat, a tak je vhodné Turecko navštívit nejpozději do poloviny října. Poté na území přicházejí období stálých dešťů, ale teploty se zde stále pohybují okolo 25°C.
Od prosince do února je pak počasí na většině území Turecka chladné. Celá východní část země je dokonce pokryta i sněhovou přikrývkou, která na svazích hor přetrvává mnohdy i po čas teplejších měsíců. V přímořských oblastech se v zimě teplota vzduchu pohybuje obvykle na hranici 18°C. Únor a březen jsou nad celým územím opět měsíce trvalejších dešťů a teploty se v tomto období pohybují mezi 15 – 20°C. Výrazné oteplení pak přichází zase až začátkem dubna, kdy v Turecku oficiálně začíná jaro. Na východě země sice převládají i na jaře stále nebo velice časté dešťové přeháňky, ale ve Středomořských a Egejských vodách, kde se teplota vzduchu pohybuje v dubnu okolo 20°C, se již ukazují první nedočkaví otužilci.
Jak se v Turecku domluvit?
Oficiálním jazykem je v Turecku jak jinak než turečtina. Tento jazyk se však ani zdaleka nepodobá jiným evropským či asijským jazykům, což se může zdát ze začátku jako velký problém. Pokud ale plánujete cestu do Turecka a ovládáte němčinu nebo v lepším případě angličtinu, nemusíte se už vůbec obávat, k dorozumívání v turistických letoviscích, Vám totiž jeden z těchto dvou jazyků bude bohatě stačit. Sem tam možná narazíte také na domorodce, kteří ovládají základy francouzštiny, slovenštiny či češtiny, nemůžete se však spoléhat na to, že Vám budou rozumět každé slovo. Jestli se ale budete chovat přátelsky a dáte všem najevo, že o komutaci stojíte, zajisté se Vám všichni budou snažit s Vašimi problémy či požadavky pomoci, a to klidně i „rukama, nohama“.
Před cestou do Turecka však zajisté není na škodu, naučit se pár domorodých frází. Místní obyvatele totiž zaručeně nejenom ohromíte, ale také potěšíte tím, že se s nimi budete snažit domluvit jejich rodnou řečí a budou se k Vám chovat o to víc, přátelštěji. Studium turečtiny je poměrně jednoduché a to zejména proto, že Turci píší již od 20. let 19. století pomocí latinky, která se až na pár speciálních znaků čte stejně, jako latinka v jiných zemích. Pokud se tedy těch pár znaků před Vaší cestou naučíte, nemusíte se obávat, že byste poté zkomolili nějaké neevropské názvy.
Zajímavosti
Protože je Turecko obrovskou, rozmanitou a pro mnohé z nás dokonce i velice exotickou zemí, není divu, že se v ní tak jako v jiných zemích najde také pár nevšedních zajímavostí a tradic, které nikde jinde na světě nejspíš nikdy nepoznáte.
Časové pásmo
Turecko je obrovská země, a tak leží v jiném časovém pásmu než například Česká republika nebo Slovensko. Na rozdíl od středoevropských států je tedy v Turecku čas posunut o celou hodinu dopředu. Když je tedy u nás 10 hodin, je v Turecku už 11. Ve stejném časovém pásmu jako Turecko leží také státy, jakými jsou například Řecko či Bulharsko.
Turecké koberce
Kdo z nás by neznal pradávné, kvalitní turecké koberce s krásnými bohatými a nevšedními vzory, které jednoznačně patří mezi jedny z nejlepších a nejkrásnějších koberců na světě. Málokdo však ví, že se k těmto zvláštním kobercům vztahují také pradávné turecké tradice. Tkaní koberců bylo v Turecku totiž vždy považováno za jakýsi druh řemesla, které se v rodinách předávalo z generace na generaci. Dívky se už od mala učily koberce vázat, protože to velice zvyšovalo jejich hodnotu budoucí manželky. Setkat se tedy můžete i s koberci zvanými Kiz (v překladu – panenské), které byly určeny ženichům mladých, doposud neposkvrněných dívek.
Lázeňství
Lázeňství patří v Turecku mezi tradice staré dokonce několik dlouhých tisíciletí. Už staří Římané totiž na tureckém území využívali zdejší horké prameny k léčebným a ozdravným pobytům. V dnešní době již lázně v Turecku nabízí nejenom celosvětově známé, ale také netradiční a speciální léčebné procedury, se kterými se jinde nesetkáte. Lázně jsou v Turecku rovnoměrně umístěny téměř po celé zemi, a to nejen u moře ale dokonce i vysoko v horách. Vybrat si zde tedy můžete z opravdu velice pestré nabídky, a tak zajisté najdete lázně, které budou stvořeny přímo pro Vás.
Modlitby a zahalování
Turecko je po celém světě známé především tím, že v tomto státě žijí lidé, kteří jsou opravdovými náboženskými přívrženci, převládá zde totiž islámské náboženství. Západní myšlení, ale do Turecka už dávno proniklo, a tak se nemusíte strachovat, že by Vás zde kvůli krátkým šortkám či odvážnému výstřihu někdo kamenoval. I dnes zde ale pořád najdete spoustu míst, kde se ženy zahalují od hlavy až k patě a kde je dokonce několikrát denně slyšet tajemný a orientální hlas muezzinů, který se line z mnoha minaretů, ve kterých se konají mnohdy i hodinové modlitby.
Zajímavá Turecká města
Alanya
Alanya je malé turecké město a letovisko, které se nachází přibližně 120 km od většího a turisticky o něco známějšího letoviska Antalya. Alanya je tedy sice menší než jeho „sestra“ zato je však o trochu příjemnější a také intimnější.
Vzhledem k velice strategické poloze tohoto městečka byla Analya po celá staletí centrem starověkých a poté i středověkých civilizací. Do dnešní doby se zde tedy dochovalo docela velké množství nejrůznějších historických památek, které zde každoročně lákají stovky turistů ze všech koutů Evropy. Jednou z těchto památek je například zřícenina zdejší staré pevnosti, která se tyčí na obrovské skále částečně vybíhající do moře. K dispozici pro Vás pak zde jsou i malé lodičky, na kterých se můžete kolem této ohromující pevnosti projíždět a obdivovat ji tak ze všech stran. Další památkou je zde i nedaleké antické městečko Side. V něm se vydáte do starých dob římských a řeckých a prohlédnete si zde impozantní stavby, nad jejichž krásou a tajemností, se Vám až zatají dech.
Pláže jsou v Alanyi rozlehlejší než například v letoviscích nacházejících se u pobřeží Egejského moře, a taky zde nenarazíte na nepříjemnou vlhkost, která na jiných plážích často panuje, moře je zde až křišťálově čisté, nicméně se docela rychle svažuje do hloubky a občas se v něm mohou objevit i větší vlny, což může být pro horší plavce možná trochu nepříjemné. Pokud Vám však tyto drobné překážky nevadí, určitě se do Alanye na svou dovolenou s rodinou či přáteli vydejte, rozhodně totiž nebudete litovat.
Antalya
Antalya neboli jiným názvem také Adalia, je přístavní město, které se rozprostírá na tureckém pobřeží Středozemního moře. V posledních letech se z tohoto původně nepříliš známého městečka, stalo jedno z největších a turisticky nejoblíbenějších tureckých letovisek. Najdete zde tedy obrovské hotelové komplexy, dlouhé romantické pláže, širokou nabídku sportovního vyžití a samozřejmě také nádhernou, často až dech beroucí okolní přírodu.
Populární se Antalya mezi turisty ale stala především proto, že se zde nachází opravdu veliké množství původních, antických památek, které při své dovolené v tomto městečku zaručeně nepřehlédnete, jejich krása je totiž přímo oslňující. Jednou z těchto památek je například Aspendos. Jedná se o jeden z nejzachovalejších amfiteátrů na světě, ve kterém se konají živá divadelní představení, i v dnešní velice uspěchané době. Kromě historie, která zde na Vás tedy bude dýchat snad z každého rohu, zde najdete také tři turecké národní parky, které se snaží uchránit zdejší doposud nezničenou přírodu, před vandaly a jinými nepříznivými či škodlivými vlivy.
Antalyu si zamilují především ti z Vás, kteří mají rádi teplé moře, pěkné prostředí, objevování nových míst a nevadí jim velká letoviska nebo vyšší vlhkost vzduchu. Pokud tedy patříte mezi ně, Antalya se zajisté stane místem Vaší vysněné letní dovolené.
Belek
Belek je malé letovisko nacházející se mezi známějšími a většími tureckými letovisky Antalya a Alanya. Protože byl ale Belek předělán na turistické letovisko teprve nedávno, jedná se o jedno z nejnovějších a nejmodernějších letovisek v Turecku. Najdete zde tedy honosné luxusní hotelové komplexy, pečlivě udržované parky a rozkvetlé zahrady i dlouhé písečné pláže. Navíc díky tomu, že je Belek poměrně malý, je jeho prostředí o to víc, intimnější a tedy vhodné pro všechny, kteří se během své dovolené neradi mačkají na pláži s jinými lidmi.
V okolí Beleku se nachází mnoho pinií, eukalyptů a jiných vzácných rostlin, takže bylo letovisko Belek před pár lety prohlášeno dokonce za chráněnou přírodní oblast. Najdete zde tedy krásnou, člověkem doposud nezničenou přírodu. Místní obyvatelé navíc nedávno přišli také s unikátní novinkou, kterou je možnost prohlédnout si krásy národního parku pomocí divokého raftingu na zdejší rozbouřené řece. Pokud tedy máte rádi adrenalin, určitě si tento nevšední zážitek nenechte ujít.
Pláže nacházející se v okolí letoviska Belek jsou stejně jako jiné turecké pláže velice dlouhé a čisté. Moře zde má klidnou hladinu a sestup do vody je pozvolný, takže se zde mohou koupat i malé děti nebo ne zrovna dobří plavci. Teplota vody i mořského vzduchu je tu však teplejší než na jakou můžete být zvyklí z jiných přímořských destinací, nenechte se proto zaskočit.
Kromě dech beroucí přírody a písčitých pláží, toho ale v Beleku najdete samozřejmě ještě mnohem víc. Jedním z největších turistických lákadel, jsou totiž v tomto letovisku obrovské, prvotřídně udržované golfové hřiště, na kterých se bude určitě líbit všem golfovým příznivcům. Nejznámějším z těchto hřišť je pak National Golf Club. Dále zde můžete poznat také něco málo z místní historie, a to prostřednictvím zdejších antických domů, kostelů, překrásných chrámů nebo dochovaných amfiteátrů.
Bodrum
Bodrum je turecké přístavní městečko, které se nachází v turecké provincii Mugla, poblíž řeckého ostrova Kós. Samotné městečko Bodrum sice není nijak velké, každoročně ho však přijíždí navštívit tisíce turistů ze všech koutů světa, a tak se toto poklidné městečko pomalu, ale jistě stává prvotřídním turistickým letoviskem.
Prvními obyvateli, kteří na území dnešního Bodrumu žili, byli Dórové, kteří záliv kolem města obývali již v 7. století před n. l. Později nadvládu nad městem získali Peršané. Po smrti jejich krále Mausóla, který zemřel v roce 353 př. n. l., dala jeho sestra ve městě na jeho počest vystavět budovu, která měla zároveň sloužit jako jeho hrobka, a právě v této době se zrodil dnes již po celém světě známý pojem – mauzoleum. Mausólovo mauzoleum zde stálo téměř 1400 let, než ho bohužel zničilo strašlivé zemětřesení. Památkáři na něj však nezapomněli, a tak dnes toto mauzoleum patří mezi jeden ze sedmi starověkých divů světa.
Na druhé straně Bordumu se pak nachází tzv. Pamukkale. Jedná se o jakousi bílou skálu z travertinu, která má terasovitý tvar a voda, která jí protéká má prý podle místních obyvatel léčivé účinky na pleť. Nedaleko této skály se nachází tedy také pár lázeňských zařízení, ve kterých kromě onoho bílého pramene využívají vodu i z pramene červeného. Ten má pro změnu až nezvykle vysokou teplotu a koupel, která Vás v něm čeká, pro Vás bude zajisté nejenom příjemným oddychem, ale také neopakovatelným zážitkem.
Pokud od své dovolené však čekáte především nespoutanou zábavu, i pro Vás se zde najdou místa, kde se můžete, jak se patří vydovádět. Jen kousek od města se totiž nachází jeden z největších tureckých akvaparků, ve kterém na Vás čeká spousta šílených skluzavek, vodních atrakcí i zamotaných tobogánů a vyrazit tam můžete klidně s celou rodinkou. Večerní život se pak v Bodrumu odehrává spíše v jednotlivých hotelích, ty jsou pro své návštěvníky ale zajisté prvotřídně zařízeny, a tak se o dávku své večerní zábavy nemusíte strachovat.
Fethyie
Fethyie je letovisko nacházející se v jihozápadní části Turecka, na rozhraní Egejského a Středozemního moře, v poklidné hornaté oblasti umístěné západně od většího a známějšího letoviska Antalya. Protože je Fethyie od ostatních tureckých letovisek poněkud izolovaná, poskytuje všem svým návštěvníkům příjemný dostatek potřebného soukromí a zasloužené relaxace. Navíc je umístěna v poměrně tiché destinaci, která je obklopená nádhernou přírodou.
Zdejší pláže jsou turisty často označovány dokonce za jedny z nejkrásnějších pláží v celém středomoří. Může za to především jejich až nezvykle jemňounký bílý písek a křišťálově průzračné moře. Vodní hladina je většinou klidná a větší vlny se zde tedy vyskytují jen zřídka, vstup do moře je navíc sestupný, takže se v moři mohou koupat i malé děti. Mezi nejznámější pláže v Fethyii patří například pláže v Calisnebo záliv Ölüdeniz, který je u nás známý spíše jako záliv Mrtvého moře, který je však vzdálený přibližně 16 kilometrů od města.
Ve Fethyii si přijdou na své i dobrodružnější povahy. Zdejší hory a příjemný lehký vítr, jsou totiž skvělými podmínkami pro paragliding, který se zde stal v posledních letech velice vyhlášenou a populární zábavou. Lety se tu tedy dají objednat v hotelech i v agenturách a kromě paraglidingu zde najdete i nabídku několika dalších sportovních programů. Ve zdejších skalách jsou pak vytesány starodávné hroby, které tu tvoří tzv. atypické nekropole. Pokud tedy patříte mezi lidi, kteří rádi objevují doposud nepoznané místa, vydejte se během své dovolené do skal, kde můžete naleznout skutečné pozůstatky starých kultur.
Istanbul
Istanbul neboli také jiným názvem Konstantinopol, Byzantion či Cařihrad je největší město celého Turecka, které se po celém světě proslavilo především tím, že se nezvykle rozprostírá hned na dvou různých kontinentech. Oba tyto kontinenty mezi sebou spojuje a zároveň také rozděluje Bosporská úžina. V té evropské části tohoto města se pak nachází většina významných památek a také historické centrum celého města, které vzniklo již za dob existence Říše Římské.
V dávných dobách byl Istanbul důležitým centrem Východořímské a následně také Osmanské říše. Měl se dokonce stát i hlavním městem celého Turecka, bohužel se však poté k moci dostal reformátor Atatürk, kterému se se neobvyklé umístění Istanbulu zdálo příliš kosmopolitní. Proto se poté stala hlavním městem typicky turecká Ankara.
Pokud se chystáte na cestu do tohoto velkého města, určitě Vás potěší fakt, že v Istanbulu najdete skutečně velké množství všelijakých památek. Nejzajímavější místa se dají dokonce navštívit i relativně rychle, protože se všechny nacházejí na docela malé ploše, takže jsou od sebe vzdáleny jen pár desítek metrů. To je tedy zaručeně dobrá zpráva pro ty z Vás, kteří zrovna neholdují dlouhým vyčerpávajícím procházkám. Mezi ty nejoblíbenější a turisticky nejnavštěvovanější památky zde patří například palác Topkapi. Ten byl dlouhá léta centrem vlády nad celou tureckou říší a zároveň sloužil i jako sultánova rezidence, a to až do roku 1839. Další městskou zajímavostí je také tzv. Tulipánová mešita, která byla postavena v 18. století za vlády Mustafy III. a v dnešní době je jedním z nejhezčích příkladů osmanského baroka v Turecku. Nejznámější istanbulskou památkou je však unikátní Hagia Sofia neboli Chrám boží moudrosti. Tuto celosvětově známou stavbu dal postavit v roce 532 císař Justinián. Stavělo ji přes 10 000 mužů a výstavba celé stavby jim zabrala dlouhých 6 let. V dnešní době je tento chrám považován za jednu z největších a nejhonosnějších náboženských budov na světě.
Eurovíkend v Istanbulu
Istanbul je bezpochyby velmi výjimečné město a historicky nesmírně významné místo. Svědčí o tom už pouhý fakt, že jeho jméno bylo změněno během dob jeho existence již několikrát. Znát ho tedy můžete také pod názvem Byzantion, Konstantinopol nebo Cařihrad. Pro mnoho z nás však toto město představuje hlavně spojení dvou různých kontinentů, a to Evropy a Asie. Istanbul je největší město Turecka a patří mezi jedno z nejdéle obydlených měst na celém světě. Vy ho nyní můžete navštívit nejen jako originální cíl letní dovolené, ale také formou moderního a nepochybně zajímavého Eurovíkendu.
Istanbul rozhodně nepatří mezi turisticky nejvyhledávanější cíle, toto orientální město, si však určitě už během jediné návštěvy získá každého. Co vlastně v Istanbulu můžete vidět? Mezi turisticky nejvyhledávanější a tedy i nejnavštěvovanější památky zde patří především historická část Stambul s nádherným kostelem, krásná Modrá mešita pocházející ze 17. století, palác Topkapi nebo mešitaEuyp Sultan Cami. Istanbul se nachází v subtropickém pásu a teploty se zde v létě pohybují obvykle nad 30°C. Díky poměrně velké vlhkosti vzduchu to však nijak nebrání poznávání města a návštěvě zajímavých míst a jiných pamětihodností. V období zimy Vás zde zase sem tam může překvapit dokonce sníh.
Proč navštívit Istanbul zrovna formou eurovíkendu? Jak již samotný název tohoto způsobu cestování napovídá, jedná se o víkendový pobyt. Obvykle tedy trvá tři, někdy výjimečně čtyři dny. To bude určitě vyhovovat zejména pracovně či jinak časově vytíženým osobám, ale také těm, kteří nemají rádi dlouhé dovolené, při kterých se po čase pomalu začínají nudit. Během eurovíkendu se nemusíte starat o cestu, ubytování, mapy, program ani jiné nepříjemnosti spojené s cestováním, jelikož za Vás vše udělají odborníci. Vy si tak můžete dosyta užívat krás tohoto nezapomenutelného města a poznávat novou kulturu. Eurovíkend Istanbul je snadná, zábavná a velmi originální forma cestování, kdy během jediného víkendu poznáte cizí krajinu. Cestování nemusí být vždy jen okázalé dlouhé cesty nebo lenošení u moře, zkuste tentokrát něco nového!
Eurovíkendy jsou vhodné snad pro každého. Ocení je jak mladé party lidí, tak zamilované páry, novomanželé i dobří přátelé, ale i manželské páry či starší osoby. Poznávací eurovíkendy jsou spojeny s těmi nejzajímavějšími a nejnavštěvovanějšími částmi měst, příjemným a ochotným průvodcem a personálem, krásným ubytováním, zábavnou formou cestování a hlavně s žádnými starostmi! Užijte si zasloužený víkend daleko od každodenního pomalu stereotypního života a vneste do svých životů znovu špetku originality! Eurovíkend Istanbul je skvělá možnost jak si odpočinout, poznat zajímavá místa a přitom si užít společné chvíle se svými blízkými.
3 místa, která v Istanbulu nesmíte minout
Istanbul je výjimečné město, které dohromady spojuje dva odlišné kontinenty, a sice Asii a Evropu. Jedná se o jedno z nejdéle obydlených měst světa a v dnešní době zde žije přibližně 10 miliónů obyvatel. Pokud navštívíte Istanbul, zajisté Vás už po prvním nádechu naprosto okouzlí zdejší vůně Orientu a exotického koření a Vaše oči během celého pobytu zaměstnají nepopsatelně nádherné stavby, paláce a mešity. Istanbul je splněným snem všech správných cestovatelů. Až si najdete ubytování v Istanbulu, nesmíte během své návštěvy tohoto svatého města rozhodně minout některé zdejší památky. Mezi ty nejznámější a rovněž turisticky nejnavštěvovanější patří například:
Mešita Sultan Ahmet
Mešita Sultan Ahmet neboli turecky Sultanahmet Camii je nádherná historická mešita, která se nachází přímo v centru Istanbulu. Jedná se o nejznámější památku celé Osmanské říše a zároveň největší mešitu ve městě. Mešita Sultan Ahmet byla postavena v roce 1617 pro sultána Ahmeda I. a celá stavba má celkem šest minaretů, a to i přesto, že obyčejná mešita mívá jeden a lepší dva. Šest minaretů může mít pouze mešita v Mekce a právě proto bájná pověst praví, že sám sultán dal v Mekce postavit sedmý minaret. Mešita je známá také pod názvem Modrá mešita, a to proto, že je uvnitř umístěno více než 20 000 modrých kachliček, které při svitu slunečních paprsků zbarví celou mešitu do modra. Modrá mešita se nachází vysoko nad vodami Marmarského moře a celá stavba představuje naprostý vrchol osmanské architektury.
Palác Topkapi
Palác Topkapi byl vždy oficiální rezidencí osmanských sultánů a zároveň také sídlem vlády v letech 1465 až 1853. Palác měl být postaven pouze pro zábavu panstva, v dnešní době se však jedná o jednu z nejnavštěvovanějších památek Istanbulu. Palác je komplex složený celkem ze čtyř hlavních dvorů a velkého počtu menších okolních budov. V průběhu let byl palác několikrát opraven, a to zejména kvůli zemětřesení v roce 1509 a požáru v roce 1665.
Hagia Sofia
Hagia Sofia je nádherný byzantský chrám, který od roku 1934 slouží jako muzeum pro veřejnost. Stavba byla postavena v letech 532 až 537 jako typ byzantské kupolové baziliky a po roce 1453 byla stavba přeměněna na mešitu. Pokud seženete ubytování v Turecku a budete chtít navštívit ty nejzajímavější památky, rozhodně tento chrám během cest nesmíte minout. V interiéru jsou zachovány původní islámské motivy, byzantské fresky i prastaré mozaiky. Dominantou stavby je kopule s průměrem 32 metrů.
Kemer
Kemer je méně známé přímořské letovisko a provincie v Turecku, které se nachází na pobřeží Středozemního moře. Původní název této provincie byl Eski Koy neboli Stará vesnice. Název Kemer získala až v roce 1917, kdy zde byla postavena 23 km dlouhá kamenná zeď, která měla město chránit před záplavami. Až do roku 1980 byl Kemer uzavřeným a klidným místem, dnes však hraje velmi důležitou roli v cestovním ruchu celého Turecka.
Pokud na své dovolené dáváte přednost spíše klidnému odpočinku, budou se Vám pláže v okolí Kemeru určitě líbit, nejsou totiž přeplácané ani zalidněné. Moře je tu až nezvykle teplé a sestup do vody je příjemně svažující, takže se tu mohou koupat i malé děti. Jestli chcete vyzkoušet něco nového a vzrušujícího, vydejte se pak na pláž po západu slunce. Když je totiž na zdejších plážích tma, leskne se ve vodě rybí plankton, který na první pohled vypadá jako malé zářivé hvězdičky. Celá vodní hladina pak vypadá jako noční obloha, a tak můžete sledovat dvě překrásné oblohy najednou.
V těsné blízkosti Kemeru se rozprostírá také rozlehlý turecký národní park Olimpos, na jehož jižním okraji se nachází hned dvě pozoruhodné zajímavosti. Jednou z nich je celkem zachovalá zřícenina starověkého města Olympos a tou druhou ohňová stráň Chimera. Kolem obou těchto zajímavostí se navíc vine překrásný oleandrový háj a řeka, na jejíž hladině se zrcadlí vysoké špičaté hory. Místní obyvatelé často toto místo nazývají takovým malým tureckým rájem.
Kemer se zajisté stane místem vysněné dovolené všech těch, kteří nemají rádi přeplněná letoviska, obdivují člověkem doposud nedotčenou přírodu a nevadí jim vyšší vlhkost vzduchu a teplé moře. Pokud tedy patříte mezi ně a zrovna se rozhodujete kam vyrazit na letošní dovolenou s rodinou či přáteli, už neváhejte a přijeďte se podívat do tohoto nezapomenutelného letoviska.
Kusadasi
Kusadasi neboli také „ptačí ostrov“ je turecké přístavní město nacházející se na západním pobřeží Turecka, ve kterém žije přibližně 50 000 obyvatel. Původně bylo Kusadasi malým rybářským městečkem, v dnešní době je z něj však oblíbené a turisticky velice vyhledávané letovisko.
Pokud váháte, jestli by právě Kusadasi mohlo být místem, kde byste s rodinou či kamarády rádi strávili svou letošní dovolenou, určitě Vás bude zajímat, co v samotném městě najdete. Neodmyslitelnou součástí Vaší dovolené by určitě měl být zasloužený odpočinek na krásné pláži u čistého moře. To se Vám v Kusadasi může velice lehce splnit. Pláže zde sice nejsou kdovíjak dlouhé, ale zato nejsou špinavé ani nepříjemně kamenité. Vstup do vody je navíc sestupný, svažuje se velice pomalu a na vlny zde narazíte jen opravdu zřídka, takže je moře vhodné i pro neplavce a malé děti.
Samotné centrum města je občas přezdívané takovým malým tureckým Las Vegas. Za soumraku se totiž celé Kusadasi proměňuje v blikavé svítící město, ve kterém to opravdu žije. Najdete zde bary, kasina, noční kluby i bouřlivé diskotéky, na kterých se můžete, jak se patří vydovádět. Blízké okolí města pak nabízí svým návštěvníkům také možnost navštívit i některou ze zdejších historických památek. Jednou z nich je například antické městečko Efes, které v dávné historii patřilo Řecku. Dnes toto městečko však slouží spíše jako muzeum, ve kterém si můžeme prohlédnout například původní měšťanské domy, nevěstince, křesťanský kostel nebo grandiózní amfiteátr. Nedaleko Efezu se kdysi nacházel i jeden ze sedmi divů světa – Artemidin chrám, ten však byl v roce 356 př. n. l. podpálen Herostratem z Efezu, který se tímto činem toužil zapsat do dějin města. V městečku Kusadasi se tedy rozhodně nebudete nudit.
Pammukale
Pokud patříte mezi ten typ turistů, kteří kromě nicnedělání a odpočinku u vody také něco zcestují, poznají zemi a její, kulturu, památky a historii, pak byste při své příští návštěvě Turecka neměli vynechat Pammukale. Toto nádherné místo se nachází v provincii Denizli na jihozápadě Turecka. Spojuje v sobě krásu a majestátní kouzlo přírodního úkazu a historické naleziště z antické doby. Hlavním lákadlem jsou travertinová terasovitá jezírka umístěná v kopci, na jehož vrcholu stojí odkrytý komplex antického města Hierapolis. Jezírka vznikla působením minerálního pramene, který na kopci vyvěrá a postupně stékal dolů, až utvořil přírodní lázně. Díky tomuto jevu vzniklo v antice na tomto místě právě lázeňské město Hierapolis, kam v dobách jeho slávy jezdívali lidé z celého tehdy známého světa léčit své neduhy do teplé minerální vody. Bohužel ne každý měl to štěstí a uzdravil se, takže součástí antického komplexu je také jedna z největších akropolí – hřbitovů. Cesty na Pammukale nabízejí cestovní kanceláře jako jeden ze svých fakultativních výletů. Sice si připlatíte, jedná se o poněkud delší cestu, ale zážitek rozhodně stojí za to. Dovolená Turecko je v posledních letech řazena mezi ty levnější destinace, navzdory tomu má velice bohatou historii, která je tu patrná téměř na každém kroku. Rozhodně tak Turecko nepatří mezi druhořadé levné země, kam se jezdí jen z nouze. Spíše je třeba brát levné last minute Turecko jako obrovskou příležitost poznat krásy této země. Koncentrace antických památek je na jeho západním pobřeží takřka vyšší než v Řecku samotném. Do Turecka se dá jezdit během celého roku, takže si můžete udělat radost klidně i v zimě, kdy jsou ceny ještě nižší.